W środę miała miejsce kolejna sesja Rady Powiatu Koneckiego. Jak zwykle wiele uwagi poświęcono stanowi dróg powiatowych. Tym razem między innymi bardzo ważnym jezdniom – ulicy Młyńskiej w Końskich, czy traktowi prowadzącemu do Opoczna. Całą sesję obejrzycie TUTAJ.
REKLAMAREKLAMA
Na początku starosta Grzegorz Piec wygłosił sprawozdanie o działalności pomiędzy sesjami. Poinformował między innymi o tym, że Zarząd Powiatu Koneckiego odwołał dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Końskich oraz powołał na jego miejsce pełniącego obowiązki (został nim Piotr Ciszek).
Radni rozszerzyli plan obrad między innymi o zmiany w budżecie, zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz wybór członków komisji konkursowej, która zajmie się oceną kandydatów na stanowisko wicedyrektora Szpitala im. św. Łukasza w Końskich. W pierwszych głosowaniach zmienili Wieloletnią Prognozę Finansową oraz Budżet na obecny rok. Zmiany te wynikały głównie ze zmian w projektach drogowych np. z pomocy ze strony gmin na przebudowę dróg.
Zarząd zawnioskował też o zabezpieczenie środków na przebudowę drogi Kołoniec – Maleniec w gminie Ruda Maleniecka, ponieważ powiat chce starać się o dofinansowanie do tego zadania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Radni dopytywali o szczegóły tych projektów zmian. Beatę Zbróg interesowała droga Końskie – Proćwin – Nałęczów, czyli trakt prowadzony do Opoczna. Okazuje się, że jej budowa nie ruszy w tym roku. Nie jest ona jednak zagrożona i ma zostać wykonana w przyszłym roku z terminem do końca września 2023.
Przewodniczący Zbigniew Kowalczyk dopytywał z kolei o zapowiadany remont ulicy Młyńskiej. Tutaj również okazuje się, że prawdopodobnie droga nie zostanie wykonana w tym roku, a termin zakończenia robót to październik 2023.
Oprócz tego radni przegłosowali między innymi wysokość opłat za usunięcie i przechowywanie samochodów, które utrudniają ruch lub stanowią niebezpieczeństwo; wybrali przedstawiciela Rady Powiatu w konkursie na stanowisko wicedyrektora w osobie Wiesława Skowrona; radni zgodzili się też na uruchomienie komunikacji publicznej przez powiat opoczyński na trasie Opoczno-Wójcin przez takie miejscowości w naszym powiecie jak Grabków, Kopaniny, Małachów, Trzemoszna i Radomek – powiat konecki z tego tytułu nie poniesie żadnych kosztów.
Radni rozważali też petycję mieszkańców sołectwa Kornica, która dotyczyła konieczności remontu jednej z dróg wraz z chodnikami. Starosta Piec zaproponował, że należy rozważyć zmianę właściciela tej drogi, bo nie wydaje się ona być traktem powiatowym. Beata Zbróg złożyła wniosek formalny o przegłosowanie zobowiązania zarządu powiatu do złożenia wniosku o dofinansowanie remontu tej drogi. Jej wniosek jednak przepadł w głosowaniu, a to jak głosowali poszczególni radni możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej:
Potem radni przegłosowali uchwałę rozpatrującą pozytywnie petycję mieszkańców sołectwa Kornica. Nie zobowiązuje to jednak zarządu do żadnego działania, a jest jedynie wyrażeniem woli „tak, zgadzamy się z tym, że droga wymaga remontu”. Dyskusje na temat drogi w Kornicy warto obejrzeć w całości – znajdziecie ją w retransmisji sesji TUTAJ.
W sprawach różnych przewodniczący Zbigniew Kowalczyk przedstawił pisma, które wpłynęły do Rady Powiatu Koneckiego. Następnie miała miejsce dyskusja – ponownie w dużej mierze poświęcona stanowi dróg powiatowych w naszym regionie, dużo czasu poświęcono kwestii odchwaszczania oraz odśnieżania chodników.
Dopóki w radach będą zasiadać alkoholicy, nadużywający alkoholu, nie będzie podejmowany problem przemocy psychicznej i fizycznej wobec otoczenia ze strony pijaków. Będą blokować wszelką inicjatywę, wnioski i pisma tego dotyczące, kłamać, przedstawiać to w fałszywym świetle, wykorzystywać wpływy w policji dla potwierdzenia swojej wiarygodności, sami się tego dopuszczając. Dla tych ludzi nie może być miejsca w odpowiedzialnych funkcjach, bo wieloletnie nadużywanie alkoholu demoralizuje i deprawuje, skłania do nadużyć, a nawet przestępstw, a oni mając te funkcje uzyskują wpływy pozwalające przez długi czas unikać odpowiedzialności i w tym czasie niszczyć zdrowia innym ludziom i szkodzić. Pijak niech ma świadomość swojej patologii i ograniczeń w dostępie do stanowisk i funkcji, i niech go to motywuje do decyzji o podjęciu terapii, a nie uznanie, na które w żadnym wypadku sobie nie zasłużył.