REKLAMA

Niekłański Październik 2023. Upamiętnili poległych żołnierzy [zdjęcia]

W niedzielę 8 października w Furmanowie koło Niekłania odbyły się obchody „Niekłańskiego Października”.

REKLAMA

W wydarzeniu wzięli udział poseł na Sejm RP Mariusz Gosek, przedstawiciele Miasta i Gminy Stąporków z burmistrz Dorotą Łukomską na czele, leśnicy z Nadleśnictwa Stąporków, członkowie ŚZŻAK z Niekłania, Kielc, Końskich, Przysuchy i Szydłowca oraz mieszkańcy gminy Stąporków.

REKLAMA

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej odprawionej przez proboszcza ks. Zbigniewa Ścierskiego w kościele pw. św. Wawrzyńca w Niekłaniu Wielkim, a następnie udano się do miejsc pamięci w Wielkiej Wsi, w Furmanowie i Niekłaniu.

Uroczystości „Niekłańskiego Października” upamiętniają żołnierzy Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej, a przede wszystkim drugiego zgrupowania ppor. cc. Waldemara Mariusza Szwieca ps. „Robot” i jego podkomendnych, którzy zginęli podczas obławy niemieckiej w Wielkiej Wsi w październiku 1943 r. Wspominane są również bohaterskie czyny poległych żołnierzy z Placówki Niekłań „Niemen”- Karola Niedzielskiego „Dobosza”, Franciszka Siudka „Gajowego”, Tadeusza Baruka „Semafora” oraz innych poległych na ziemi niekłańskiej podczas okupacji niemieckiej.

Na zakończenie uroczystości w miejscach pamięci złożono kwiaty i wieńce oraz zapalono znicze. Następnie wszystkich uczestników zaproszono na część artystyczną do MGOKiS w Stąporkowie, gdzie wystąpiły m.in. zespół „Szkolne Nutki” i Lena Walczuk.

Zdjęcia (Gmina Stąporków):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *