REKLAMA

Końskie: Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [wideo, zdjęcia]

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiono w 2011 roku. Od tego czasu Końskie zawsze pamiętają o bohaterach, którzy po II Wojnie Światowej nie złożyli broni. Nie inaczej było w piątek. 

REKLAMA

Już o godzinie 10:00 przedstawiciele władzy gminnej i powiatowej, a także reprezentanci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz koneckich szkół zgromadzili się pod budynkiem dawnego więzienia UB przy ulicy 1 Maja by tam przy symbolicznej pamiątkowej tablicy złożyć znicze oraz wieńce. Krótką uroczystość poprowadził wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński –„Spotykamy się podobnie jak co roku w miejscu, w   miejscu w którym począwszy od 1945 roku mieścił się powiatowy Urząd ds. Bezpieczeństwa” – mówił Jasiński.

Rys historyczny dotyczący „Żołnierzy Wyklętych” przedstawił Marian Wikiera, w imieniu władzy powiatowej głos zabrał wicestarosta Bogdan Soboń -„Skomplikowaność tej naszej historii w tym względzie jest i dla historyków i dla współczesnych jeszcze nie do końca rozszyfrowana. Tutaj była katownia gdzie zginęło wiele osób, a wiele osób cierpiało.  My żyjący mamy o tym pamiętać, a gdy pamięć o bohaterach będzie żywa wśród nas to my jako naród nigdy nie zginiemy i będziemy niepodlegli” – przemawiał Soboń.

REKLAMA

Następnie obchody dnia pamięci przeniosły się do II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich. Tam wszystkich powitała dyrektor placówki Beata Salata, a następnie wybrzmiała część artystyczna przygotowana przez licealną młodzież. Głos ponownie zabrali wicestarosta Soboń oraz wiceburmistrz Jasiński – „Jeden ze znanych polskich historyków zapytany o ten czas niezłomnych, czas Żołnierzy Wyklętych powiedział, że jest to historia niezwykle trudna, niezwykle skomplikowana i że jest to wreszcie historia koślawa. Tak jest w istocie, ale ta przeszłość zachowana w pamięci kiedy staje się częścią teraźniejszości to staje się obowiązkiem nas wszystkich.” – zaznaczał burmistrz Jasiński.

Ważnym punktem dnia było podsumowanie gminnego konkursu „Przywróćmy ich pamięć – w hołdzie bohaterom”. W konkursie tym najmłodsi uczniowie gminnych placówek mają za zadanie stworzyć pracę plastyczną dotyczącą Żołnierzy Wyklętych, starsi zaś rywalizują pisząc test historyczny.

Więcej o konkursie oraz jego pełne wyniki u nas już wkrótce.

Zdjęcia (Paulina Adamczyk):

REKLAMA

One thought on “Końskie: Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [wideo, zdjęcia]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *