REKLAMA

Oczyszczalnia w Rudzie Białaczowskiej przechodzi rozbudowę [wideo, zdjęcia]

Trwają prace związane z rozbudową oczyszczalni ścieków w Rudzie Białaczowskiej w gminie Gowarczów. To inwestycja warta około 9,5 miliona złotych! Największa realizowana obecnie na terenie gminy. 

REKLAMA

Celem rozbudowy jest zwiększenie przepustowości oczyszczalni, tak aby w przyszłości można było do sieci kanalizacji podpinać kolejne miejscowości. Docelowo samorządowcy z Gowarczowa chcą skanalizować całą gminę –„Rozbudowa tej naszej oczyszczalni to bardzo duży koszt, to jest 9,5 mln złotych. Pozyskanych środków mamy 5 mln zł, a z naszego budżetu musimy dołożyć 4,5 mln. To bardzo duża kwota, ale musieliśmy tę inwestycję rozpocząć ze względu na to by dalsza część gminy mogła przyłączać się do sieci kanalizacyjnej” – tłumaczy Stanisław Pacocha, wójt gminy Gowarczów.

Harmonogram robót jest realizowany zgodnie z planem –„Jest już zalana płyta denna, powstaje pierwszy reaktor, trwają prace zbrojeniowe, jest pozabezpieczany grunt by się nie obsuwał od starego reaktora, prace idą zgodnie z harmonogramem […] W ramach tej inwestycji mamy już zakupiony wóz asenizacyjny do wywozu nieczystości. To jest beczka o pojemności 10 000 tysięcy litrów i nowy ciągnik marki Proxima” – podkreśla wójt.

REKLAMA

Z przebiegu prac zadowolony jest także przedstawiciel wykonawcy –„Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, a nawet trochę wyprzedzamy założenia. Zakładaliśmy trudne warunki gruntowe i były trudne, ale aż tak jak myśleliśmy. Pogoda była sprzyjająca, suche dni, natura nam sprzyjała w budowie tego etapu, który mamy za sobą” – mówi Tomasz Nackowski, budowlaniec.

Umowa przewiduje zakończenie prac w kwietniu 2024 roku.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *