REKLAMA

Końskie: Budżet uchwalony. Nowa radna zaprzysiężona [wideo]

W środę w sali kameralnej Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich odbyła się budżetowa, jedna z najważniejszych w roku, sesja Rady Miasta i Gminy Końskie. Podczas niej radni uchwalili budżet gminy Końskie na 2023 rok, Wieloletnią Prognozę Finansową, a ważnym punktem było też zaprzysiężenie nowej radnej Katarzyny Serek (o tym więcej TUTAJ). Budżet uchwalono bez głosów przeciwnych, co trzeba uznać za ogromny sukces burmistrza Krzysztofa Obratańskiego, który w czwartym roku kadencji potrafił zjednoczyć wokół siebie radnych wywodzących się z przeróżnych opcji politycznych.  Warto obejrzeć tę sesję w całości – TUTAJ

REKLAMA

Na początku rajcy rozszerzyli porządek obrad o kilka projektów – między innymi chodziło o formalną zmianę inkasenta podatków w sołectwie Brody, a także wyrażenie zgody na dofinansowanie SIM SMS, czyli spółki która ma uruchomić społeczne budownictwo mieszkaniowe w Końskich. Na terenie naszej gminy w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej powstać ma 80 mieszkań.

Piotr Słoka przedstawił decyzję komisarza wyborczego mówiącą o tym, że w miejsce Wiesława Malickiego mandat radnego przejmuje Katarzyna Jolanta Serek, która zajęła kolejne miejsce na liście w trakcie wyborów samorządowych 2018. Następnie Katarzyna Serek złożyła ślubowanie i  tym samym oficjalnie objęła mandat radnej.

REKLAMA

Potem przyszedł czas na informacje burmistrza o pracy między sesjami. Informację tę zdominowała kwestia prowadzonych przez gminę inwestycji. Krzysztof Obratański mówił między innymi o:

  • Opóźnionej remediacji zbiornika w Sielpi
  • Budowie hali widowiskowej przy ulicy Partyzantów
  • Modernizacji Parku Miejskiego w Końskich, w którym termin ukończenia prac to 30 maja.
  • Remontach dróg, w tym jezdni na terenie Osiedla PCK oraz budowie drogi do nowej części cmentarza
  • Przebudowie skrzydeł pałacowych w Parku Miejskim

Obratański mówił też o tym, że gmina koordynuje akcję dystrybucji węgla do gospodarstw domowych. Gmina Końskie otrzymuje węgiel od Taurona z kopalni w Jaworznie, a lokalnie koordynują to składy opałów. Rozdysponowano już około 300 ton węgla grubego i około 25 ton ekogroszku. Samorządowiec tłumaczył, że wszelkie opóźnienia i zmiany ilości wynikają z tego, że gmina otrzymuje po prostu za mało węgla.

Oczywiście do pracy pomiędzy sesjami mnóstwo pytań mieli radni, tutaj jak zwykle brylował Ernest Kruk. Zachęcamy do obejrzenia w całości tej części sesji (znajdziecie ją TUTAJ), padło wiele pytań, na które burmistrz Obratański cierpliwie odpowiadał.

Po przerwie radni zajęli się rozpatrywaniem projektów uchwał. W pierwszej kolejności wspominanej już uchwały dotyczącej Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, w ramach której w Końskich powstać ma 80 mieszkań przeznaczonych pod długoterminowy wynajem z ostatecznym nabyciem własności. Prezes spółki, która zajmie się w przypadku Końskich budową bloków przy ulicy Armii Krajowej przekazał radnym, że SIM posiada już zapewnienie o finansowaniu z Banku Gospodarstwa Krajowego, a na montaż finansowy złożą się także dofinansowania z poszczególnych gmin. Obecnie ogłoszony jest już przetarg na wykonawstwo w systemie zaprojektuj i wybuduj.

Wszyscy radni byli za przyjęciem uchwały wspierającej Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową.

W kolejnych punktach sesji radni przegłosowywali następne uchwały. Dłużej pochylono się nad wyrażeniem zgody na zawarcie porozumienia międzygminnego na realizację zadania z zakresu publicznego transportu zbiorowego, na liniach komunikacyjnych obejmujących swoim zasięgiem obszar gminy Końskie i gminy Gowarczów.  Na sesji gościł wicewójt gminy Gowarczów Jan Wieruszewski. Jego samorząd pozyskał środki na utworzenie połączeń z Końskimi, a na ich funkcjonowanie musieli wyrazić zgodę też koneccy radni. Jeśliby tego nie zrobili to gmina Gowarczów straciłaby milion złotych dotacji przyznanej na funkcjonowanie komunikacji publicznej.

Burmistrz Obratański zaapelował o poparcie uchwały, która pozwoli łatwiej docierać do Końskich sąsiadom z gminy Gowarczów. Dyskusja nad projektem dla postronnego obserwatora mogła wydać się dziwna – w sytuacji, w której każdy korzysta na utworzeniu nowych połączeń radni dopytywali dlaczego gowarczowski samorząd nie chciał tworzyć komunikacji publicznej z powiatem koneckim, czy ze Staropolskim Związkiem Gmin i Miast. Wójt Wieruszewski odpowiadał, że taka decyzja zapadła po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw. Ostatecznie głosami 15 rajców konecka Rada Miasta i Gminy wyraziła zgodę na utworzenie wspominanych linii.

W kolejnych punktach radni podjęli decyzję o nadaniu nazw ulicom w miejscowościach Stary Dziebałtów oraz Wincentów.

Najważniejsze były jednak głosowania nad Wieloletnią Prognozą Finansową na lata 2023-2026 oraz Budżetem Gminy Końskie na rok 2023.

Obie uchwały zostały pozytywnie zaopiniowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

WPF przyjęto 15 głosami, cztery osoby wstrzymały się od głosu (radne: Galant, Rozmus, Samson i Serek), dwoje rajców było nieobecnych.

Następnie radni zajęli się projektem budżetu na 2023 rok. Pytań do jego konstrukcji było wiele, a na wszystkie odpowiadała gminna skarbnik Beata Lis. 

Dochody założone w budżecie to około 180 mln złotych, wydatki to prawie 205 mln złotych, deficyt budżetowy wynosi więc około 25 mln złotych.  

Głosowanie za budżetem 2023 okazało się dużym sukcesem ekipy sprawującej obecnie w Końskich władzę. 18 radnych poparło jego konstrukcję, jedna radna Helena Rozmus wstrzymała się od głosu, nikt nie był przeciwny, a w obradach nie uczestniczyło dwóch rajców.

Po głosowaniu włodarz Końskich podziękował radnym za poparcie zaproponowanego budżetu. Przed naszą kamerą burmistrz Obratański powiedział nieco więcej o tym jaki jest budżet gminy na kolejny rok:

„Łatwo spojrzeć na główne cyfry stanowiące o budżecie. Budżet będzie oscylował w granicach 180 mln złotych, ale nie przywiązywałbym się do tych wielkości, dlatego że one w trakcie roku będą ulegały dynamicznej zmianie. Natomiast zwróciłbym uwagę na ogromny udział wydatków na edukację – 62 mln złotych w tym torcie to wydatki edukacyjne, a w tym część to wydatki inwestycyjne. Zwróciłbym uwagę również na jedną rzecz – około 30% to będą wydatki inwestycyjne i tutaj będą one ulegać wyłącznie zwiększeniu. Już tutaj na tej sesji będziemy zwiększać limit wydatków inwestycyjnych w związku z pozyskaniem pieniędzy na przebudowę ulic PCK, Żeromskiego i Mickiewicza. Mam nadzieję, że w trakcie roku również inne składane przez nas wnioski o dofinansowanie zostaną pozytywnie rozpatrzone, a wtedy wydatki majątkowe inwestycyjne ulegną dodatkowemu zwiększeniu. W tak trudnych czasach przeznaczanie 1/3 budżetu na wydatki inwestycyjne to bardzo prorozwojowe działanie i ono pociąga za sobą kłopoty ze spięciem tego budżetu, ale jednocześnie patrząc na strukturę tego budżetu widać, że wszystkie społeczne elementy finansowane przez gminę mają pełne bezpieczeństwo funkcjonowania. Dotyczy to i instytucji kultury, pomocy społecznej i zwłaszcza edukacji”  – mówi nam burmistrz Obratański.

W ostatniej części sesji radni zajęli się dyskusją w tak zwanych sprawach różnych.

REKLAMA

8 thoughts on “Końskie: Budżet uchwalony. Nowa radna zaprzysiężona [wideo]

  1. zzz pisze:

    zjednoczyć znaczy zastraszyć jak nie tańczysz wg melodii władzy to do widzenia

  2. YXZ pisze:

    Czas ludzie się opamiętać i zmienić tę radę starych nie wykształconych ludzi Tu układ goni układ wszyscy niby wiedzą śmiem twierdzić że jedni są w tym układzie a drudzy się boją coś z tym zrobić bo tak jest w tych pipiduwach Ludzie boją się mówić prawdę bo władza nie znosi krytyki na zaraz ręka karząca cię dopadnie Orkiestra gra dalej

  3. Konecczanka pisze:

    A dworca autobusowego i kolejowego jak nie było tak nie ma i nie będzie. Drodzy Konecczanie czekajcie nadal w deszczu, śniegu, zimnie i mrozie! O toalecie nie wspomnę. Najważniejsze, że skrzydła pałacowe się remontuje dla komfortu wybranej części miasta.
    Włodarze! Czas na złożenie rezygnacji.

  4. Stajenny pisze:

    Czy radni „Pana burmistrza zabierają głos na sesji raczej rzadko „ czy umyć konia.

  5. mieszkaniec pisze:

    Dzien na forum bez tzw. konecczanki jest dniem straconym …
    Dworzec i jego infrastruktura nie leżą w gestii władz miasta ,ale dla ludzi bardzo prostych wszystko jest proste i takie nieskomplikowane .

  6. Jaguś pisze:

    Bo dla ludzi prostych z ludźmi prostymi nasz wódz wybudował nam świetlaną przyszłość, Koneckie -Sierosławice.

  7. Czesiek pisze:

    Bo Radni burmistrza jak powiedział Słoka co mogą wnieść , jakie mają przygotowanie zawodowe ,jakie mają , mieli pomysły na rozwój miasta czy gminy .Np elektryk ,były pracownik mleczarni ,czy były stróż z K Z O itd. Jakie szkoły ,uczelnie pokończyli jaką posiadają wiedze merytoryczną lub zawodową , ale demokracja rządzi się swoimi prawami , można nawet 'wybrać” mumię .Cóż każdy powinien wiedzieć kogo wybiera.

  8. Bober pisze:

    Kto to jest , skończył Technikum Odlewnicze w Końskich ,pracował w KZO ,poszedł do wojska ( nie odbył całej służby wojskowej? ) pracował podobno też w Koneckiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz skończył studia zaoczne w Kielcach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *