Firma Henkel nie przestaje edukować najmłodszych i kolejny rok z rzędu kontynuuje program „Świat Młodych Badaczy„. W ostatnich dniach edukatorki związane z programem odwiedziły świętokrzyskie szkoły, w tym także w powiecie koneckim. My z kamerą towarzyszyliśmy im podczas zajęć w Szkole Podstawowej w Nieświniu.
REKLAMA–„Świat Młodych Badaczy to projekt edukacyjno-społeczny firmy Henkel. W Polsce trwa już od 2016 roku i wzięło w nim udział ponad cztery tysiące dzieci z całego kraju” – informuje nas Justyna Sobolewska, edukatorka projektu z organizacji „Nauka jest fajna!”.
Program stworzony przez firmę Henkel skierowany jest do uczniów klas 2, 3 i 4 szkół podstawowych. Projekt, realizowany jest w formie 90-minutowych, interaktywnych warsztatów podczas których dzieciaki poprzez wykonywanie różnych eksperymentów mogą zapoznawać się z nauką. Uczniowie z Nieświnia i okolic odkryli tajemnice kwasów i dowiedzieli się, dlaczego regularne stosowanie pasty do zębów jest takie ważne –„Temat dzisiejszych warsztatów to było 'Słodko, czyli kwaśno’, czyli sprawdzaliśmy czy pasta do zębów działa. Robiliśmy szereg eksperymentów, które pozwoliły nam udowodnić, że mycie zębów ma sens i to ważne” – tłumaczy Justyna Sobolewska.
REKLAMAUczniowie podzieleni na grupę wykonywali trzy eksperymenty: korzystając z papierka wskaźnikowego badali produkty spożywcze by sprawdzić jak bardzo są one kwaśne; sprawdzali jaki wpływ mają kwasy na skorupki jajek – badali ich wagę przed i po wymoczeniu w occie; udowadniali, że pasta chroni zęby poprzez eksperyment wykonany na modelu w postaci skorupki jajka –„Są to stosunkowo młodzi uczestnicy, ale świetnie sobie radzą z tymi eksperymentami. Mimo, że to są eksperymenty chemiczne, które kojarzą się zwykle ze starszymi klasami. Natomiast młodsi uczestnicy są bardzo zainteresowani, bardzo zaangażowani. Czują się też tacy awansowani, ważni, że dostają takie zadania. Moim zdaniem świetnie sobie radzą i są zaciekawieni tym co się dzieje. Chętnie się zgłaszają, zadają pytania, wyciągają wnioski. To jednak jest kawał naukowej pracy by wziąć udział w takim warsztacie przez 90 minut, zrobić naukowe notatki, wyciągnąć wnioski i zapamiętać coś co będzie można opowiedzieć w domu” – mówi nam edukatorka.
Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci otrzymały broszurki edukacyjne „Eksperymentuj w domu”, zawierające propozycje kolejnych prostych, lecz zaskakujących doświadczeń do wykonania w domu wspólnie z rodzicami, a także specjalne dyplomy uczestnictwa.
Zdjęcia:
artykuł sponsorowany