REKLAMA

Końskie: Zmienia się park i jego otoczenie [wideo]

Park Miejski w Końskich i jego otoczenie przechodzą obecnie gruntowną zmianę.  Tuż obok Urzędu Miasta i Gminy w Końskich powstaje przyszłe Muzeum Ziemi Koneckiej. Obecnie budynki gospodarcze przystawione do Pałacu Małachowskich wyglądają jak ruina, ale przez najbliższy rok zmienią się nie do poznania. 

REKLAMA

Dawne stajnie rozebrano zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Obecnie podziwiać można gołe ściany, prace postępują powoli z uwagi na ograniczenia konserwatorskie. Wykonawca muzeum ma przygotować także duży parking na placu wokół. Ma on scalić miejsca postojowe przed UMiG, PGM oraz wspominanym muzeum. Wybudowano już wszelkie wiaty i przybudówki, a obecnie plac pod miejsca na auta jest wyrównywany.

Parking ma służyć petentom urzędu, odwiedzającym muzeum, ale i odwiedzającym park oraz Ogródek Jordanowski.  Za roboty związane z muzeum i parkingiem odpowiada konsorcjum firm Częstobud i Budopol.  Zadanie warte jest 6 milionów 737 tysięcy złotych, a dofinansowanie unijne  to blisko 4 miliony 400 tysięcy złotych. Prace mają trwać do końca stycznia 2023 roku.

REKLAMA

Również w samym Parku Miejskim w Końskich trwają dalsze prace modernizacyjne. Odnowiono już część elementów małej architektury, np. neogotycką kapliczkę z 1840 roku. Wytyczono już większość nowych alejek. Widać, że część z nich zgodnie z zapowiedzią omija drzewa. Niektóre z alei są też już utwardzone kruszywem.

Przypomnijmy, że z parku po interwencjach mieszkańców zniknie mniej drzew niż planowano. Łącznie wyciętych zostanie tylko około 40 drzew, zamiast planowanych 300. Wykonawcą zadania jest firma Park-M. Prace mają trwać do połowy grudnia tego roku.

Ich koszt to  11 milionów 488 tysięcy złotych. W tym dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 7 mln 483 tysięcy złotych.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *