REKLAMA

W Kanadzie nie będzie już technikum, a w Mechaniku branżówki [wideo]

Radni Rady Powiatu Koneckiego w czwartek podczas XXIV Sesji zdecydowali o zamknięciu w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Końskich technikum, a także o zamknięciu w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 szkoły branżowej. 

REKLAMA

O obu projektach opowiadał naczelnik oświaty w powiecie Krzysztof Stachera. Rozpoczął od przedstawienia sytuacji „Kanady”:

„Wiąże się to z podstawowym jednym aspektem. Tym aspektem jest brak młodzieży w tych szkołach. W tym technikum od pięciu lat nie ma naboru, a ostatni absolwent ukończył szkołę w 2020 roku. Sytuacja ta powoduje, że szkoła jest martwa, czyli nie prowadzi żadnej działalności” – tłumaczył radnym Krzysztof Stachera, naczelnik oświaty w Starostwie Powiatowym.

REKLAMA

Popularna „Kanada” od kilku lat realnie nie kształciła już techników. Edukacja tam toczyła się w szkole zawodowej, a po przekształceniu w szkole branżowej.

Z kolei w ZSP 1 wygaszone zostanie nauczanie w szkole branżowej. Chodzi o to by taki typ szkolnictwa istniał tylko w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 –„Szkoła p. dyrektora Rybińskiego będzie miała absolutne pierwszeństwo w prowadzeniu naboru, bo żadna ze szkół, dla których organem prowadzącym jest powiat konecki nie będzie prowadziła naboru do szkół branżowych. Ta szkoła branżowa I i II stopnia będzie zorganizowana w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Końskich. Co to daje? Otóż rok temu rada podjęła uchwałę o utworzeniu szkoły branżowej II stopnia i spróbowaliśmy przeprowadzić nabór, który mało skuteczny się okazał, a jednym z argumentów, który się pojawiał było to, że uczniowie szkół branżowych spoza tej szkoły nie wybierali tej szkoły. Może dlatego, że jej nie znali. Opierała się więc szkoła branżowa II stopnia wyłącznie na absolwentach szkoły branżowej I stopnia.  Pozostawiając taki układ, że w ZSP 2 będą funkcjonowały dwie szkoły branżowe I i II stopnia zostanie w tej szkole zachowana ciągłość. Absolwenci szkoły branżowej I stopnia będą mogli kontynuować naukę w szkole branżowej II stopnia nie zmieniając lokalu […] –  tłumaczył naczelnik Stachera.

A zatem po zmianach w ZSP 2 przy ulicy Warszawskiej w Końskich będzie funkcjonować jedyna w powiecie koneckim publiczna szkoła branżowa (niepubliczna obu stopni działa w ZDZ). Z kolei w ZSP 1 przy ulicy Staszica będzie działać tylko technikum.

Podjęte uchwały zostały pozytywnie zaopiniowane przez związki zawodowe. By ostatecznie w ZSP 2 Końskie wygaszone zostało technikum, a w ZSP 1 Końskie szkoła branżowa potrzebna jest jeszcze tylko pozytywna opinia Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. To jednak tylko formalność.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *