Laseroterapia szturmem zdobyła salony kosmetyczne i gabinety medycyny estetycznej. Dziś lasery są powszechnie wykorzystywane i cenione jako doskonała metoda na poprawienie defektów i niedoskonałości skórnych. Zabiegi laserem mają wiele zalet i wiele zastosowań – od depilacji i usuwania tatuaży, po usuwanie zmian naczyniowych i rewitalizację skóry.
Laseroterapia w medycynie – zastosowanie
W medycynie estetycznej wykorzystywana jest szeroka gama laserów o różnym działaniu i właściwościach. Zależnie od długości fali i rodzaju lasera, efekty jego zastosowania będą inne i będzie on wykorzystywany do innych celów. Warto też podkreślić, że technologie laserowe są ciągle doskonalone. Nowo opracowywane urządzenia są coraz bardziej bezpieczne, a jednocześnie pozwalają na coraz szersze zastosowania. Laseroterapia wciąż jest dziedziną, która dynamicznie się rozwija i w której stale pojawiają się innowacje.
REKLAMALasery w medycynie pojawiły się dość szybko po tym, jak zostały wynalezione w latach 60 XX wieku. W chirurgii zaczęły zastępować skalpel, zapewniając precyzyjne i sterylne cięcia. Umożliwiły wybiórcze oddziaływanie na tkankę zmienioną chorobowo, co pozwoliło lepiej chronić zdrowe tkanki. W chirurgii naczyniowej stały się skuteczną metodą na usuwanie żylaków poprzez ablację laserową. W okulistyce znalazły zastosowanie w leczeniu szeregu schorzeń – od leczenia zaćmy czy jaskry aż po korekcję wad wzroku takich jak krótkowzroczność i astygmatyzm. W stomatologii laser służy z kolei m.in. do usuwania próchnicy, a także leczenia stanów zapalnych przyzębia i dziąseł. Działając biostymulująco, przyspiesza gojenie i regenerację tkanek. W dermatologii i medycynie estetycznej technologie laserowe zyskały cały szereg zastosowań. Mogą mieć zarówno niszczycielskie, jak i biostymulujące działanie. Za pomocą lasera możliwe jest usuwania zmian i defektów skórnych, a z drugiej strony na przykład pobudzanie skóry do produkcji kolagenu.
Jak działa laser w medycynie estetycznej?
Laser jest urządzeniem emitującym promieniowanie elektromagnetyczne w postaci światła. Składa się z układu pompującego, ośrodka czynnego oraz rezonatora optycznego. Brzmi skomplikowanie, ale w praktyce chodzi o to, że materiał stanowiący ośrodek czynny jest wzbudzany przy pomocy układu pompującego, a następnie dzięki odpowiednio dobranym zwierciadłom emitowana jest spójna wiązka światła o określonej długości fali. Światło o różnym zakresie fal ma różną energię, a zarazem i różne właściwości oraz różne oddziaływanie na ciało.
Upraszczając, energia lasera jest odbierana przez tkankę, powodując wzrost temperatury, którego skutkiem są określone efekty biologiczne. Laser może stymulować procesy fotobiochemiczne. Jego efektem może być na przykład koagulacja lub karbonizacja. Może też jednak działać destrukcyjnie – w sposób mechaniczny lub na zasadzie fotorozdrabniania. Co ważne, laser o większej mocy wniknie głębiej w tkankę niż laser o mniejszej mocy, dzięki czemu można działać selektywnie. Wiele zależy też od wielkości naświetlanego pola oraz gęstości energii. W dermatologii i medycynie estetycznej wykorzystuje się zarówno wysoko, jak i niskoenergetyczne lasery. To między innymi:
- lasery neodymowo-yagowe
- lasery erbowo-yagowe
- lasery aleksandrytowe
- lasery kryptonowe
- lasery miedziowo-gazowe
- lasery CO2
- lasery rubinowe
Ich nazwy pochodzą od zastosowanego w tych laserach ośrodka czynnego. Zależnie od potrzeb mogą to być lasery świecące światłem ciągłym lub lasery pulsacyjne.
Zalety zabiegów laserowych w medycynie estetycznej
Laser jest urządzeniem bardzo chętnie wykorzystywanym w dermatologii i medycynie estetycznej. Jest ku temu wiele powodów. Wśród nich należy wymienić:
- działanie selektywne
- bezpieczeństwo i bezinwazyjność
- trwałość efektów i skuteczność terapii
- krótki czas zabiegu i rekonwalescencji
- możliwość łączenia z innymi zabiegami medycyny estetycznej
- niewiele przeciwwskazań
- wszechstronność zastosowania
- dobre efekty kosmetyczne
Dzięki laserom można bardzo precyzyjnie oddziaływać na tkankę, wpływając na nią punktowo, tylko w określonych miejscach. Lekarz może dokładnie kontrolować długość fali, czas działania impulsu, wartość energii, tryb pracy i wszelkie inne parametry lasera. To podnosi bezpieczeństwo zabiegu i sprzyja krótkiemu czasowi rekonwalescencji. Rzadziej występują też skutki uboczne. Zaletą laserów jest także ich wielofunkcyjność. Laseroterapia może być wykorzystywana w wielu przypadkach, ale równie ważne jest to, iż jedno urządzenie może służyć do przeprowadzania różnych zabiegów.
Istnieją pewne ograniczenia, jeśli chodzi o możliwość wykorzystania tej metody leczenia. Nie można jej stosować chociażby w przypadku chorób nowotworowych, zażywania leków i substancji fotouczulających, w czasie infekcji bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych, a także przy chorobach skóry takich jak łuszczyca. Inne przeciwwskazanie to med. nieustabilizowana cukrzyca, zaburzenia krzepliwości krwi, nadwrażliwość na światło, ciąża i okres laktacji. Zabiegom z użyciem lasera nie powinno się także poddawać przy świeżej i mocnej opaleniźnie. Trzeba też dodać, że zabiegi laserowe mogą być kosztowne, a czasem konieczne jest wykonaniu kilku ich serii.
Laser w medycynie estetycznej i dermatologii w świętokrzyskim
Jest wiele zabiegów z wykorzystaniem lasera, którym można się poddać i to nie tylko w chłodniejsze miesiące, kiedy promieniowanie słoneczne nie jest intensywne i nie grozi powikłaniami. Latem też można wykonywać zabiegi laserowe, chociaż nie wszystkie. Urządzenia tego rodzaju mają naprawdę szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej i dermatologii. Nie trzeba przy tym daleko jechać. Można również wykonywać zabiegi laserem w województwie świętokrzyskim, na przykład w Centrum Medycznym Plus Med w Kielcach. Dysponuje ono jedną z najnowocześniejszych platform laserowych oraz personelem doświadczonym w jego obsłudze. Doskonale możliwości urządzeń ośrodka prezentuje poniższe nagranie:
Centrum Medyczne Plus Med wykorzystuje lasery MonaLisa Touch i Alma Harmony XL Pro. Za ich pomocą wykonywane są takie zabiegi jak:
- usuwanie blizn
- usuwanie pieprzyków
- usuwanie rozstępów
- usuwanie owłosienia
- usuwanie zmarszczek
- usuwanie tatuażu
- usuwanie pajączków
Mogą one także posłużyć do rewitalizacji, resurfacingu i liftingu skóry, redukcji zmian naczyniowych, leczenia trądziku. Lasery w Centrum Medycznym Plus Med mają szerokie zastosowanie i możliwości, co pozwala dobrać zabieg odpowiednio do potrzeb pacjenta.
artykuł sponsorowany