REKLAMA

Zdalna sesja Rady Miejskiej w Końskich. Burzliwie debatowano nad drogami

W czwartek w gminie Końskie odbyła się zdalna Sesja Rady Miejskiej. Radni burzliwie debatowali głównie nad remontami dróg powiatowych, ale poruszono także tematy świetlic wiejskich. 

REKLAMA

Powyżej znajdziecie pełny zapis transmisji z dzisiejszej Sesji Rady Gminy Końskie.

Radni miasta i gminy Końskie wyrazili zgodę na współfinansowanie remontów dróg powiatowych biegnących przez gminę wspólnie z powiatem koneckim. Radna Barbara Galant poruszyła oprócz tego temat jezdni Stara Kuźnica – Młynek, która jest w bardzo złym stanie. Burmistrz Końskich Krzysztof Obratański przyznał, że gmina zapowiada chęć współfinansowania wspomnianej drogi z powiatem koneckim „pół na pół”. Poinformował także, że niewykluczona jest także przebudowa tej jezdni jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Przewodniczący Rady Piotr Słoka powrócił także do tematu remontowanego fragmentu drogi Końskie – Wąsosz –„Co stało na przeszkodzie, żeby Starostwo ujęło ją chociażby od kościoła, żeby ten odcinek zrobić? To jest niewielki odcinek i widać, że na tym odcinku droga powiatowa jest najbardziej zniszczona i potrzebna” – pytał Piotr Słoka.

„W naszym mniemaniu to jest rzeczywiście kluczowy odcinek, jest najbardziej obciążony i widoczny. Kluczem jest fakt, że żeby ten odcinek przebudować należy wykonać projekt techniczny, a najprawdopodobniej pozyskać także fragment gruntu po drugiej stronie drogi. W projekcie o wsparciu dla powiatu oczekiwaliśmy, że na przebiegu tej drogi zostanie przebudowane pobocze, aby przekształcić się w miejsca postojowe […] Zakres tej inwestycji zdaniem powiatu wymaga dokumentacji technicznej, być może poszerzenia pasa drogowego i na czas przygotowania wniosku o dofinansowanie powiat nie był w gotowości do ubiegania się o te pieniądze. Nie chciałbym tego oceniać, ale przypominam, że ta droga nie powstała wczoraj, a fakt, że złożyliśmy w grudniu wniosek żeby to uwzględnić była pora, by zlecić wykonanie dokumentacji i na czas wnioskowania o pomoc z Funduszu Dróg Samorządowych być w tej gotowości. Prawdopodobnie nie będzie już okazji by wnioskować o pomoc z FDS, bo zostanie tam krótki odcinek. Nikt nie będzie preferował krótkiego odcinka między już wykonanymi, zamkniętymi odcinkami drogowymi, więc w przyszłości prawdopodobnie zrobimy to własnymi pieniędzmi – gminy i powiatu” – tłumaczy Krzysztof Obratański.

Fot. UMiG Końskie.

„W dobrym tonie by było, jeżeli następnym razem będziemy prowadzić taką dyskusję poprosić kogoś z powiatu. Starostę, wicestarostę czy kogoś z Zarządu Dróg. Oni dostarczą nam pewnych informacji. Polityka Starostwa polega na tym, że ta droga będzie robiona teraz, później lub w innym terminie tak, jak gmina nie wykonuje niektórych zadań, które uważa za bardziej potrzebne czy mniej potrzebne. Uważam, że ta droga jest potrzebna, ale potrzebny jest ten dialog z dwóch stron” – włączył się w dyskusję radny Ernest Kruk.

„Ja się bardzo dziwię, że nie ma tutaj dziś z nami włodarzy starostwa, żeby powiedzieć, że te drogi są potrzebne i by przegłosowali projekt uchwały. Myślę, że zapraszanie kogoś na sesję jest zbyteczne, bo to jest w interesie urzędników starostwa, nie gminy. Jeśli to my byśmy prosili Radę Powiatu o dofinansowanie drogi gminnej to myślę, że przedstawiciel gminy by tam był i przedstawiał dlaczego pieniądze są potrzebne na takie drogi. Nie ma nawet zwykłego pracownika starostwa, żeby powiedział dlaczego chcą te drogi robić” – mówił Piotr Słoka.

„Chciałbym zwrócić uwagę na to, że dyskomfort związany z brakiem przedyskutowania tego w szerszym gronie jest sprawą oczywistą. Spowodowany jest nie czyjąś złą wolą, tylko zewnętrznymi wobec nas czynnikami takimi jak epidemia. Jeżeli chodzi o drogi powiatowe na terenie gminy Końskie najpierw były przedmiotem obrad Rady Powiatu. Radni, których to interesuje mogli na bieżąco oglądać online relację z tamtej sesji lub obejrzeć ją po zakończeniu. Władze powiatu i dyrektor Zarządu Dróg odpowiadali bardzo obszernie na bardzo merytoryczne pytania radnych, m. in. w sprawach dotyczących dróg powiatowych na terenie gminy Końskie” – odpowiedział Obratański.

Radni wprowadzili także zmiany do Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2020-2032 oraz do budżetu gminy na rok 2020. Dyskutowano także nad budową świetlicy wiejskiej w Brodach, a dokładnie lokalizacji, w której ma powstać. Burmistrz Obratański pragnie wypracować kompromis, w ramach którego zarówno mieszkańcy Brodów Starych, jak i Brodów Nowych będą mogli swobodnie korzystać ze świetlicy. Debatowano także nad budowami świetlic w Jeżowie i Gatnikach.

Przekazano również do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach skargę na uchwałę Rady Miejskiej w Końskich w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego fragment terenu miasta Końskie w granicach ulic: Majora Hubala, Polnej, Polskiego Czerwonego Krzyża po ogrody działkowe.

Miejscy radni podjęli również decyzję o przekazaniu ulicy Leśnej w Końskich powiatowi, natomiast ze względu na uregulowanie stanu własności ulicy Warsztatowej przyznano jej status drogi gminnej.

Ponadto gmina Końskie podwyższyła kapitał Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej przekazując spółce nieruchomość położoną przy ulicy Odrowąża, określono też cenę jednostki paliwa w gminie na rok szkolny 2020/2021, udzielono bonifikaty od opłat rocznych z tytułu trwałego zarządu na rzecz Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Końskich i uzgodniono zabiegi pielęgnacyjne pomników przyrody.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *