REKLAMA

Najlepsze środki bezpieczeństwa dla Bitcoinów, których należy przestrzegać

[artykuł tylko dla pełnoletnich, materiał sponsorowany] Bitcoin zapewnia korzyści wynikające z decentralizacji i zapewnienia bezpieczeństwa transakcji. W związku z tym kryptowaluta zyskuje trakcję w przestrzeni cyfrowej. Chociaż transakcje kryptowalutowe są bardziej dostępne i trudniejsze do sfałszowania, organizacje zajmujące się kryptowalutami muszą nadal podejmować środki ostrożności. Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoiny, wizyta niezawodne oprogramowanie, aby odpowiednio poszerzyć swoją wiedzę.

REKLAMA

Wyeliminowanie centralnego organu zmniejsza opłaty za przetwarzanie, a transfer środków staje się szybszy. Niemniej jednak, cyfrowe salda kryptowalutowe są narażone na ryzyko całkowitego wyczerpania w wyniku awarii komputera, hakowania lub innych nieoczekiwanych zdarzeń bez centralnego repozytorium.

REKLAMA

Organizacje, które obsługują kryptowaluty muszą zapewnić bezpieczeństwo transakcji i zgodność ze standardem bezpieczeństwa kryptowalut. Przy zabezpieczaniu wszystkich systemów informatycznych, które przechowują, akceptują lub dokonują transakcji z użyciem kryptowalut takich jak Bitcoin, należy wziąć pod uwagę następujące kluczowe punkty.

Produkowanie klucza

System kryptowalutowy wymaga bezpiecznego generowania kluczy kryptograficznych i nasion. Zwróć szczególną uwagę na nieodgadnione liczby i poufność podczas przeglądania środków bezpieczeństwa Twojej organizacji w tym obszarze. Poufność zapewnia, że nowo wygenerowane klucze lub nasiona nie dostaną się w ręce niepowołanej osoby. Używanie nieodgadnionych numerów zapobiega podszywaniu się osób nieuprawnionych pod zamierzonego posiadacza klucza/nasion.

Przechowywanie kluczy

Organizacja musi chronić swoje klucze do kryptowalut z taką samą troską, z jaką chroniłaby klucz do skarbca bankowego. Powinny być przechowywane przy użyciu odpowiednich metod, takich jak szyfrowanie, tajne udostępnianie i fizyczne zamki. Zapasowe klucze/nasiona powinny być również bezpiecznie przechowywane (na papierze, cyfrowo lub w inny sposób) i chronione przed zagrożeniami środowiskowymi. Platformy transakcyjne Bitcoin oferują bezpieczne środowisko, w którym inwestorzy mogą swobodnie przeprowadzać transakcje i handlować Bitcoinami.

Ocena bieżąca

Ludzie, którzy projektują i utrzymują system informatyczny Twojej organizacji, są bez wątpienia technicznie wykwalifikowani, mają wiedzę i doświadczenie. Nawet najlepszy lekarz od chorób serca szukałby obiektywnej diagnozy u innego eksperta. Zaproszenie zewnętrznego eksperta do zidentyfikowania wad kontroli i ryzyka może pomóc Ci uniknąć wady systemu kryptowalutowego, które pracownicy mogą przeoczyć lub zbagatelizować.

Utrzymanie integralności wykorzystania portfela/klucza kryptowalutowego jest również krytyczne. Najlepsze praktyki wymienione tutaj mogą pomóc uniknąć ryzyka, takiego jak zgubione lub skradzione klucze lub niezamierzone ujawnienie tożsamości posiadacza portfela.

  • Tworzenie odrębnych adresów dla każdej transakcji

  • Do wydania środków z portfela wymagane są dwa podpisy.

  • Używanie kluczy/nasion tylko w zaufanych środowiskach

  • Konieczna jest identyfikacja wszystkich posiadaczy kluczy/ nasion, referencje i sprawdzanie ich pochodzenia.

  • Przypisanie duplikatów kluczy do każdego portfela w celu odzyskania środków

  • Przechowywanie kluczy z uprawnieniami do podpisywania w wielu lokalizacjach.

Organizacja musi regulować, kto wprowadza informacje kryptograficzne i może na nich działać. Posiadacze kluczy muszą przejść gruntowne szkolenie w zakresie swoich ról i procedur. Oprócz właściwego wprowadzenia, powinieneś mieć politykę unieważniania przywilejów, gdy pracownicy opuszczają firmę. Dodanie „zasady najmniejszego uprzywilejowania” – gdzie użytkownicy otrzymują tylko te uprawnienia, które są niezbędne do wykonania ich pracy – do systemu informacji o wirtualnej walucie może zwiększyć bezpieczeństwo.

Inne czynniki do rozważenia

Kluczowe znaczenie ma również wdrożenie polityki dotyczącej kompromisu klucza. Proces, który dyktuje, jakie działania muszą podjąć użytkownicy, jeśli klucz szyfrujący lub jego posiadacz zostanie skompromitowany, może zmniejszyć ryzyko i straty. Wymagana jest również polityka sanityzacji danych. Ponieważ dane pozostają na nośnikach elektronicznych nawet po ich wycofaniu, należy upewnić się, że pracownicy są świadomi ryzyka. Unikaj wycieku danych z likwidowanych urządzeń, takich jak serwery, dyski twarde i wymienne pamięci masowe, dając przeszkolonym pracownikom dostęp do narzędzi, które wykonują bezpieczne usuwanie danych.

Podmioty w kryptowalutach muszą również utrzymywać regularną dokumentację funduszy rezerwowych dla celów zgodności. Dzienniki audytów są również przydatne do zrozumienia, w jaki sposób doszło do nieoczekiwanych incydentów bezpieczeństwa i szybkiego rozwiązania niespójności, aby przywrócić system informacyjny do stabilnego stanu.

Konkluzja

Bitcoin wciąż utrzymuje swoją popularność i pozostaje potencjalnym kluczem do przyszłości walut cyfrowych. W sumie przychodzi z wyzwaniami, z którymi musimy się zmierzyć. Ta cyfrowa waluta pozostaje bardzo obiecująca i warta uwagi.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *