REKLAMA

Nowa fontanna i przebudowy remiz. Inwestycyjne szaleństwo w Radoszycach [wideo, zdjęcia]

Gmina Radoszyce nie zwalnia z prowadzonymi inwestycjami. W czwartek podpisano umowy na rewitalizację rynku ze szczególnym uwzględnieniem fontanny, a także przebudowę remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w samych Radoszycach. Kolejne umowy włodarze tego samorządu podpiszą już w przyszłym tygodniu. Natomiast o tym co zadzieje się w Jakimowicach, Grodzisku i Pakułach informowaliśmy TUTAJ

REKLAMA

„Niestety rok temu nasza fontanna odmówiła posłuszeństwa. Chodziło o instalację elektryczną, ale i o pompy. Było to niebezpieczne dla naszej młodzieży, bo elektryka jest pod fontanną i przebijał prąd. Musieliśmy ją wyłączyć. W związku z tym napisaliśmy razem z załogą program do rewitalizacji tego miejsca, dostaliśmy te środki z Polskiego Ładu i będziemy podpisywać umowę. To jest nasze centralne, piękne miejsce, a chcemy je upiększyć. Nie chcemy usuwać drzew, chcemy by ten obszar został zadrzewiony, chcemy też odnowić fontannę i będzie to pierwsza fontanna multimedialna. Natomiast koło niej poprawimy alejki, na centralnej alejce chcemy zorganizować konkurs i umieścić tam znaną postać z Radoszyc” – opowiada Michał Pękala, burmistrz miasta i gminy Radoszyce.

REKLAMA

O zakresie robót przy fontannie opowiedział nam wyłoniony wykonawca –„Fontanna będzie multimedialna, czyli oznacza to, że będzie synchronizacja muzyki, obrazu wody, świateł. Fontanna będzie miała trzy rzędy dysz w kształcie koła, każdy podpięty do osobnej pompy. To będzie się włączać w zależności od tego jaki będzie napisany program i tak samo będą tętnić światła w trzech kolorach podstawowych: żółtym, niebieskim i czerwonym. To będzie wszystko zsynchronizowane, obraz wody też będzie do muzyki dostosowany. Na środku będzie kula z nierdzewki o średnicy 1 metra. Prace rozpoczną się zaraz po załatwieniu formalności” – tłumaczy Jan Siuta, przedstawiciel firmy Gemstone.

W uroczystości podpisania umowy dotyczącej radoszyckiego rynku wziął udział także poseł PiS Krzysztof Lipiec, który otrzymał od włodarza Radoszyc dyplom z podziękowaniem za wsparcie gminy w dążeniu do pozyskania zewnętrznych pieniędzy –„Staram się samorząd miasta i gminy Radoszyce zawsze wspierać. To co dzisiaj usłyszałem to miód na serce. Takich samorządowców nam potrzeba, którzy potrafią pozyskiwać zewnętrzne środki. 50 mln złotych zainwestowanych w mieście i gminie to rzeczywiście kwota bardzo imponująca” – mówił podczas spotkania poseł Lipiec.

Rynek i fontanna będą najbardziej widocznymi inwestycjami rewitalizacji gminy, ale na pewno nie największymi. Tylko w czwartek podpisano jeszcze jedną umowę z wykonawcą zupełnie innego zadania  –„Dzisiaj podpisujemy też przebudowę OSP w Radoszycach. Ten budynek po 15 latach już wymaga takiej przebudowy. Chcemy go upiększyć. Pamiętajmy, że ten budynek służy społeczeństwu – odbywają się tam spotkania seniorów, młodych ludzi, ale i strażaków. Mamy programy żeby zapełniały tę salę. Ona jest do gruntownego przebudowania. Łączny koszt dzisiejszych umów to około 2 mln złotych. Duża część, bo 75% pochodzi z Polskiego Ładu, a 25% jest budżetu miasta i gminy Radoszyce”  – tłumaczy burmistrz Pękala.

A w kolejce czekają już kolejne inwestycje  –„W poniedziałek będziemy podpisywać umowy w Wilczkowicach na przebudowę tamtejszej remizy, tam kwota to ponad 2,2 mln złotych. W poniedziałek również dla mieszkańców Podlesia podpiszemy umowę – oni tam mają działkę i powstanie tam altanka, a także boisko sportowe tartanowe” – dodaje burmistrz Michał Pękala.

W sumie na terenie miasta i gminy Radoszyce w ciągu kilkunastu miesięcy zostaną wykonane inwestycje o wartości blisko 53 milionów złotych. Środki te pochodzą z budżetu samorządu, budżetu kraju oraz Unii Europejskiej.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz