REKLAMA

Obchody Koneckiego Września zakończone [wideo, zdjęcia]

Patriotyzm, historia, militaria. W Końskich co roku pierwsze dni września  upływają pod tymi hasłami. I choć weteranów z roku na rok mamy coraz mniej to obchody Koneckiego Września są tak samo uroczyste i dumne. 

REKLAMA

W sobotę o godzinie 15.30 dziesiątki pocztów sztandarowych, władze miejskie, mieszkańcy i politycy zebrali się na parkingu przy miejskim cmentarzysku. Następnie wszyscy ruszyli w uroczystym pochodzie w kierunku Pomnika Partyzantów. Maszerującym patriotyczne nuty przygrywała orkiestra dęta. Głównym punktem sobotnich obchodów było odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci zmarłego w 2014 roku honorowego obywatela miasta Końskie – Jana Zbigniewa Wroniszewskiego. Odsłonięcia dokonali synowie Jaromir i Jan –„Pamięć i kultywowanie pamięci to było to co nasz tata mając zamiłowanie historyczne zawsze miał na uwadze, zawsze podkreślał.”, a także żona Mirosława przy współudziale burmistrza Obratańskiego. Kim był człowiek o pseudonimie „Znicz”? – „Była to jedna z najważniejszych postaci II Wojny Światowej i ugrupowań funkcjonujących na ziemi koneckiej. Zmarł 28. sierpnia 2014 roku. Podjęliśmy decyzję aby uhonorować tę postać nie tylko jako kombatanta, ale niezwykle prawego człowieka, który starał się kultywować pamięć Koneckiego Września.” – opowiada burmistrz Jasiński.  Na cmentarzu patriotyczne wiersze czytał urodzony w Końskich i znany z Plebanii aktor Bogdan Brzyski. W uroczystości uczestniczyli też politycy, między innymi Michał Cichocki, Piotr Słoka, posłanka Renata Janik, czy Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Beata Oczkowicz.

Wieczorem w Bibliotece Publicznej zorganizowano wieczór wspomnień podczas, którego nasi weterani wymieniali się swoim doświadczeniami. –„Wspominamy też kombatantów, którzy pojawiają się w Końskich już w mniejszej liczbie. Byli autorami książek, byli żywą skarbnicą historii. Niestety z roku na rok jest ich coraz mniej.” – opowiedział nam dyrektor koneckiej Biblioteki Dariusz Kowalczyk. Podczas wieczoru swoją prelekcję poprowadził również Dr Marek Jedynak z Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

REKLAMA

W niedzielę rano miała miejsce uroczysta polowa msza święta. Następnie o 12 w parku miejskim rozpoczęła się wielka terenowa gra dla młodzieży. O tym wydarzeniu szerzej opowiemy w osobnym materiale. Adam Kwiel organizator przedsięwzięcia zdradził nam cele jakie przyświecały jego pomysłowi. -„Chcieliśmy wypracować taką formułę obchodów, która będzie bardziej atrakcyjna dla dzieci i stąd właśnie pomysł gry terenowej, interakcyjnej, która łączyła elementy gier komputerowych, gdzie dzieci są w środku akcji, jest dynamicznie, broń hukowa, a sceną jest cały park.”

Popołudniu na scenie letniej zobaczyliśmy jeszcze młodych artystów z koneckich szkół, a na sam finisz piękny koncert dała Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *