W sobotni wieczór w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu odbyło się wyjątkowe, nocne zwiedzanie pod nazwą „Fabryka duchów”. Uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać pracę zabytkowych maszyn pod osłoną nocy, co nadało dawnej fabryce żelaza jedyny i niepowtarzalny nastrój.
REKLAMA–„Co prawda nie straszymy, ale przywołujemy duchy przeszłości. Umożliwiamy spotkanie z dawnymi pracownikami XIX-wiecznego zakładu, wykorzystujemy aurę nocy, pewnej tajemniczości tego obiektu, która jest atrakcyjna i pozwala inaczej spojrzeć na ten zabytek” – opowiada nam dyrektor ZZH Maleniec Maciej Chłopek.
Podczas sobotniej nocy Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu odwiedziło około stu osób nie tylko z powiatu koneckiego, ale i z całego województwa świętokrzyskiego. Uruchomione zostało największe, drewniane koło wodne w Polsce, wprawiono w ruch również zabytkowe maszyny i urządzenia produkcyjne. Każdy z uczestników spotkania własnoręcznie mógł wykuć gwoździe lub odlać ołowiane figurki. W „Fabryce duchów” nie mogło zabraknąć także zjawy przechadzającej się po zakładzie wśród zgromadzonych!
REKLAMAA jakie odczucia towarzyszyły uczestnikom nocnego zwiedzania?
-„Nocne zwiedzanie – super sprawa, zachęcam wszystkich, żeby przynajmniej raz się tutaj wybrali do Maleńca. Super miejsce. Byłem, ale jak byłem dzieciakiem. Super jest odświeżyć sobie tę wiedzę i popatrzeć na to jeszcze raz” – opowiada nam uczestnik nocnego zwiedzania.
–„Może być ale było trochę nudno. Najbardziej mi się podobało zbieranie gwoździ” – mówi nam Bianka, jedna z młodszych uczestniczek spotkania w „Fabryce duchów”.
–„Cieszymy się, że są ludzie, którzy kultywują takie tradycje, rozwijają ten region, zachowują dla potomności osiągnięcia Polaków, którzy dbali o rozwój tego regionu” – mówi nam pani Jadwiga.
–„Mnie fabryka dużo ciekawiej podoba się zdecydowanie nocą. Praca panów, którzy robią podkowy i odlewy robi wrażenie” – opowiada nam pani Maria.
Po eksploracji zakładu goście zostali zaproszeni na ciepły poczęstunek, a spotkanie zakończyło się projekcją filmu pt. „Nosferatu. Symfonia grozy” z 1922 roku, stanowiącego wyjątkowe dzieło światowej kinematografii.
Zdjęcia: