Nie ma wątpliwości, że wykonawca zajmujący się przebudową budynku po Gimnazjum nr 2, który mieści się przy ulicy Partyzantów w Końskich na potrzeby gminnego Centrum Kultury ma spore opóźnienie. Jednocześnie urzędnicy z magistratu szukają możliwości na sfinansowanie tej inwestycji. Nawet jeżeli nie znajdzie się odpowiednie dofinansowanie to gmina jest w stanie pokryć koszty budowy nowego Domu Kultury z własnych środków. Prace już trwają, a my sprawdzamy jak przebiegają.
REKLAMAPrzypomnijmy, że obecnie Dom Kultury w Końskich mieści się przy ulicy Mieszka I-go 4 w obiekcie należącym do prywatnego właściciela. Od wielu miesięcy trwają jednak prace zmierzające do przeniesienia jednostki do budynku po gimnazjum przy ulicy Partyzantów –„Dom Kultury jak na razie jeszcze wciąż ma swoją siedzibę w Egipcjance, ale to budynek który jest własnością prywatną i wiemy, że w niedługim czasie powinniśmy ten budynek opuścić, a nawiasem mówiąc dzisiaj jednym z elementów kosztowych jednostki jest opłata czynszu dzierżawnego, bo przecież za taki wynajem trzeba płacić. Od dłuższego czasu trwają prace nad przystosowaniem dla potrzeb dużego Centrum Kultury budynku po gimnazjum nr 2. Po przetargu na wiosnę tego roku wykonawca wszedł na plac budowy. To może niespecjalnie widać, bo znakomita większość prac dotyczy przebudowy wnętrza, ale tam się już dzieje. Zgodnie z umową do 30 sierpnia przyszłego roku przebudowa ma być zakończona, a ona obejmuje przystosowanie pomieszczeń wewnętrznych dla potrzeb Centrum Kultury oraz w części dla potrzeb Szkoły Muzycznej” – informuje Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.
Obecnie w budynku przy Partyzantów wymieniane są na nowe instalacje: elektryczna, grzewcza oraz sanitarna. Trwa też wyburzanie ścian w części pomieszczeń i dostosowywanie ich pod nowe pracowanie. Finalnie w budynku ma znaleźć się miejsce dla wspomnianych: Centrum Kultury i Szkoły Muzycznej. Centrum Kultury to jednostka gminna. Natomiast Państwowa Szkoła Muzyczna to instytucja rządowa podlegająca Ministerstwu Kultury. To zaś obiecało wesprzeć proces przeprowadzki szkoły muzycznej do nowego miejsca – ministerstwo ma przekazać środki finansowane na wyposażenie nowej siedziby placówki edukacyjnej.
REKLAMAJednocześnie gmina szuka możliwości wsparcia finansowego dla całej przebudowy budynku po gimnazjum. Najnowszym pomysłem jest dopięcie tej inwestycji do wielkiego programu rewitalizacji centrum miasta –„Ponieważ w chwili startu projektu nie było żadnego programu pomocowego, który mógłby posłużyć do wsparcia finansowego tej przebudowy to musieliśmy postarać się o to by znaleźć pieniądze na samodzielne sfinansowanie przebudowy. Dzisiaj wydaje się, że możliwe jest włączenie tego zadania do programu rewitalizacji miasta. Póki nie podpisaliśmy jeszcze umowy to zmiany wewnętrzne struktury, nie burzące jej są możliwe i prowadzimy negocjacje w tej sprawie z Urzędem Marszałkowskim” – tłumaczy burmistrz Końskich.
Dodajmy, że gmina Końskie ze swoim projektem rewitalizacji centrum znalazła się na rezerwowej liście rankingowej, którą pod koniec 2017 roku ogłosił Urząd Marszałkowski. Teraz okazało się, że z wojewódzkich oszczędności znajdą się środki by sfinansować dwa projekty z listy rezerwowej, w tym ten dotyczący Końskich. I właśnie dlatego w gminie narodził się pomysł by do rewitalizacji doczepić budowę centrum kultury. Wynika to zaś z faktu usunięcia z projektu rewitalizacji budowy trzech dróg w centrum miasta, na które gmina już otrzymała pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych.
Jak wspomniał burmistrz wykonawca zobowiązany jest do zakończenia I etapu prac w nowym Domu Kultury do 30 sierpnia 2020 roku, ale obecne tempo działań wskazuje na to, że raczej roboty się opóźnią. W ramach I etapu budynek zostanie odświeżony, pojawi się część pracowni, wymienione będą instalacje i w końcu powstanie mała sala widowiskowa do użytku dla Domu Kultury i Szkoły Muzycznej, działająca też jako małe kino –„Jest zaprojektowana jako sala widowiskowa, teatralna, koncertowa do wpsółużytkowania. Miałaby ona funkcję kinową, taką funkcję weekendową. Byłaby tam też możliwość organizacji zajęć szkolnych – koncertowych przez Szkołę Muzyczną i widowisk przez Dom Kultury. To sala, która pozwala na pomieszczenie stałej widowni na około 120 osób, a więc na mniejsze imprezy zupełnie wystarczy” – opowiada burmistrz Obratański.
Ten etap remontu ma kosztować około 2 miliony 700 tysięcy złotych. W przyszłości planowane są dalsze etapy – związane z remontami kolejnych sal, czy budową hali widowiskowej na ponad 300 miejsc.
Zdjęcia:
A kto sprzedał prywatnemu inwestorowi cały park??(egipcjanke kino letnie itp.?) miasta nie było stać na utrzymanie? A prywatnego stać? Kiedyś przyjdzie taki czas ze ktoś się dopatrzy…. I nie pomogą znajomości