Najważniejsze nagrody gminy Końskie „Koneckie Glorietty” rozdano przy okazji Dni Końskich 2019. Jedna ze statuetek trafiła także do redakcji tkn24.pl. Zobaczcie skrót wideo z uroczystości, która miała miejsce w niedzielę.
REKLAMAProcedura przyznania „Koneckiej Glorietty” jest trzy etapowa. Najpierw do Urzędu Gminy spływają zgłoszenia, a wysłać takowe może każdy mieszkaniec. Następnie nad kandydaturami debatuje specjalna kapituła. W tym roku pracowała ona w składzie: Krzysztof Jasiński – wiceburmistrz Końskich i szef kapituły, Marek Mika – prezes KSWP, Anna Głębocka – sekretarz gminy Końskie, Krystyna Milczarek – naczelnik Wydziału Edukacji w UMiG Końskie, Dariusz Kowalczyk – dyrektor Biblioteki Publicznej w Końskich, Piotr Słoka – Przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich.
Kapituła wybiera listę laureatów, a następnie zatwierdzić ich musi jeszcze burmistrz Końskich Krzysztof Obratański. Specjalną galę wręczenia tych prestiżowych nagród poprowadził przewodniczący kapituły Krzysztof Jasiński. On też odczytywał specjalne laudacje o każdym z nagrodzonych, które jednocześnie przedstawiały tę osobę czy jednostkę licznie zgromadzonej w niedzielę w parku publiczności.
REKLAMAPodczas odbierania nagrody laureaci mieli okazję do krótkiego przemówienia. Przyznano 11 „Koneckich Gloriett”:
W kategorii kultura nagrodę otrzymała poetka Janina Malicka:
–„Ta niedziela jest wyjątkowa, niezwykła piękna. A to dlatego, ze ja i moja poezja świętujemy razem z moim miastem. Kocham moje miasto i kocham moje proste słowa. Końskie to moje miejsce na ziemi. Mam taki wiersz, a każdy mój wiersz jest piórkiem z mojej poduszki, na której każdego dnia z myślami zasypiam. Bardzo dziękuję kapitule za tę piękną nagrodę. To wyróżnienie i zaszczyt, bo ja wiem, że to najważniejsza gminna nagroda i do czegoś mnie to zobowiązuje” – mówiła ze sceny Janina Malicka.
W kategorii Sport, Turystyka i Rekreacja nagrodę otrzymało Koneckie Stowarzyszenie Sportowe Piłki Ręcznej:
–„Dziękuję kapitule, p. burmistrzowi za przyznanie tego wyróżnienia. Członkowie Stowarzyszenia, którzy zakładali je w 1968 roku może i nie byli pewni, że do tego czasu dociągniemy, ale myślę, że daliśmy radę. To jest Państwa zasługa jako kibiców i za to bardzo Wam dziękujemy!” – przemawiał Piotr Bocheński, prezes KSSPR.
W kategorii Edukacja przyznano dwie nagrody, a otrzymały je: Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Końskich oraz Wydawnictwo ARSLIBRIS działające przy koneckiej Bibliotece Publicznej za publikację „100 postaci na 100-lecie Niepodległej. Poczet zasłużonych dla Ziemi Koneckiej”:
–„Serdecznie dziękuję kapitule, jak i włodarzom naszego miasta i gminy za docenienie wkładu Szkoły Muzycznej w życie kulturalne miasta i środowiska. Występuję tu w imieniu całej społeczności szkolnej i w jej imieniu pragnę bardzo serdecznie podziękować za docenienie naszej szkoły. Włodarzom od zawsze leży na sercu dobro naszej szkole, a przejawem tego jest obietnica rychłej zamiany naszej siedziby na nową przy ul. Partyzantów i mam nadzieję, że stanie się to w bliskim czasie. Ślicznie dziękuję” – mówiła Małgorzata Kacperska, dyrektor Szkoły Muzycznej w Końskich.
–„Chciałbym bardzo podziękować za uhonorowanie zespołu redakcyjnego, który był wymieniony przed chwilą oraz całego zespołu, który pracował nad tym tak ważnym dla naszej małej ojczyzny wydawnictwem. Chciałem podkreślić, że gdyby nie fantastyczne zaangażowanie się wszystkich pracowników biblioteki to do tego wydawnictwa by nie doszło. Ponad półtora roku temu kiedy padł pomysł stworzenia takiej publikacji wydawało się to nierealne. Jednak zapał całego zespołu, pracowników biblioteki doprowadził do tego, że wydawnictwo ukazało się i dzisiaj dla nas stanowi bardzo poważną publikację, z której możemy się dowiedzieć o wspaniałych mieszkańcach naszej ziemi, ludziach związanych z Ziemią Konecką, o których powinniśmy pamiętać. Ta publikacja daje nam wszystkim do przemyślenia i kiedy zaznajamiamy się z treścią życiorysów poszczególnych osób, że w życiu warto być przyzwoitym! Po latach gdy bohaterowie tych biogramów odeszli my możemy ich wspominać. Ta nagroda i ta publikacja nie byłyby możliwe gdyby nie Ci wspaniali konecczanie, ludzie związani z Ziemią Konecką. Bez nich ona by nie powstała. To te osoby są najważniejsze, te osoby, które upamiętniamy. Ci, którzy starali się ich upamiętnić są mniej ważni, ale brawa należą się tym dzięki którym ta książka powstała, dzięki ich życiu i życiorysom” – przemawiał ze sceny Jan Nowak, jeden z pomysłodawców powstania nagrodzonej publikacji.
–„Dziękuję tym wszystkim, którzy złożyli te biogramy, a więc członkom rodzin, całemu szerokiemu kolegium redakcyjnemu, wielu autorom i przede wszystkim bibliotekarzom […] Ten pomysł będziemy kontynuować, dzięki współpracy będziemy wydawać Konecki Słownik Biograficzny, a więc kolejne tomy tego bardzo ciekawego projektu” – dodawał Dariusz Kowalczyk, dyrektor Biblioteki Publicznej w Końskich.
W kategorii Przedsiębiorczość także przyznano dwie Koneckie Glorietty, a otrzymały je: portal i telewizja tkn24.pl oraz Centrum Ogrodnicze Toskana:
–„Jesteśmy dosyć młodzi, bo nasz portal i telewizja mają tak naprawdę dopiero cztery lata, ale prężnie się rozwijamy. Wróciliśmy tutaj tuż po studiach, czy nawet w trakcie edukacji, skorzystaliśmy ze środków unijnych i pokazaliśmy że się da. I to jest takie hasło, które nam przyświeca: w Końskich też się da, a my jesteśmy tego mam nadzieję dowodem – co mówię dosyć nieskromnie. Z tego miejsca muszę podziękować przede wszystkim tym dwóm osobom, które tutaj stoją: Paulinie i Krzyśkowi, bo bez nich by nic nie było. Ja jestem twarzą, ale to są współtwórcy i tak naprawdę to tylko dzięki nim tkn24.pl istnieje. Dziękuję wszystkim Państwu, bo bez widzów, bez odbiorców, bez konecczan, bez naszych emigrantów my byśmy nie istnieli. Dziękuję naszym reklamodawcom. To jest niezwykle ważne, a w dzisiejszych czasach szczególnie ważne. Wiemy jakie problemy mają media, różne media i gdyby nie te środki prywatne wolne media nie mogłyby istnieć. Dlatego z tego miejsca reklamodawcom szczególnie dziękuję. I na koniec: dziękuję kapitule, dziękuję p. burmistrzowi za wybór” -mówił ze sceny Arkadiusz Góral, redaktor naczelny i współtwórca tkn24.pl.
–„W imieniu swoim, jak również pracowników firmy bardzo chciałabym podziękować p. burmistrzowi, jak również kapitule za tak drogą nagrodę, cenną dla nas. Cieszę się, że została doceniona nasza praca i mam nadzieję, że będziemy jeszcze więcej i owocniej działali na rzecz miasta i rozwijali się” – przemawiała Danuta Bednarczyk, właścicielka Centrum Ogrodniczego Toskana.
W kategorii 'Dynamiczny i gospodarczy rozwój gminy Końskie’ nagrodę otrzymała Odlewnia Żeliwa FANSULD:
–„Kategoria, w której otrzymaliśmy tę nagrodę, wyróżnienie absolutnie jest zgodna z filozofią prowadzenia naszej firmy. A więc ciągły, dynamiczny, ukierunkowany rozwój. To motto, któremu od dwudziestu kilku lat jesteśmy wierni. Udało nam się stworzyć firmę nowoczesną, wyposażoną w świetne urządzenia, ale przede wszystkim potrafiliśmy skupić wokół siebie na wszelkim szczeblu zarządzania pracowników. Od szczebla inżynierskiego aż po szczebel obsługi maszyn i urządzeń. Bez załogi nie bylibyśmy w stanie ubiegać się o większe sukcesy. Oni razem z nami tworzą dynamiczny rozwój w gminie. Dziękuję za otrzymanie statuetki” – mówił Jacek Postuła, członek Zarządu firmy FANSULD.
W kategorii „Nagroda specjalna” wyróżniono wybitnego regionalistę Marka Kozerawskiego:
–„Dziękuję bardzo za to zaszczytne wyróżnienie. Szczególnie kapitule, p. burmistrzowi, który zatwierdził to wyróżnienie. Osobiście chciałbym podziękować p. mecenasowi Janowi Nowakowi, który zauważył moją działalność i zgłosił mnie do tej Glorietty. Jeszcze raz dziękuję” – mówił ze sceny Kozerawski.
Drugą nagrodę w kategorii „Nagroda specjalna” otrzymało Centrum Informacji Turystycznej w Końskich:
–„Szanowna Kapituło, p. burmistrzu i drodzy Państwo jest mi niezmiernie miło, że w takim naszym małym jubileuszu jakim jest 10-lecie istnienia Centrum Informacji Turystycznej w Końskich mam zaszczyt odebrać tak wspaniałe wyróżnienie jakim jest Konecka Glorietta. Korzystając z okazji, że jestem przy głosie i jestem przewodnikiem Świętokrzyskim to chciałam Państwa zaprosić do siebie, razem z członkami Waszych rodzin, z odwiedzającymi Was znajomymi byśmy wspólnie mogli pokazać im piękno Ziemi Koneckiej. Zapraszam do odwiedzenia portalu www.konskie.travel, którym administrujemy i do polubienia naszego fanpage na Facebooku gdzie zamieszczamy aktualne informacje i tego co dzieje się na Ziemi Koneckiej. Dziękuję bardzo za wyróżnienie i bądźmy ambasadorami Ziemi Koneckiej razem, wszyscy, wspólnie” – przemawiała Magdalena Weber z Centrum Informacji Turystycznej w Końskich.
Nagrodę honorową kapituła przyznała rysownikowi, regionaliście i od niedawna pisarzowi Marianowi Chochowskiemu:
–„Dziękuję bardzo serdecznie członkom kapituły, która przyznała mi tę nagrodę. Szczególne podziękowanie kieruje do p. Dariusza Kowalczyka, dyrektora Biblioteki w Końskich i jego współpracowników, którzy często pomagali mi przy kolejnych publikacjach. Dziękuję p. Jolancie Milczarek, która szczególnie pomagała mi przy korekcie tekstów. Dziękuję też p. Marioli Nowak i wszystkim pracownikom naszej koneckiej biblioteki. Serdecznie pozdrawiam czytelników, którzy zapoznali się z moimi pracami. Pozdrawiam bardzo serdecznie wszystkich mieszkańców Końskich” – przemawiał Marian Chochowski, autor wielu koneckich publikacji.
Drugą nagrodę honorową przyznano Koneckim Zakładom Odlewniczym:
–„Chciałbym serdecznie przeprosić w imieniu prezesa zarządu p. Łukasza Szostaka, że nie mógł osobiście odebrać tej nagrody, ale obowiązki rodzinne mu nie pozwoliły. Firma obchodzi w tym roku 130-lecie istnienia. Wśród konecczan widzę wielu pracowników, którzy przyczynili się do tego, że dostajemy tę szlachetną nagrodę. To nagroda dla pracowników, których doskonale znam, którzy wkładali mnóstwo sił w to by firma się rozwijała. Największy rozwój firmy nastąpił po II Wojnie Światowej, a w latach siedemdziesiątych KZO zatrudniało prawie trzy tysiące osób. Rekordowa produkcja to ponad 100 tysięcy ton rocznie. Chciałem zapewnić wszystkich mieszkańców, panów burmistrzów i władze, że wiele kontraktów które realizuje w całej Polsce potwierdza, że nazwa Koneckie Zakłady Odlewnicze brzmi dumnie. Jesteśmy firmą bardzo przewidywalną, jesteśmy dobrą marką. Jeszcze raz bardzo dziękuję za tę wspaniałą nagrodę” – mówił Jacek Zapała, przedstawiciel KZO.
Na koniec tegoroczną edycję rozdania „Koneckich Gloriett” podsumował burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański
–„Łatwiej dostrzec coś znakomitego wszędzie tylko nie u siebie, a przecież mamy czym się pochwalić. Mamy za co dziękować tym, którzy budują naszą społeczność z różnych poziomów. Mówiąc językiem zaprzeszłym mamy na tej scenie ludzi, którzy tworzą naszą współczesność, tworzyli naszą historię, odtwarzają i przybliżają nowemu pokoleniu to co było i w dziedzinie bazy i w dziedzinie nadbudowy i w dziedzinie tego co służy zapamiętanie i przekazanie urody naszego miasta, dokonań naszych mieszkańców. Są Ci, którzy tworzą teraźniejszość, tworząc miejsca pracy, utrzymując je, czy wymyślając nowy sposób na funkcjonowanie na dzisiejszym rynku. Ta Glorietta ma służyć zaprzeczeniu tezy 'Cudze chwalicie, swego nie znacie’. Proszę Państwa my mamy prawo być dumni z naszego miasta, jego mieszkańców, ich dokonań. Ci którzy są na scenie są tego żywym dowodem. To ich praca, ich dokonania, zespoły ludzkie, które za nimi stoją są źródłem i satysfakcji i dumy, ale też wdzięczności, którą wszyscy jesteśmy im winni. Za te dokonania serdecznie wszystkim Państwu dziękuję i bardzo proszę o oklaski dla nich, bo to jest ich dzień!” – przemawiał Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.
Zdjęcia (Piotr Malinowski, Marzena Kądziela):