REKLAMA

O odnowie wsi i łączniku Polnej z Krakowską na kolejnej gminnej sesji [wideo]

W czwartek miała miejsce kolejna, nadzwyczajna sesja Rady Miasta i Gminy Końskie w trybie zdalnym. Uchwalono między innymi wykaz kąpielisk, plan odnowy wsi, a sporo dyskusji wprowadziła sprawa łącznika ulic Polnej i Krakowskiej. 

REKLAMA

We wstępie radni przyjęli porządek obrad. Podczas tego głosowania czterech z nich było nieobecnych, trzech wstrzymało się od głosu, reszta była za.

Zaraz na początku sesji przegłosowano projekty dotyczące odnowy poszczególnych miejscowości wiejskich w gminie Końskie. To po to by samorząd mógł starać się o środki unijne na modernizacje budynków użyteczności publicznej takich jak świetlice wiejskie we wsiach. Plan Odnowy danej miejscowości jest wymagany by gmina mogła aplikować o pieniądze na ten cel –„Są to takie ministrategie dedykowane dla poszczególnych miejscowości. One są niezbędnym załącznikiem do aplikacji do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ogłoszony został ostatni już w tej perspektywie nabór konkursowy do PROW. Jest to propozycja dla gmin, w których miejscowościach są świetlice wiejskie. Ten nabór oznaczać może próbę sięgnięcia po pomoc na taką przebudowę świetlic, które by mogły ułatwić życie kulturalne” – tłumaczył nam to zagadnienie kilka dni przed sesją burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański.

REKLAMA

Plan odnowy przyjęto dla miejscowości: Bedlenko, Bedlno, Gracuch, Nałęczów, Nieświń, Nowy Kazanów, Pomorzany, Proćwin, Przybyszowy, Stary Sokołów i Wąsosz.

Następnie przyjęto wykaz kąpielisk. Tradycyjnie jedynym legalnym miejscem do wodnych aktywności w gminie Końskie będzie Sielpia. Ratownicy będą tam stacjonować w lipcu oraz sierpniu – „Na terenie gminy Końskie tylko jeden zbiornik wodny jest kąpieliskiem, a więc miejscem gdzie jest opieka ratownika. Tym miejscem jest Sielpia. Od 1 lipca przez sezon wakacyjny będzie funkcjonować tam kąpielisko” – tłumaczył podczas sesji burmistrz Obratański.

Kolejny podjęty podczas spotkania rajców temat to odszkodowania za ulicę będącą łącznikiem Polnej i Krakowskiej  – jedna z mieszkanek w zamian za wywłaszczoną działkę otrzyma sąsiadującą, nieco większą. W tym punkcie rozgorzała dyskusja pomiędzy burmistrzem Końskich, a radnym Ernestem Krukiem. Kruk zarzucił włodarzom gminy, że według zapowiedzi miał powstać łącznik, a powstała zatoczka. Dopytywał jak to możliwe, że do tego doszło. Pytanie to spotkało się z dużą irytacją burmistrza Końskich Krzysztofa Obratańskiego.

W dalszej części wydarzenia zamieniono też nieruchomości w miejscowości Piła z Nadleśnictwem Barycz. To pomysł radnego Jana Grota, a celem jest pozyskanie dla gminy gruntów, na których powstaną tereny rekreacyjne dla mieszkańców tak zwanego Sześciogrodu. W przyszłości powstanie tam choćby plac zabaw i świetlica wiejska.

Pod koniec sesji radni przyjęli utworzenie porozumienia między samorządowego. Chodzi o porozumienie „Miast Północy”. To Miejski Obszar Funkcjonalny gmin związanych z drogą krajową 42 na północy województwa świętokrzyskiego. Ma on obejmować teren od Ostrowca Świętokrzyskiego do gminy Końskie włącznie. Chodzi o to by „Miasta Północy” wspólnie walczyły o środki unijne. Nowa perspektywa europejska przewiduje większy budżet dla takich porozumień niż dla wniosków indywidualnych gmin.

Radni zmienili też Wieloletnią Prognozę Finansową oraz budżet gminy Końskie – główna modyfikacja dotyczyła przyjęcia środków z dofinansowania na budowę przedszkola w Kopaninach i zmiany limitów związanych z tą inwestycją.

Całość sesji obejrzycie na kanale miasta i gminy Końskie w serwisie YouTube.

REKLAMA

One thought on “O odnowie wsi i łączniku Polnej z Krakowską na kolejnej gminnej sesji [wideo]

  1. Bob pisze:

    Dobrze, że w końcu wypływa sprawa łącznika Polnej z Krakowską.
    W końcu to tylko łącznik kanalizacji deszczowej.
    I po co on jest? Nikt nie wie po co? ( Jak przestawił już kiedyś Bareja w kultowym polskim filmie) zastanawiają się kierowcy zjeżdżając od Polnej zablokowaną ulicą Hubala do Krakowskiej,
    Skoro nie łącznik to może rondo koło Muzycznej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *