REKLAMA

Niebawem remonty dróg Końskie – Wąsosz i Odrowąż – Niekłań [wideo, zdjęcia]

W minionym tygodniu ogłoszono wyniki naboru do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Samorząd powiatu koneckiego otrzymał dofinansowania  na dwie inwestycje – przebudowę dróg relacji Końskie – Wąsosz – Czarna oraz Odrowąż – Wólka Plebańska – Niekłań. Jeden z odcinków powiatowych znalazł się także na liście rezerwowej.

REKLAMA

Pierwszym odcinkiem drogi powiatowej, jaki zakwalifikował się do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg jest jezdnia relacji Końskie – Wąsosz – Czarna. Przebudowie ulegną aż cztery kilometry traktu za niemal 2 miliony 900 tysięcy złotych.

„Druga droga dotyczy gminy Stąporków. Ona jest na odcinku Odrowąż – Wólka Plebańska – Niekłań. W mediach jest podawane, że to jest odcinek Odrowąż – Wólka Plebańska dlatego, że w Wólce przebiega Polska Kolej Państwowa. Teren kolei to własność kolei, dlatego ta jedna droga jest podzielona na dwie części, a praktycznie jest ona od Odrowąża poprzez Wólkę Plebańską do Niekłania” – mówi nam wicestarosta konecki Wiesław Skowron.

REKLAMA

Koszt modernizacji jezdni w gminie Stąporków to około 2 miliony 260 tysięcy złotych. Władze powiatu wnioskowały przy obu drogach o 80% dofinansowania, na każdą z nich przyznano jednak po 60%. Wkład powiatu koneckiego oraz gmin, przez które przebiega remontowany odcinek będzie więc wynosił po 20%.

Obie inwestycje są bardzo wyczekiwane przez mieszkańców okolicznych miejscowości.

„Jedna i druga droga mają bardzo poważne znaczenie. Droga Niekłań – Odrowąż jest w bardzo złym stanie, ale Niekłań i okolice są w dużym stopniu zamieszkane. Ta droga umożliwi łatwiejszy dojazd w kierunku Skarżyska-Kamiennej, ale przede wszystkim do Kielc przez Zagnańsk, Samsonów. Natomiast droga Końskie – Wąsosz jest drogą bardzo długo wyczekiwaną. To droga rekreacyjna, aczkolwiek ma też duże znaczenie dla ruchu Stąporków – Końskie, bo nieraz zdarzają się różnego rodzaju przypadki i wydarzenia kolizyjne” – informuje nas Wiesław Skowron.

Na liście rezerwowej znajduje się także droga relacji Petrykozy – Gowarczów – Paruchy. Do jej modernizacji dojdzie jednak tylko wtedy, gdy po przetargach z listy głównej znajdą się oszczędności lub rząd dołoży więcej środków do puli.

Władze powiatu informują, że nie poprzestaną na tych kilku inwestycjach w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – wkrótce możemy spodziewać się kolejnych modernizacji powiatowych jezdni.

„To nie koniec naszych zamierzeń inwestycyjnych, jeżeli chodzi o drogi w naszym powiecie. Zarząd powiatu ma w planach wykonać więcej inwestycji drogowych we wszystkich gminach. Mamy pewne propozycje, projekty przygotowane, ale nie zostały one jeszcze zatwierdzone przez zarząd, pragniemy poinformować też naszych współpracowników, naszych radnych i włodarzy gmin. Dopiero wtedy upublicznimy to, co zamierzamy zrobić z drogami, aczkolwiek nasze zamierzenia są bardzo poważne i wierzę, że do tych dwóch projektów dojdą i zostaną wykonane następne drogi jeszcze w tym roku” – przyznaje wicestarosta konecki.

O kolejnych planach odnośnie modernizacji dróg w powiecie koneckim będziemy Państwa informować na bieżąco.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *