W ramach naszego cyklu tym razem zaglądamy na łąki znajdujące się w Obszarze Natura 2000 Dolina Czarnej w Nadleśnictwie Stąporków. Łąki śródleśne to obecnie rzadkość – warto je odwiedzić i zachwycić się ich bogactwem.
REKLAMA
–„Ochrona przyrody w naszym Nadleśnictwie Stąporków to nie tylko pomniki przyrody, ale również siedliska naturowe w Obszarach Natura 2000 Dolina Czarnej. Przykładem takie siedliska są zmiennowilgotne łąki trzęślicowe, na których się znajdujemy. Plan zadań ochronnych sporządzony dla obszaru Natura 2000 Dolina Czarnej nakłada na nas pewne obowiązki związane z utrzymaniem i ochroną takich siedlisk jak to” – mówi nam Marek Lotarski z Nadleśnictwa Stąporków.
REKLAMALeśnicy muszą corocznie wykaszać łąki na 30 do 50% powierzchni i każdego roku na innym obszarze łąki –„Ważne jest by to wykaszanie przebiegało od środka łąki do jej zewnętrznej części. Tak by w trakcie tego procesu zwierzęta mogły uciec z tego terenu, na którym jest wykaszanie. Istotnym jest również, że to koszenie musi się odbywać ręcznie. Również ręcznie trawa jest zbierana i wywożona poza obszar łąki” – opowiada Lotarski.
Samo koszenie wygląda bardzo efektownie, tak jakbyśmy cofnęli się o dziesiątki lat. A wrażenie to potęguje fakt, że w Nadleśnictwie Stąporków wywożenie trawy cały czas odbywa się wozem ciągniętym przez konie. Koszenie musi się odbyć po 15 września, czyli po okresie wegetacji.
Oprócz wspomnianych łąk na terenie Doliny Czarnej występuje jeszcze jeden obiekt ochrony – gatunek motyla z rodziny rusałkowatych Przeplatka aurinia –„Naszym priorytetem jest ochrona przeplatki. Poprzez ekstensywne użytkowanie łąk nie dopuszczamy do ich zarastania i tym samym stwarzamy możliwość rozwoju wielu roślinom łąkowym. Warto wspomnieć o takiej roślinie jak Czarcikęs łąkowy, który jest gatunkiem pokarmowym dla chronionego przez nas motyla” – opowiada nam leśnik.
Łąki śródleśne stanowią obecnie już rzadkość. W Nadleśnictwie Stąporków one występują, warto więc o nie dbać i je podziwiać. Łąki na obszarze Natura 2000 Dolina Czarnej warto odwiedzić o każdej porze roku, ale najpiękniej wyglądają w okresie kwitnienia, w okresie czerwca. Leśnicy zapraszają!
Materiał powstał przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu oraz Nadleśnictwem Stąporków.
Gdzie tam jest trzęślica? Proszę pokazać. Priorytetem jest ochrona przeplatki a nie całej specyficznej flory wraz z rojami motyli wszelakich? A co się dzieje z nasionami kosaćca, też do 15 września powypadały? Dobrze, że to bylina Jezu, dzięki ci. A jak tam w tym suchym co wywieziono koniem były geny tych białych? Strach myśleć.