REKLAMA

Kto do Rady Powiatu Koneckiego? Pierwsze nazwiska i sensacyjne pogłoski

Na pewno dwa lokalne komitety oraz kilka ogólnopolskich wystawi listy swoich radnych w wyborach do Rady Powiatu Powiatu Koneckiego. To będzie bardzo ciekawy wyborczy bój, bo od nowej kadencji liczba radnych zostanie zmniejszona. Z uwagi na to, że nasz region się wyludnia i w powiecie koneckim nie ma już 80 tysięcy mieszkańców Rada Powiatu Koneckiego będzie liczyć 19, a nie 21 mandatów. Sprawdzamy kto w poszczególnych okręgach może o nie powalczyć. Przypomnijmy, że wybory samorządowe odbędą się już 7 kwietnia. 

REKLAMA

REKLAMA

Przypomnijmy, że podczas przyspieszonych wyborów w 2019 roku podział mandatów w wyborach do Rady Powiatu Koneckiego wyglądał następująco: KWW Prawi i Solidarni – 7 mandatów, KWW Robert Plech Nowy Powiat – 5, KWW Ziemia Konecka – 4, KWW PSL – 4, KWW PS TKN – 1.

Spośród powyższych w komunikacie Państwowej Komisji Wyborczej nie odnajdujemy Porozumienia Samorządowego TKN, za którym stał Michał Cichocki. Według naszych informacji środowisko to wystartuje jednak prawdopodobnie na listach Koalicji Obywatelskiej.

Jakie komitety więc powalczą o powiat? Na pewno będą to: KWW Ziemia Konecka, Trzecia Droga, Prawi i Solidarni oraz KWW Nowy Powiat Nowa Gmina.

Ziemia Konecka to ugrupowanie zrodzone z Samorządnych Ziemi Koneckiej, czyli ugrupowania Krzysztofa Obratańskiego. To właśnie burmistrz Końskich jest tam głównym rozgrywającym, ale wspomagają go bardzo silne środowiska – burmistrza Radoszyc Michała Pękali oraz najprawdopodobniej i dosyć sensacyjnie burmistrz Stąporkowa Doroty Łukomskiej. Sensacyjnie, bo ta ostatnia poprzednio mniej lub bardziej formalnie wspierała Prawych i Solidarnych. Ziemia Konecka napędzana przez trzech tak silnych samorządowców może skutecznie powalczyć o powiat.

Na listach Trzeciej Drogi w naszym regionie znajdą się przede wszystkim radni i samorządowcy związani z Polskim Stronnictwem Ludowym. To silne środowisko, które teraz łapie wiatr w żagle po niewątpliwym sukcesie w wyborach parlamentarnych.

Nowy Powiat Nowa Gmina to ugrupowanie za którym stoją między innymi: burmistrz Gowarczowa Stanisław Pacocha, wicestarosta konecki Wiesław Skowron, radni powiatowi Wojciech Owczarek i Robert Plech, a start z tych list zapowiedział też wójt Rudy Malenieckiej Leszek Kuca.

Natomiast Prawi i Solidarni to tak naprawdę lokalna odmiana Prawa i Sprawiedliwości. Na tych listach znajdziemy przede wszystkim działaczy tej partii ze starostą koneckim Grzegorzem Piecem na czele.

A jakie nazwiska znajdą się na poszczególnych listach? Docierają do nas pierwsze pogłoski dotyczące poszczególnych okręgów:

Okręg 1 (gmina Końskie, 8 mandatów): Listę Prawych i Solidarnych mają otwierać Dariusz Banasik oraz Łukasz Kubka – to obecni radni powiatowi. Władze Prawa i Sprawiedliwości chciały postawić na bardzo aktywnego działacza Kamila Kubickiego, ale weto szefa struktur powiatowych PiS Grzegorza Pieca okazało się być skuteczne. Jedynka dla Banasika, który dotychczas związany był mocno z Suwerenną Polską może zaskakiwać, ale to obecny członek zarządu powiatu i rodowity mieszkaniec Końskich.

Na liście Nowego Powiatu Nowej Gminy w tym okręgu przodować ma lider, czyli Robert Plech (aktualny radny powiatowy). Za jego plecami znajdzie się miejsce także dla przewodniczącego Rady Powiatu Zbigniewa Kowalczyka. Z Koalicji Obywatelskiej prawdopodobnie wystartują Michał Cichocki oraz Magdalena Prasał. Z Trzeciej Drogi być może będzie to aktualna radna powiatowa Dorota Duda.

Ziemia Konecka do boju w Końskich wystawić chce wiceburmistrza Końskich Krzysztofa Jasińskiego, prawdopodobnie też byłego starostę koneckiego Andrzeja Marka Lenarta oraz obecnego radnego powiatowego Jarosława Lasotę. Podobno rozważany był także start przewodniczącego Rady Miejskiej w Końskich Piotra Słoki, ale z ostatnich informacji, które do nas docierają chce on dalej pracować w radzie miejskiej.

Okręg 2 (Stąporków, 4 mandaty): Liderem Trzeciej Drogi ma być Łukasz Świerczyński, który otarł się w poprzednich wyborach o fotel burmistrza Stąporkowa. Niewykluczony jest także start z tej listy aktualne radnego powiatowego Czesława Kurcbarta.

Prawi i Solidarni postawią na Lilianę Brożynę i najpewniej Grzegorza Jóźwika. Dochodzą nas słuchy, że startujący zazwyczaj z tych list Marian Domagała otrzymał propozycję z Ziemi Koneckiej. Czy ją przyjął? Tego nie wiemy.

Z Ziemi Koneckiej w tym okręgu może wystartować Zbigniew Wiśniewski (prezes spółdzielni mieszkaniowej). Natomiast Nowy Powiat Nową Gminę na pewno reprezentował będzie wicestarosta konecki Wiesław Skowron, a prawdopodobnie także przedsiębiorczyni Monika Sękowska-Plech.

Zagadką pozostaje to na kogo w tym okręgu postawi Koalicja Obywatelska.

Okręg 3 (Radoszyce, Fałków, Ruda Maleniecka – 4 mandaty): Sensacją w tym okręgu może być brak startu byłego starosty Bogdana Sobonia (chociaż nie jest to informacja jeszcze ostatecznie potwierdzona). Na listach Trzeciej Drogi PSL ma znaleźć się za to miejsce dla Szymona Białego (kierownik ARiMR Końskie) oraz Anny Wajnberger (skarbnik gminy Fałków). Z Ziemi Koneckiej wystartować ma radny powiatowy Paweł Pękala, ale i kilku prężnych działaczy społecznych związanych choćby z jednostkami OSP. W tym okręgu Prawi i Solidarni mają bardzo silną listę z Jarosławem Staciwą i Danutą Leśniewicz na czele – czy dla obojga znajdzie się jednak miejsce w nowej Radzie Powiatu? Jest to bardzo wątpliwe. Z kolei Nowy Powiat Nową Gminę napędzać ma wspomniany już wcześniej wójt Leszek Kuca.

Okręg 4 (Gowarczów, Słupia Konecka, Smyków, 3 mandaty): Tutaj mamy najwięcej niewiadomych co do liderów. Na pewno z Nowego Powiatu Nowej Gminy wystartuje radna Jolanta Pacocha. Doświadczony samorządowiec i lekarz Jan Marcin Prasał (szef ośrodka zdrowia w Gowarczowie) albo znajdzie się na liście za nią albo będzie jedynką Koalicji Obywatelskiej. Lokomotywą Prawych i Solidarnych będzie tu z pewnością starosta Grzegorz Piec mieszkający w gminie Smyków. Listy PSL w tym okręgu zazwyczaj otwierał Marian Król (obecnie radny powiatowy), ale najpewniej będzie on zabiegał o stanowisko wójta gminy Ruda Maleniecka. Być może więc jedynką Trzeciej Drogi PSL będzie były radny Witold Wójcik. Kogo na lidera w tym okręgu szykuje Ziemia Konecka? Na tę informację przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Podkreślmy, że większość nazwisk wspomnianych w artykule to informacje pozyskane od lokalnych działaczy i osób, które tworzą poszczególne listy wyborcze. Na ten moment oficjalnych deklaracji startu w zbliżających się wyborach do Rady Powiatu Koneckiego w naszym regionie było niewiele.

REKLAMA

3 thoughts on “Kto do Rady Powiatu Koneckiego? Pierwsze nazwiska i sensacyjne pogłoski

  1. powodzenia pisze:

    wybory , to i walka będzie 🙂 powodzenia

  2. Mormon pisze:

    Ciągle te same persony.

Dodaj komentarz