Państwowa Inspekcja Sanitarno-Epidemiologiczna w tym roku obchodzi jubileusz swojego stulecia. W świętowanie włącza się także konecki SANEPiD, który chce swoje działanie przedstawić jak największej liczbie osób.
REKLAMA–„Czujemy satysfakcję, że nasza inspekcja jest doceniania z okazji naszego stulecia istnienia. Dosyć dużo przy tej okazji jest o nas informacji. Można powiedzieć patrząc wstecz, że nasza działalność to sto lat służby polskiemu społeczeństwu. Początek Inspekcji Sanitarnej datowany jest na 1919 rok. Wtedy to 19 lipca 1919 roku uchwalona została przez Sejm już niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej ustawa sanitarna i ona zapewniła nadzór sanitarny Państwa bezpośredni nad zdrowiem publicznym” – mówi Anna Wojtasińska, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Końskich.
W powiecie koneckim od 1945 roku do 1954 działała Kolumna Sanitarna, w skład której wchodziło sześciu kontrolerów i to właśnie tę jednostkę należałoby uznać za początek działalności SANEPiDu na terenie powiatu koneckiego. Z kolei w 1954 roku powstała już właściwa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w budynku przy ulicy Sportowej w Końskich. Jednostka w całym kraju istnieje zaś od 1919 roku, a więc obecnie świętuje swoje stulecie. Koneccy pracownicy stacji chcą z tej okazji przedstawić swoją pracę jak największej liczbie młodych ludzi – „W związku ze stuleciem inspekcji sanitarnej postanowiliśmy zorganizować Dni Otwarte dla dzieci, młodzieży z naszego powiatu. Będziemy sukcesywnie zapraszać chętną młodzież wraz z opiekunami, pedagogami, którzy chcą poznać naszą historię, nasze działania. Nasi pracownicy przedstawią zadania poszczególnych komórek organizacyjnych i chętnie odpowiedzą na pytania dzieci i młodzieży, które by związane były z naszą działalnością” – Anna Wojtasińska.
REKLAMA
A co należy do zadań Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej? To promowanie zdrowego stylu życia, zapobieganie powstawaniu skutków zażywania środków zastępczych tj. dopalaczy i narkotyków. Te drugie są wszystkim dobrze znane, a pierwsze coraz popularniejsze i bardzo groźne –„Z otrzymanych zgłoszeń ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w zeszłym roku 2018 mieliśmy cztery zgłoszenia zatrucia dopalaczami – jeden mężczyzna w wieku 22 lat i trzy kobiety w wieku od 16 do 28 lat. W bieżącym roku do tego okresu to już dziewięć takich zgłoszeń i było tutaj osiem zatruć wśród mężczyzn z dużą rozpiętością wieku – od 17 roku życia do 58 roku życia oraz jedna kobieta w wieku 17 lat. Dlatego cały czas ta edukacja, uświadamianie są potrzebne” – tłumaczy dyrektor Wojtasińska.
Kolejne zadania SANEPiD-u to nadzór i kontrola nad bezpieczeństwem żywności, wody – zarówno do spożycia, jak i w kąpieliskach czy na pływalniach. Stacja zajmuje się także zapobieganiem chorobom zakaźnym oraz zawodowym –„Jest to zagrożenie chorobami zakaźnymi z uwagi na możliwość szybkiego rozprzestrzeniania się tych chorób – migracje ludności, czyli wyjazdy w różne kierunki świata, a także drobnoustroje wytwarzają mechanizmy odporności przed lekami, stąd też często są zakażanie szpitalne” – tłumaczy Wojtasińska.
Dzięki działaniom stacji udało się również na terenie powiatu koneckiego ograniczyć ilość chorób zakaźnych. Jednak nadal one występują – np. w zeszłym roku odnotowano u nas przypadek odry, w tym roku przypadek krztuśca, w 2018 roku w powiecie koneckim odnotowano 22 przypadki gruźlicy, w obecnym już 15 przypadków.
SANEPiD kontroluje czynniki dotyczące higieny i środowiska nie tylko odnośnie wody. Pracownicy tej jednostki sprawdzają warunki też na różnych obiektach komunalnych takich jak: cmentarze, parki, place zabaw. Kontrolowane są również urządzenia wodociągowe, zakłady pracy, placówki oświatowe, hotele, motele, pensjonaty i inne obiekty turystyczne. W końcu SANEPiD dokonuje kontroli także w placówkach leczniczych – przychodniach czy szpitalach. W tym przypadku pracownicy sprawdzają warunki higinieczno-sanitarne dotyczące sprzętu, pomieszczeń i personelu placówek leczniczych. Konecka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna komercyjnie bada także wodę mieszkańców czy przedsiębiorców – taką usługę można sobie zamówić w jednostce, która mieści się przy ulicy Sportowej. Dużo zadań i dużo pracy w służbie spoleczeństwu – tak można określić wszystko to co dzieje się w stacji w Końskich –„Przed nami kolejne lata dbania o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu. Bardzo ważne jest zdrowie publiczne” – podsumowuje dyrektor Anna Wojtasińska.
Grupy szkolne zainteresowanie zwiedzeniem i zapoznaniem się z działaniem SANEPiDu mogą zgłaszać taką chęć bezpośrednio w stacji przy ulicy Sportowej 7.
Zdjęcia:
W artykule nie podano co ważne, że SANEPiD zajmuje się także przeciwdziałaniu nadmiernemu hałasowi tzw. komunalnemu.