W ostatnich tygodniach do naszej redakcji zgłosiło się kilku pacjentów z różnych gmin powiatu koneckiego informując o tym, że lekarze w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej odmówili im pomocy z powodu braku szczepienia przeciw COVID-19. Skontaktowaliśmy się z Rzecznikiem Praw Pacjenta by zapytać czy takie działania medyków są zgodne z prawem.
REKLAMA–„W dniu dzisiejszym w moim ośrodku odmówiono mi wejścia do środka, ponieważ nie jestem zaszczepiona. Żeby wejść trzeba zapłacić 120 zł na testy. Czy to jest zgodne z jakimś prawem? Z jakimś rozporządzeniem?” – pyta nas pani Katarzyna, mieszkająca w jednej z mniejszych gmin powiatu koneckiego.
W ostatnim czasie podobnych historii dotarło do nas kilka. Postanowiliśmy więc zapytać o uprawnienia lekarzy w tym zakresie Rzecznika Praw Pacjenta. Jego odpowiedź jest jednoznaczna:
REKLAMAW odpowiedzi na zapytanie dziennikarskie przesłane do Rzecznika Praw Pacjenta informujemy, że uzależnianie udzielenia pomocy medycznej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (a więc w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia) od tego, czy pacjent zaszczepił się przeciw COVID-19, jest niezgodne z prawem i w sposób niedopuszczalny ogranicza pacjentom dostęp do świadczeń medycznych.
W czasie epidemii placówki medyczne są zobowiązane do podejmowania działań ograniczających szerzenie się zakażeń wirusem SARS-CoV-2, niemniej wymóg zaszczepienia się przez pacjenta nie znajduje podstawy w przepisach prawa.
Informujemy, że Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do wskazanej placówki medycznej o zajęcie stanowiska w sprawie. Jeśli placówki medyczne odmawiają udzielenia świadczenia, argumentując to brakiem zaszczepienia, zachęcamy do zgłaszania tego faktu do Rzecznika
Praw Pacjenta, na nr Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800 190 590.Z upoważnienia
Rzecznika Praw Pacjenta
Marzanna Bieńkowska
A zaszczepionych przyjmują?