Brak doświadczenia, brawura, chęć zaimponowania przyjaciołom, a także poczucie braku jakichkolwiek ograniczeń to najczęstsze powody wypadków, których sprawcami są młodzi kierowcy. Z tego względu zdecydowana większość towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce przyznaje przy ubezpieczaniu samochodów w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC zwyżkę za wiek. Ile zatem wynoszą składki dla młodych kierowców?
REKLAMAMłodzi kierowcy często powodują wypadki
Firmy ubezpieczeniowe uzasadniają wprowadzanie zwyżek za młody wiek i brak doświadczenia u kierowców tym, że potencjalnie wykazują się oni większą szkodowością. Częściej bowiem powodują kolizje i wypadki, w których są poszkodowani i to z OC sprawcy należy wypłacić odszkodowanie.
REKLAMABiuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji podaje, że w 2020 roku młodzi ludzie, czyli kierowcy w wieku od 18. do 24. roku życia, byli sprawcami 3774 wypadków, czyli 18 proc. wszystkich takich zdarzeń powstałych z winy kierujących. Zginęło w nich 431 osób, a aż 4714 zostało rannych. Ta grupa wiekowa kierowców charakteryzuje się niestety zdecydowanie najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji.
Przyczyną wypadków powodowanych przez młodych kierowców są:
- niedostosowanie prędkości jazdy do warunków na drodze,
- duża skłonność do brawury i ryzyka, w połączeniu z brakiem doświadczenia w kierowaniu pojazdami,
- nadmierna prędkość,
- niedostosowanie się do znaków drogowych, w tym sygnalizacji świetlnej,
- wyprzedzanie na trzeciego.
Znając te tragiczne statystyki, firmy ubezpieczeniowe zwiększają składki na OC dla młodych kierowców.
Młody kierowca, czyli kto?
Na zwyżkę na ubezpieczenie OC pojazdu mechanicznego muszą przygotować się młodzi kierowcy, ale każde towarzystwo może tę grupę nieco inaczej definiować. Dla niektórych będą to osoby w wieku 18–24 lata, tak jak ujmuje to policja, ale są i takie towarzystwa, dla których 29-letni właściciel auta również jest młodym kierowcą.
Nie bez znaczenia pozostaje ponadto kiedy kierowca zdał egzamin na prawo jazdy. Najczęściej staż za kierownicą wynoszący 3 lata okazuje się być wystarczający do tego, by znieść zwyżkę za wiek dla ubezpieczanego.
Ile wyniesie składka na OC dla młodego kierowcy?
Jak bardzo zmieni się wysokość składki na OC, jeśli to samo auto będzie chciał ubezpieczyć 21-latek i 31-latek, przy czym obaj mają prawo jazdy od 3 lat i dotychczas jeździli bezszkodowo? Czy składka na OC zmienia się w takiej sytuacji? Oczywiście, i to znacznie. Ubezpieczyciel przy jej ustalaniu weźmie pod uwagę co prawda ewentualne zniżki kierowcy, ale i jego młody wiek. To powszechnie stosowana praktyka.
Kalkulator ubezpieczeń OC wymaga najczęściej podania wieku ubezpieczającego, numeru PESEL, a także jego stażu za kierownicą oraz tego, czy samochodem będzie okresowo kierowała osoba, która ma mniej niż np. 26 lat. Młody wiek kierującego zwiększa ryzyko wypadku, który będzie pociągał za sobą konieczność wypłaty odszkodowania z OC komunikacyjnego. Wyższa składka płacona przez kierowców ma rekompensować to ryzyko ubezpieczycielowi.
Czy młody kierowca może mieć tanie OC?
Istnieją sprawdzone sposoby na to, by nawet młody kierowca, który rejestruje swoje auto po raz pierwszy, miał tańsze ubezpieczenie OC. Najczęściej wystarczy w dowodzie rejestracyjnym pojazdu wpisać współwłaściciela, którym będzie doświadczony kierowca dysponujący kompletem zniżek na OC. Wtedy firma ubezpieczeniowa weźmie to pod uwagę i automatycznie składka na OC będzie niższa.
Trzeba mieć jednak na uwadze, że jeśli młody kierowca spowoduje takim pojazdem wypadek, to nie tylko on straci swoje zniżki lub kolejne ubezpieczenie OC wykupi drożej, ale i współwłaściciel, który mógł w ogóle nie brać udziału w kolizji. Takie ryzyko zawsze trzeba zakładać, jeśli chce się podać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego pojazdu, którego głównym kierowcą będzie młoda i niedoświadczona osoba.
artykuł sponsorowany
młodzi z apek korzystają to mpay znają brać szybko polisy bo taniej to było :))))