REKLAMA

O czym warto pamiętać projektując toaletę w siedzibie firmy? Podpowiadamy

Możliwość załatwiania potrzeb fizjologicznych w odpowiednich warunkach to jedna z najważniejszych kwestii decydujących o komforcie korzystania z danego obiektu. Jest to istotne zarówno z punktu widzenia wydajności zatrudnionego w danym miejscu personelu, jak i korzystnych wrażeń, jakie mogą uzyskiwać w nim klienci i inni goście. Trzeba więc koniecznie zadbać o dostęp do właściwie wyposażonej i należycie utrzymywanej toalety.

REKLAMA

Ustal potrzeby konkretnego obiektu i wyjdź im naprzeciw

REKLAMA

Spełnienie ciążących na pracodawcy wymagań w zakresie zapewnienia odpowiedniego zaplecza sanitarnego wymaga wzięcia pod uwagę szeregu kwestii. Toalety powinny się wszak znajdować nie tylko w każdym obiekcie, w którym wykonywana jest praca (bądź w sąsiednim, jeśli udanie się do niego nie wymaga wychodzenia na zewnątrz), ale także na każdym piętrze – chyba, że akurat na danym pracuje nie więcej niż dziesięć osób). Należy ponadto wziąć pod uwagę liczebność przyszłych użytkowników, której musi odpowiadać liczba ustępów i umywalek.

Pomieszczenia sanitarne trzeba także uczynić łatwo dostępnymi, co oznacza zarówno ich odpowiednie zlokalizowanie, jak i to, że ich otwieranie nie może sprawiać kłopotów osobom, dla których są przeznaczone. Możemy więc zamykać je na klucz, musi być on jednak do zawsze do dyspozycji pracownika.

Pamiętajmy przy tym, że wykończenie i wyposażenie sanitariatów to tylko część zadania. Aby mogły one pełnić swoją rolę, konieczne będzie ich stałe utrzymanie. Zadania z tym związane warto sobie ułatwić odpowiednio dobierając poszczególne elementy i materiały, a także angażując sprawdzonych wykonawców.

Spraw, by zminimalizować niezbędny nakład pracy

Uregulowania zawarte w rozporządzeniu o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a także przepisy BHP określają sposób wykończenia takich wnętrz. Ich ściany co najmniej do wysokości dwóch metrów muszą być odporne na wilgoć i zmywalne, to samo dotyczy podłóg, przy czym te muszą ponadto eliminować ryzyko poślizgu. Spełniwszy te wymogi już ułatwiamy sobie przy okazji zadanie utrzymania czystości. Warto jednak pójść jeszcze dalej.

W każdej toalecie absolutnie niezbędne jest mydło – możliwość skutecznego umycia rąk decyduje wszak o bezpieczeństwie korzystania z niej. Stosując nowoczesne, niezwykle wydajne dozowniki, możemy do minimum ograniczyć związany z nimi nakład pracy. Istotne innowacje dotyczyć mogą także tak prozaicznego elementu, jak podajnik do papieru toaletowego, czego dowodem są np. urządzenia dostarczane przez firmę Berendsen oferującą obsługę pomieszczeń sanitarnych. Zapasowa rolka znacznie obniża ryzyko jego przedwczesnego wyczerpania, a brak kartonowego rdzenia pozwala zminimalizować ilość generowanych odpadów.

Coraz szerzej stosowane są – zwłaszcza w obiektach ogólnodostępnych – urządzenia bezdotykowe, co dotyczy zarówno dystrybucji mydła, jak i dostępu do wody. Niosą one ze sobą dwie korzyści: eliminują ryzyko zepsucia wyposażenia, a przede wszystkim dodatkowo obniżają ryzyko przenoszenia wszelkiego typu drobnoustrojów. Im liczniejsze będzie grono użytkowników danej toalety, tym większe kwestia ta zyskuje znaczenie.

Materiał partnera

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *