Dla Końskich wtorek 2 marca okazał się dniem historycznym. W jednym czasie w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy podpisano umowy z wykonawcami wielkich przedsięwzięć, które zupełnie zmienią obraz miasta. Mowa o firmach, które zajmą się przebudowami rynku oraz Parku Miejskiego oraz o wykonawcy nowego Muzeum Ziemi Koneckiej, które powstanie w budynku po starej stolarni.
REKLAMAMiasto w ciągu dwóch najbliższych lat przejdzie wielką przemianę. Po tym czasie zmieni się jego wygląd, ale ma być też pod wieloma względami także praktyczniej. Jednak przez okres remontu mieszkańców czekają utrudnienia –„To, że razem podpisaliśmy te umowy to wynik zbiegu terminów. Zarówno przygotowań pod kątem dokumentacyjnym, jak i szczęśliwego zakończenia procesu dochodzenia do umowy o dofinansowanie rewitalizacji […] Nie ma co ukrywać, że zarówno park, jak i stolarnia, czy płyta rynku to miejsca niezwykle wrażliwe społecznie, kochane przez konecczan i na pewno będą oni z sympatią, dopingiem doglądali te prace, ale też będą bardzo uważali czy nie będą się tam działy rzeczy niepokojące, czy też ich zdaniem niedobre. Na pewno będziemy pod baczną obserwacją mieszkańców […] Proszę Państwa Końskie zmienią się w wielki plac budowy. To jest kilkadziesiąt milionów złotych, z których zdecydowana większość pochodzi z pieniędzy unijnych lub rządowych. Te pieniądze choć są darowane to są już nasze i w związku z tym będziemy na pewno to obserwować. Przyznaję, że jestem przekonany, że będą utrudnienia i z góry za nie przepraszam. Nie da się takiego zakresu prac zrobić jednocześnie nie ingerując w żywą tkankę miasta. Spróbujemy tak zrobić by to było możliwie najbardziej krótkotrwałe” – zapowiada Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.
Zdaniem włodarzy nadchodzące zmiany mają być dla Końskich nowym otwarciem, zwiększeniem komfortu życia w mieście, ale i poprawieniem jego urody.
REKLAMAWe wtorek podpisano umowy z firmami, które dokonają tej swoistej przemiany stolicy powiatu koneckiego. Za przebudowę budynków stolarni, które obecnie pełnią funkcję składzika na potrzeby Muzeum Ziemi Koneckiej wraz z przygotowaniem parkingów i placu wokół odpowiada konsorcjum firm Częstobud i Budopol. Zadanie warte jest 6 milionów 737 tysięcy złotych, a dofinansowanie unijne w tym przypadku to blisko 4 miliony 400 tysięcy złotych –„To jest cały kompleks po wschodniej stronie Zespołu Parkowo-Pałacowego, więc nie tylko budynek stolarni, ale też budynki towarzyszące i teren, który temu towarzyszy a więc plac, który dziś nie wygląda okazale, bo jest wykorzystywany w ciągu ostatnich dziesięcioleci jako miejsce składowania różnych, niezbędnych do prowadzenia gospodarki mieszkaniowej rzeczy. Te rzeczy, wiaty, elementy części zamiennych, wszystkie znikną. Odsłonimy plac, który stanie się parkingiem z miejscami dla samochodów osobowych, ale też dwóch autobusów, bo liczymy na to, że muzeum będzie chętnie odwiedzane. Ponieważ całość będzie zintegrowana z parkingiem miejskim więc nawet nasi pracownicy, a zwłaszcza petenci myślę, że odczują pozytywnie zmiany” – tłumaczył burmistrz Krzysztof Obratański.
Prace przy budowie muzeum mają zakończyć się do 27 stycznia 2023 roku. Umowę w imieniu wykonawcy podpisał pełnomocnik konsorcjum Damian Dobrowolski.
Z kolei rewitalizacją rynku zajmie się firma Granit Dariusz Pylak SP. z o.o. Wartość tego zadania to blisko 6 milionów 400 tysięcy złotych. Dofinansowanie z Unii Europejskiej w tym przypadku wynosi 4 miliony 167 tysięcy złotych. Przedmiot prac to między innymi wykonanie płyty rynku o nawierzchni z granitu wraz z alejkami parkowymi, fontanną, oświetleniem oraz obiektami małej architektury tj. poidełkami, ławkami, koszami na śmieci. Planowane jest wykonanie nowych nasadzeń zieleni. Wykonane ma być także odwodnienie terenu. Przebudowane zostaną sieci: wodociągowa, kanalizacyjna, energetyczna i teletechniczna. W obszarze od Kolegiaty św. Mikołaja po obecny szalet miejski, który zostanie rozebrany, pozostanie istniejący drzewostan. Całość rynku ma być podzielona na dwie strefy – „zieloną” stricte rekreacyjną oraz reprezentacyjną, która posłuży na czas uroczystości państwowych z możliwością zagospodarowania jej np. na jarmarki, czy targi staroci. Rynek ma zostać ukończony do listopada 2022 roku. Umowę we wtorek podpisywał prezes firmy GRANIT – Dariusz Pylak.
Największym pod względem finansów zadaniem jest przebudowa Parku Miejskiego w Końskich. Pracami w tym wypadku zajmie się bardzo doświadczona firma Park-M Poland, która remontowała już dziesiątki parków w całym kraju. Zadanie warte jest aż 11 milionów 488 tysięcy złotych. W tym dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 7 milionów 483 tysiące złotych –„Bardzo liczę na to, że dzisiejsze deklaracje i zapisy zawarte w umowie będą dotrzymane, ale też chciałbym ostrzec, ponieważ ten park jest sercem Końskich i jest przez konecczan wręcz kochany. Państwo będziecie mieć mnóstwo społecznych inspektorów nadzoru budowlanego, którzy będą nad każdą alejką, ławką, lampą się pochylać i pilnować byście Państwo zrobili tak jak oni chcą” – mówił tuż po podpisaniu tej umowy do wykonawcy burmistrz Krzysztof Obratański.
Umowę w imieniu spółki Park-M podpisał jej pełnomocnik Piotr Błaszczyk. Roboty w Parku Miejskim w Końskich mają być zakończone do połowy grudnia 2022 roku.
Dodajmy, że zadania, na które we wtorek podpisano umowy są realizowane w ramach wielkiego projektu Rewitalizacji Centrum Końskich.
Wszystkim tym arcyważnym dla miasta i gminy Końskie zadaniom przez najbliższe lata będziemy się szczególnie uważnie przyglądać także okiem naszych kamer.
Zdjęcia:
Betonoza będzie wizytówką Końskich. Kolejne chore pomysły tak zwanych włodarzy na czele z Obratańskim.
Miliony złotych za tysiace metrów kwadratowych bruku, kilka ławek i fontannę.
Zadrzewione, ocienione miejsca zastąpi betonowa pustynia.
Są miasta w Polsce które widzą po latach popełnione błędy i wracają do rynków, głównych placów miast z zielenią. Przykładem są Ząbkowice Śląskie.
Jeżeli jest już realizowany jakiś projekt, to ktoś go opracował, tj. wdrożył własny pomysł. Ten pomysł musiał znaleźć akceptację właściwych osób. Założenia tego projektu nie mogą być zupełnie dowolne, powinny odpowiadać aktualnym kierunkom tego, co rozumie się pod pojęciem rewitalizacji. Czyli: musiał być oparty na wiedzy specjalistycznej.
A czy rzeczywiście był? Kto to ma oceniać?
Projekt jest super. Trzymamy kciuki za realizacje ,tym natomiast którzy pragną więcej zieleni podpowiem że kilka kroków dalej jest piękny park.