REKLAMA

Modernizacja linii kolejowej 25. Podpisano umowę [zdjęcia]

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i Piotr Majerczak, członek Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe podpisali w poniedziałek umowę dotyczącą przygotowania dokumentacji do projektu pn. „Modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 25 na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Skarżysko-Kamienna”, realizowanego z rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r. W spotkaniu uczestniczyli także Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, poseł RP Agata Wojtyszek, senatorowie Jarosław Rusiecki i Krzysztof Słoń, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś i Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Przypomnijmy, że linia biegnie też przez powiat konecki – przez gminy Końskie, Stąporków i Gowarczów. 

REKLAMA

REKLAMA

Podpisana przez PLK SA i przedstawicieli samorządu wojewódzkiego umowa umożliwi ogłoszenie przetargu na przygotowanie dokumentacji projektowej dla modernizacji i elektryfikacji odcinków linii kolejowej z Tomaszowa Mazowieckiego do Skarżyska-Kamiennej. Szacunkowa wartość opracowania dokumentacji to 40 mln zł.

„Bardzo się cieszę, że zbliżamy się do możliwości uruchomienia prac przy dokumentacji, a później do prac modernizacyjnych i elektryfikacji przy linii kolejowej nr 25 na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Skarżysko-Kamienna” – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. – „Zależy nam na tym, by znacząco poprawić warunki ruchu na tej bardzo potrzebnej linii, z której korzysta coraz więcej pasażerów. Chcemy ulepszać infrastrukturę i poprawiać komfort jazdy wszystkich podróżujących pociągami. Program Kolej Plus to 13 mld zł dla ponad 30 projektów, mających przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu, pozwala na przywrócenie połączeń z małych miejscowości do miast wojewódzkich i umożliwia modernizację już istniejących linii pasażerskich. Czas na elektryfikację tej niezwykle potrzebnej linii, by jak najlepiej służyła ona mieszkańcom regionu świętokrzyskiego, by łączyła regiony, dawała szansę na bezpieczne i ekologiczne podróżowanie” – dodał wiceminister.

– „Podpisana dzisiaj umowa z PKP to kontynuacja działań, które rozpoczęliśmy w 2020 r.”– przypomniał marszałek Andrzej Bętkowski. – „Samorządy obu województw: świętokrzyskiego i łódzkiego podpisały wstępne porozumienie, które pozwoliło przywrócić do życia zapomniane połączenie kolejowe pomiędzy ważnymi węzłami komunikacyjnymi na trasie Kielce – Łódź. Jednocześnie w Końskich udało się zainicjować program Kolej Plus. Ta linia kolejowa jest już uruchomiona i udostępniona dla ruchu pasażerskiego, zależy nam jednak na jej unowocześnieniu. Już wyremontowaliśmy wszystkie perony i przystanki, a dziś podpisana umowa da nam możliwość stworzenia linii dwutorowej, zelektryfikowanej” – dodał marszałek.

Obecnie w ramach przygotowanej wspólnie z województwem łódzkim oferty rozkładu jazdy pociągów, ze stacji Skarżysko-Kamienna codziennie wyjeżdża 6 pociągów w kierunku Tomaszowa Mazowieckiego (i 5 z powrotem), z czego trzy jadą w bezpośredniej relacji do Łodzi Kaliskiej. Dodatkowo na odcinku Końskie – Łódź – Końskie kursuje 1 para pociągów regionalnych.

Linia kolejowa nr 25 zostanie objęta pracami projektowymi, obejmującymi dwa odcinki linii kolejowej pomiędzy Tomaszowem Mazowieckim a Opocznem oraz Wąsoszem Koneckim a Skarżyskiem-Kamienną. Łączna długość przedmiotowych odcinków linii wynosi 58 kilometrów. Prace projektowe umożliwią przygotowanie dokumentacji umożliwiającej przyszłą elektryfikację linii kolejowej nr 25, a tym samym jej obsługę ekologicznymi pociągami elektrycznymi z prędkością do 120 km/h.

Zdjęcia (swietokrzyskie.pro):

REKLAMA

5 thoughts on “Modernizacja linii kolejowej 25. Podpisano umowę [zdjęcia]

 1. Eddek pisze:

  Przypominam że, szczegółowa dokumentacja modernizacji linii kolejowej nr 25 była sporządzona i przygotowana do wdrożenia już w roku 2013, przewidywała ona rewitalizację i pełną elektryfikację odcinka Skarżysko-Końskie-Opoczno, oraz Opoczno-Tomaszów-Łódź. Dodatkowo zaplanowane i wytyczone zostały dwie opcje nowej linii na odcinku Kielce-Końskie przez Kostomłoty lub Wąsosz. Niestety w naszym kraju władze nie realizują planów swoich poprzedników, gdyby tak było to już dawno byśmy jeździli szybkimi pociągami do Łodzi i Kielc.

 2. Mefisto pisze:

  Władza PiS powinna być usunięta niezależnie od korzyści, jakie wdraża. Atakuje wolność człowieka, jego naturalne predyspozycje adaptacyjne, szykanuje osoby niepodatne na manipulacje. To jest władza niedemokratyczna i prymitywna. Religijność ma tu swoją wymowę.

 3. Adam pisze:

  Psy szczekają ,karawanajedzie dalej …

 4. zzz pisze:

  adam tylko to pisze widać nic innego nie umie klapki na oczach

Dodaj komentarz