W sobotnie popołudnie na koneckich błoniach przy zbiornikach wodnych Browary odbył się I etap IV Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich gminy Końskie. Tym razem było o majówce, chrzcinach i weselu.
REKLAMA–„Czwarty rok z rzędu spotykamy się na przeglądach. W różnych miejscach, ale już od dwóch lat tutaj na koneckich błoniach, w tej przepięknej scenerii. Dzisiaj pierwszy etap, ale dwa konkursy – w pierwszym powracamy do korzeni. Nasze gospodynie mają pokazać majówkę w dawnej tradycji ludowej, czyli tradycyjne przystrajanie figurek, odtwarzanie ich – zalecane jest odśpiewanie też pieśni maryjnej. Drugi konkurs to przygotowanie tak zwanego zastola – jest do wyboru chrzcielne lub weselne. Dużo wysiłku na poszczególnych stoiskach, a w tym roku w przeglądzie bierze udział 10 kół z terenu miasta i gminy Końskie, a każde z nich otrzymało dofinansowanie z Urzędu Miasta i Gminy na przygotowanie się do tego przeglądu” – opowiada nam Anna Wiaderna, koordynatorka Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich z ramienia Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich.
Swoje stoiska prezentujące smakołyki kojarzące się z chrzcinami lub weselem oraz wspomniane majówkowe inspiracje prezentowało dziesięć kół, które biorą udział w tegorocznym przeglądzie:
REKLAMAKoło Gospodyń Wiejskich Pod Dębami z Piły Szabelni
Koło Gospodyń Wiejskich z Przybyszów,
Koło Gospodyń Wiejskich z Nałęczowa,
Koło Gospodyń Wiejskich Alebabki z Wincentowa
Koło Gospodyń Wiejskich „Gatniczanki” z Gatnik
Koło Gospodyń Wiejskich z Kornicy
Koło Gospodyń Wiejskich Rogowianka z Rogowa,
Koło Gospodyń Wiejskich „Dziewczyny z Brodwayu” z Brodów
Koło Gospodyń Wiejskich z Nieświnia
Koło Gospodyń Wiejskich „Cepterki” z Modliszewic
Ich prace oceniało jury w składzie:
Alicja Trukszyn, doktor w dziedzinie kultury ludowej i regionalnej, etnologa na co dzień pracującą w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach,
Tomasz Kordeusz – kierownika działu kultury w WDK
Aleksandra Żytnicka – etnolog i antropolog kulturowy która przyjechała do nas z sąsiedniego województwa Mazowieckiego a mianowicie z Muzeum Wsi Radomskiej.
Anna Smolińska – na co dzień opiekująca się działem wierzeń obrzędu i folkloru w Muzeum Etnograficznym w Łodzi
Dla wszystkich przybyłych na Browary zatańczył i zaśpiewał Zespół Folklorystyczny Piskorze działający przy OSP Łukówiec pod Otwockiem, który skupia grupę ludzi z pasją do śpiewania i miłością do tradycji ludowych.
W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władzy: poseł na Sejm RP Mariusz Gosek, burmistrz Krzysztof Obratański i jego zastępcy Marcin Zieliński i Krzysztof Jasiński –„To jest w znacznym stopniu samoistne dzieło ludzi. Pań i panów z Kół Gospodyń Wiejskich dla których jest to pasja. Cieszę się, że warunki, które gmina stworzyła choćby w postaci tego miejsca na Browarach dają możliwość eksponowania tych tradycji. To jest przedmiotem również dumy samych zainteresowanych. Wszystkie kapliczki mi się podobały, a jeśli chodzi o smaki to jeszcze mam wiele przed sobą… myślę jednak, że tego rodzaju produkty przygotowane na taki przegląd to zawsze są dania wyjątkowe” – mówi Krzysztof Obratański, burmistrz, miasta i gminy Końskie.
Niestety frekwencja na przeglądzie nie była tak dobra jak bywało to w poprzednich latach. Być może organizatorzy powinni rozważyć koncentrację tego wydarzenia, zamiast rozbijania go na trzy epizody.
17 czerwca zaplanowano na Browarach II etap Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich – wtedy wszystkie koła zaprezentują scenki artystyczne. Finał odbędzie się 9 lipca na koneckim rynku w centrum miasta. Dopiero w trakcie finału poznamy wyniki obrad jury dotyczące obu wcześniejszych etapów przeglądu.
Zdjęcia:
[…] A jak wyglądał pierwszy etap IV Przeglądu? Relacja TUTAJ. […]
[…] między innymi kapliczkę majową oraz tradycyjną potrawę – relację z niego znajdziecie TUTAJ. Natomiast wyniki poznamy podczas finału, a ten już w niedzielę 9 lipca na koneckim rynku. […]