REKLAMA

Końskie otrzymały ponad 11 milionów złotych na zbiorniki wodne! [wideo]

To już pewne, że w Końskich powstanie kolejne miejsce rekreacji. Gminie zostały przyznane olbrzymie środki na przebudowę zbiornika i otaczającego go terenu na tak zwanym Starym Młynie. 

REKLAMA

Zbiornik bardzo długo należał do Skarbu Państwa. W 2015 roku gminie udało się go przejąć, w 2016 roku przejęła też formalnie urządzenia piętrzące niezbędnego do jego utrzymania. Nie było jednak pieniędzy na jego odnowę. Niespodziewanie szansa taka pojawiła się wraz z ogłoszeniem planu ówczesnego ministra finansów, a obecnego także premiera Mateusza Morawieckiego dla małych i średnich miast. Koneccy urzędnicy w ramach tego planu wyszperali program dotyczący rekultywacji zbiorników wodnych prowadzonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. W wakacje złożono aplikację z dokumentacją na przebudowę wartą 14 milionów złotych – aż 11 milionów pochodzić miało ze środków zewnętrznych, czyli w tym przypadku z pieniędzy ministerialnych. Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta dotarła niezwykle dobra nowina – Gmina Końskie otrzymała te pieniądze!

„W przerwie otrzymałem pismo, które myślę jest dobrym prognostykiem na przyszłość i myślę, że trzeba potraktować to jako pewnego rodzaju wymiar świąteczny. Z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska otrzymałem pismo, które pozwolę sobie zacytować <<Szanowny Panie zgodnie z regulaminem konkursu zamkniętego została zakończona ocena wniosku o dofinansowanie projektu pn. Rekultywacja, remediacja zdegradowanych zbiorników wodnych na terenie miasta Końskie i obszarów zielonych”. W wyniku przeprowadzonej oceny Narodowy Fundusz jako instytucja organizująca konkurs oraz pełniąca rolę instytucji wdrażającej stwierdził, że przedłożony wniosek spełnił wszystkie kryteria projektu i uzyskał ocenę pozytywną. Zgodnie z artykułem drugim ustawy o zasadach realizacji programu umożliwia to podjęcie decyzji o dofinansowaniu projektu, a następnie podpisanie umowy. Ostateczną decyzje komisja podejmie po zatwierdzeniu listy przy czym należy informację tę traktować jako zaproszenie do podpisania umowy nie później niż 60 dni od daty otrzymania niniejszego pisma.>>… Projekt ten gwarantuje nam około 11 milionów złotych dofinansowania w programie, który gwarantuje 85 % poziom dofinansowania. To jest ważna wiadomość i myślę, że pozytywna.” – poinformował radnych i wszystkich zgromadzonych podczas sesji burmistrz Krzysztof Obratański.

REKLAMA

Oznacza to mniej więcej tyle, że w ciągu najbliższych dni gmina podpisze umowę o dofinansowanie, następnie rozpisze przetarg na wielką przebudowę zbiornika, a więc prawdopodobnie w ciągu kilku miesięcy na Starym Młynie rozpoczną się prace. W ramach tego samego projektu i tej samej transzy pieniędzy kolejne zmiany ma przejść kompleks na Browarach. Tam przebudowa nie będzie jednak tak gruntowna, a dodane zostaną tylko kolejne atrakcje i miejsca do odpoczynku z myślą o tak licznie przebywających tam w okresie wiosenno-letnim mieszkańcach Końskich.

REKLAMA

One thought on “Końskie otrzymały ponad 11 milionów złotych na zbiorniki wodne! [wideo]

  1. Rogów pisze:

    A co z Centrum Miasta? Du.. zbita więc trzeba się chwalić innymi prognozami które jak nie zobacze to nie uwierze … Chyba jak Wszyscy. Hehehe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *