REKLAMA

Samochody pożarnicze i wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Statystyki pokazują, że w roku 2021 strażacy interweniowali na terenie Polski przy około 106 tys. pożarów. Przypadków średnio jest więc sporo, a żeby móc minimalizować szkody takich zdarzeń niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Podstawą jest tutaj oczywiście samochód pożarniczy, który musi być właściwie przygotowany do wykonywania takich prac, zarówno pod względem wyposażenia, jak i konstrukcji. Sprawdźmy więc, jakie są rodzaje takich pojazdów, jakie mają wyposażenie oraz co jeszcze je wyróżnia. Serdecznie zachęcamy do lektury.

REKLAMA

Jak zbudowany jest samochód pożarniczy?

Aby dobrze sprawdzał się w przypadku tak wymagających zadań, samochód pożarniczy musi być odpowiednio zbudowany. Bazą jest oczywiście podwozie, które, choć produkowane seryjnie, często ma dodatkowe elementy wzmacniające, pozwalające zminimalizować ryzyko awarii i pracować w trudnych warunkach (w tym przede wszystkim jeździć po nie zawsze idealnych drogach).

REKLAMA

Jeśli natomiast chodzi o nadwozie, to jest ono wykonywane z wytrzymałych materiałów, dzięki którym poszczególne elementy są bardziej odporne np. na działanie wysokich temperatur. Wytrzymałość jest niezbędna także ze względu na eksploatację, która bez wątpienia nie należy do… delikatnych i jest bardzo intensywna w przypadku większości takich pojazdów w jednostkach na terenie całej Polski.

Niezbędny jest też oczywiście odpowiedni osprzęt pozwalający gasić pożary. Elementy te wchodzą w układ wodno-pianowy, który sprawdza się do gaszenia ognia. We wnętrzu pojazdu jest więc zbiornik wody oraz pianotwórczy, a także instalacje, które nimi zarządzają w sposób skuteczny i bezproblemowy, dostarczając w odpowiedniej ilości. Niektóre z samochodów posiadają również instalacje do zraszania, choć nie są one dostępne w każdym z pojazdów. Trzeba więc sprawdzić to przed zakupem samochodu pożarniczego.

Jakie są główne rodzaje samochodów pożarniczych?

Samochody pożarnicze przynależą do kilku różnych klas. Jedno z rozróżnień to ze względu na masę takie pojazdu, czyli lekką, średnią oraz ciężką, aż do 14 ton. Dzielą się one także ze względu na to, po jakich nawierzchniach mogą się poruszać. Są to od pojazdów miejskich na twarde nawierzchnie, przez uterenowione, aż po terenowe do najtrudniejszych warunków pracy. Wariantów jest więc jak widać wiele i bardzo ważne jest to, aby wybrać rodzaj dobrze dopasowany do potrzeb danej jednostki oraz zadań, które będzie ona wykonywać w ramach swojej działalności.

Ile kosztuje samochód pożarniczy?

Samochód pożarniczy niestety nie należy do tanich. Koszt może bowiem wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Z tego też powodu część jednostek może zdecydować się na modele używane i starsze rocznikowo, ale wciąż bardzo wydajne i skuteczne, jeśli chodzi o pracę. Na rynku wtórnym dostępne są oczywiście modele z różnym wyposażeniem oraz w różnych klasach, dlatego też tak istotne znaczenie ma to, aby wybrać wariant idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Wymaga to oczywiście gruntownej wiedzy i doświadczenia, ewentualnie fachowego doradztwa ze strony ekspertów w tym zakresie, którzy będą w stanie dobrać odpowiedni wariant.

Samochody pożarnicze to jak widać wysoce wyspecjalizowane pojazdy o bardzo specyficznej budowie nadwozia i podwozia. Bez nich niemożliwe byłoby jednak radzenie sobie z niebezpiecznymi sytuacjami, jakimi są pożary, które rozprzestrzeniają się szybko, o ile nie zostaną podjęte odpowiednie kroki. Jak jednak wspomnieliśmy w sprzedaży dostępne są również modele używane, które są tańsze, aniżeli nowe i przez to lepiej dostępne dla małych jednostek.

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz