REKLAMA

Smyków: Ze śpiewem na ustach uczcili Niepodległą [zdjęcia]

W piątek obchodziliśmy  104. rocznicę odzyskania niepodległości naszego kraju. Z tej okazji również w gminie Smyków nie zabrakło patriotycznych akcentów. Niemal na każdym kroku świętowaniu w tej gminie towarzyszyła muzyka.

REKLAMA

O godzinie 11:30 z okazji Święta Niepodległości z patriotycznym repertuarem w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Miedzierzy wystąpił zespół Smykovia. Następnie, po mszy świętej, dalsza część uroczystości odbyła się przy pomniku Józefowa Piłsudskiego w Smykowie, gdzie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Wieńce złożyły przybyłe delegacje – samorządu gminy Smyków, szkół podstawowych z Królewca i Miedzierzy, Przedszkola w Smykowie i stowarzyszenia „Śladami Hubalczyków”.

REKLAMA

Od 16.00. rozpoczęło się świętowanie w Cisowniku. Zorganizowali je wspólnymi siłami Stowarzyszenie Śladami Hubalczyków i społeczność wsi Cisownik. W wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, wśród nich obecny był ks. proboszcz parafii w Miedzierzy Dariusz Maciejczyk. Wydarzenie rozpoczęło odśpiewanie Hymnu Polski, a następnie śpiewano pieśni patriotyczne i czytano poezję. Swoje wiersze recytowali Agnieszka Czarnecka i Czesław Nowak. Dwie pieśni patriotyczne zaśpiewał Edward Grzegorczyk z Zaborowic. Było dużo pysznego jedzenia, które przygotowały gospodynie z Cisownika i panie ze stowarzyszenia. Uczestnicy w zamian za poczęstunek wrzucali datki do puszki na rzecz Bruna Słowińskiego z Końskich. Ponadto na licytację na rzecz chorego chłopca prace plastyczne przeznaczył Andrzej Kwiecień z Końskich. Prosto z Poznania przyjechało kilka rogali Marcińskich, które bardzo szybko zostały sprzedane. Łącznie na leczenie Bruna udało się zebrać około ośmiuset złotych. Wydarzenie przebiegło bardzo radośnie i patriotycznie, a nad bezpieczeństwem uczestników czuwali druhowie z jednostki OSP Miedzierza.

W dniu 11 listopada przy Urzędzie Gminy w Smykowie miało również miejsce uroczyste wciągnięcie flagi na nowy maszt, na którego zakup i montaż gmina otrzymała środki z budżetu państwa w ramach projektu „Pod Biało-czerwoną” realizowanego pod honorowym patronatem premiera Mateusza Morawieckiego. Inwestycja ta kosztowała ponad 4,5 tysiąca złotych.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz