REKLAMA

Narodowy program szczepień. Rząd przedstawił swoją strategię [WIDEO]

„Dołączamy do grona państw w ramach całej Unii Europejskiej, które już w styczniu przystąpią do procesu szczepienia” – podczas wtorkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki poinformował o narodowym projekcie szczepień, który przyjęła Rada Ministrów. 

REKLAMA

„Mamy zakontraktowanych 60 milionów dawek już dzisiaj, od sześciu firm, które jako pierwsze przedstawiły swoją dokumentację do akceptacji przez odpowiednie agencje medyczne. Na proces szczepień nie będziemy szczędzili środków, to już dzisiaj zakontraktowane około 3 miliardy złotych, prócz tego środki dla wszystkich placówek medycznych, które będą szczepić, które niemalże podwoją tę liczbę. Dla nas priorytetem numer 1 jest zaszczepienie jak najwięcej liczby osób” – mówił premier Morawiecki.

Według „Narodowego Programu Szczepień” przedstawionego przez rząd, dedykowanymi miejscami realizacji szczepień będą placówki medyczne w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Przewiduje się również organizowanie nowych mobilnych i stacjonarnych punktów.

REKLAMA

Szczepienie będzie przebiegać etapowo. Grupy priorytetowe ustalono w oparciu o: ryzyko na zakażenie, ryzyko poważnego zachorowania i śmierci, społeczno-ekonomiczne i ryzyko transmisji. Podczas „Etapu 0” szczepienia otrzymają pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Do „Etapu I” zakwalifikowano: pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe oraz nauczycieli. W „Etapie II” będą mogły się zaszczepić osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia oraz osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne. Podczas „Etapu III” szczepienia otrzymają przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz rozpocznie się powszechne szczepienie dorosłych.

„Narodowy Program Szczepień zapewnia, że szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dostępne dla tych, którzy dzisiaj są w swoich domach, nie mogą z nich wyjść, dla osób starszych i niepełnosprawnych” – zadeklarował premier Morawiecki.

Szef KPRM Michał Dworczyk mówił o szerszym zaangażowaniu jednostek samorządu terytorialnego w sferze informacyjnej, promocyjnej i dowozu osób z ograniczoną mobilnością do punktów szczepień. Tu znaczącą rolę ma odegrać również straż pożarna. Poruszył też kwestię uregulowania odpowiedzialności za niepożądane odczyny poszczepienne i powołanie funduszu kompensacyjnego„Ten temat znalazł się w bardzo dużej liczbie postulatów. Czy, jak pierwotnie było to zakładane, dochodzenie na drodze cywilnej, od Skarbu Państwa pewnych roszczeń czy też właśnie stworzyć taki mechanizm na wzór tego rodzaju funduszy funkcjonujących w innych krajach i przychyliliśmy się do tych głosów umieszczając je w naszej strategii”. 

Na potrzeby Narodowego Programu Szczepień rząd utworzył nową stronę internetową gov.pl/szczepimysie. Uruchomiono także całodobową infolinię pod numerem 989. Najpierw będą tam udzielane ogólne informacje o szczepieniach, a po 15 stycznia za jej pośrednictwem będzie można umawiać się na konkretne terminy.

REKLAMA

Dodaj komentarz