REKLAMA

Najlepsze platformy gier — urządzenia, na których warto grać

Wybierz najlepszą platformę do gier i ciesz się rozgrywką w najprzystępniejszym środowisku z perspektywami na dostęp do topowych światowych marek.

REKLAMA

Foto: pxhere

Wybór najlepszej platformy do gier wideo

Światowy rynek gier wideo w ostatnich latach już się nieco ustabilizował. Ostatnie dwie dekady były bardzo dynamiczne i trudno było jednoznacznie stwierdzić, kto oferuje najlepsze usługi dla graczy o konkretnych preferencjach. Obecnie jednak już wszystko się wyklarowało i można wyróżnić kilka głównych platform do grania, które powinny spełnić wymogi wszystkich graczy. Dzisiaj gry to już nie tylko rozrywka, ale także możliwość zarabiania grając w gry. Dlatego w końcu i ten sektor rozrywkowy mógł doczekać się należnego mu od dawna szacunku, na równi z sektorem filmowym czy książkowym.

Obecnie można wyróżnić kilka przewodnich platform. To oczywiście komputery, konsole Xbox, PlayStation, Nintendo oraz smartfony. Ponadto na horyzoncie widać coraz bardziej rozpychające się granie w chmurze, które może wywrócić wszystko do góry nogami. W niniejszym artykule postaramy się pokrótce opisać możliwości wszystkich z tych opcji, dzięki czemu każdy będzie w stanie przekonać się, która forma zabawy najbardziej mu odpowiada.

REKLAMA

Komputery

Większość Polaków rozpoczynała swoją przygodę z grami wideo na komputerach. Wizja kupna konsoli do gier, która kosztuje średnią miesięczną pensję Polaka, jeszcze dwie dekady temu wydawała się czymś nie do przeskoczenia przez większość zainteresowanych. Z kolei komputery stopniowo stały się obowiązkiem w każdym domu, więc wystarczyło jedynie zaopatrzyć się w gry, co jak szybko się okazało, wcale nie było problemem…

W ten sposób Polska przez długi czas stała przede wszystkim komputerami, które były wszechstronne i udostępniały większość pojawiających się na rynku gier. Urządzenia te mają jednak dwie podstawowe wady:

 • Wymóg regularnych drogich usprawnień podzespołów. Wymagania sprzętowe rosną cały czas. Dlatego nawet wysokiej jakości komputer w końcu stanie się średni, a potem słaby. Można wymieniać kartę graficzną (obecnie wydatek około 2000-3000 zł), czy dodawać kości RAM, ale w końcu, po 6-10 latach, trzeba kupić nowe urządzenie, które może kosztować nawet ponad 6000 zł, co stanowi koszt dwóch najnowszych konsoli do gier.

 • Mniejsza wygoda zabawypomimo tego, że komputery można podpinać do telewizorów, czy korzystać na nich z padów, to i tak nie będzie to samo, co na konsoli. Dlatego zabawa przy komputerze to przede wszystkim siedzenie przed monitorem. Z jednej strony to nic strasznego, z drugiej jednak inne platformy zapewniają znacznie większą wygodę.

Komputery nieustannie ustępują miejsca użytkownikom konsol, które są po prostu wygodniejsze i tańsze w użytkowaniu.

PlayStation

Obecna piąta generacja konsol Sony to potężne narzędzie wyposażone w odpowiednio rozbudowane zaplecze gier, które z pewnością zaspokoi potrzeby każdego gracza. PlayStation zawsze zapewnia płynną rozgrywkę z telewizora w rozdzielczości 4K, nawet 60 klatkach na sekundę i 120 Hz odświeżania, co na komputerach również jest możliwe, ale z wykorzystaniem bardzo kosztownych podzespołów.

Jeżeli mowa o wysokiej jakości oprawy w produkcjach z półki AAA, to konsola Sony ma ogromną przewagę nad konkurencją. Oprócz popularnych marek, które trafiają na wszystkie największe platformy, PlayStation otrzymuje na wyłączność takie marki jak:

 • God of War,

 • Spider-Man,

 • Horizon,

 • The Last of Us,

 • Uncharted,

 • Ghost of Tsushima,

 • Ratchet & Clank,

 • Gran Turismo,

 • inFamous,

 • Persona,

 • Killzone.

Praktycznie każda z wymienionych marek cieszy się bardzo wysokimi recenzjami graczy oraz ekspertów i obejmuje co najmniej kilka tytułów. W ten sposób można śmiało stwierdzić, że warto kupić konsolę Sony, chociażby po to, żeby ograć te kultowe produkcje.

Xbox

Największy konkurent Sony, jeśli chodzi o graczy bawiących się przy wysokobudżetowych produkcjach. Konsola Microsoft ma zawsze zbliżone możliwości techniczne, więc na próżno doszukiwać się wśród nich jakichkolwiek różnic jakościowych. Największą zaletą tej konsoli jest jej usługa Xbox Game Pass, która po opłaceniu abonamentu daje dostęp do potężnej biblioteki gier, z której można korzystać do woli w czasie trwania subskrypcji. Wśród najpopularniejszych ekskluzywnych marek konsoli Microsoftu można wyróżnić:

 • Forza Motorsports,

 • Gears of War,

 • Halo,

 • Microsoft Flight Simulator,

 • Crackdown.

Jak widać, oferta ekskluzywnych produkcji jest nieco mniejsza, niż w przypadku konsol Sony, ale Microsoft stara się to nadrabiać na innych polach, jak oferta subskrypcji, czy niższa cena urządzenia.

Nintendo Switch

Niewielka konsola o ogromnych możliwościach. Można nią grać z ręki lub z poziomu telewizora. Ze względu na swoje rozmiary, nie może zaproponować takich możliwości, jak potężne urządzenia Sony oraz Microsoftu, ale nadrabia to w inny sposób. Nintendo ma mnóstwo niesamowicie dopracowanych produkcji na wyłączność, które cieszą się bardzo pozytywnymi recenzjami na całym świecie. Do najpopularniejszych marek Nintendo należą:

 • The Legend of Zelda,

 • Animal Crossing,

 • Mario,

 • Pokemon,

 • Xenoblade Chronicles,

 • Fire Emblem.

Początkowo te gry mogą się wydawać „niewielkie”, ale niemal każda z nich to potężne, kultowe uniwersum, które po prostu pochłania gracza.

Smartfony

Popularne telefony również służą jako platforma do gier, ale w bardziej „casualowym” stylu. Tutejsze produkcje najczęściej są darmowe i nastawiona na niekończącą się rozgrywkę z licznymi możliwościami wykupywania zawartości dodatkowej. To idealne odskocznie od życia codziennego. Jeśli jednak ktoś liczy na bardziej zaawansowaną rozgrywkę, wysokiej jakości oprawę wizualną i nietuzinkową fabułę, to powinien sięgnąć po jedną z wyżej wymienionych platform do gier.

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *