Wśród 51 klubów, które otrzymały dofinansowanie w ramach rządowego programu „Klub” znalazły się cztery z powiatu koneckiego. To UKS Olimpia Końskie, Partyzant Radoszyce, KSSPR Końskie i Tęcza Gowarczów.
REKLAMAW poniedziałek w sprawie programu, z którego pieniądze w tym roku zostały przekazane klubom zorganizowano konferencję prasową. Odbyła się ona w Urzędzie Wojewódzkim, a gospodynią spotkania była Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek. – „To kluby sportowe wnioskowały do Ministerstwa Sportu i Turystyki o środki z programu Klub. W 2016 roku, czyli w roku, który podsumowujemy odbyły się dwie edycje tego programu. Kiedy po pierwszej edycji okazało się, że zainteresowanie programem jest bardzo duże Ministerstwo Sportu zdecydowało o uruchomienie środków na drugi etap. 24 miliony złotych to kwota, która ministerstwo przeznaczyło w 2016 roku na realizację programu Klub. Nadal uważamy, że to są za małe środki i w kolejnym roku ministerstwo da na ten cel 30 milionów złotych.” – mówiła Wojewoda.
Z tegorocznych 24 milionów do województwa Świętokrzyskiego dotarło dokładnie 600 tysięcy. To nie duża kwota, ale i tak cieszy ona przedstawicieli klubów oraz nasze regionalne władze. Do tej pory małe kluby nie mogły liczyć na żadne pieniądze na swoje funkcjonowanie. – „Na dole tu gdzie szukamy tych perełek, talentów jest zdecydowanie gorzej. Wiele klubów wcześniej opierających się o duże zakłady przeżywa regres i w naszym województwie też możemy to obserwować. Ten program ma wesprzeć tych będących najniżej, na dole. Takie jest jego założenie i bardzo się cieszymy, że w naszym województwie te 51 klubów otrzymało wsparcie.” – tłumaczył Andrzej Bętkowski, wicewojewoda Świętokrzyski.
REKLAMATo, że w końcu dostrzeżono tego typu organizacje sportowe cieszy także burmistrza Końskich. Krzysztof Obratański podczas konferencji dziękował za to, że władza w końcu przypomniała sobie o tym, że sport to nie tylko infrastruktura. – „Jest rzeczą ważną by te elementy, które tak kosztowały i mobilizują do wysiłku samorządy gminne nie stały pustkami. To co wypełnia je treścią to rywalizacja sportowa dzieci i młodzieży, zaangażowanie klubów sportowych. Miasto i Gmina Końskie to stolica piłki ręcznej – pomijam Kielce i Vive, które są poza zasięgiem. Szkolenie dzieci i młodzieży w piłce ręcznej to domena Końskich i od lat nasza drużyna juniorów jest pierwszej trójce Mistrzostw Polski. Jeżeli teraz do tej grupy dołączyły dziewczęta to nie dlatego, że pozazdrościły chłopcom, ale dlatego że są równie fajne i zadziorne. One spotkały grupę zapalańeców, którzy uznali, że objęcie tym szkoleniem dziewcząt jest sensowne, celowe i to istotna luka. Tam gdzie mamy do czynienia z taką inicjatywą osób zaangażowanych mamy do czynienia z początkiem sukcesu. Bez tych ludzi – trenerów, działaczy klubów to wszystko byłoby niemożliwe. Natomiast ich trud, ich wysiłek musi zostać wzbogacony, wzmocniony przez władzę publiczną w sensie budżetowym i gmina Końskie stara się ich wspomóc. A to, że zostało to zauważone na poziomie centralnyn, że jest program obliczony na działalność klubów jest rzeczą niezwykle istotną. Poza wymiarem finansowym ma też wymiar symboliczny i za to chciałbym podziękować.” – mówił burmistrz miasta i gminy Końskie.
Program Klub w swoim założeniu ma wspierać sport młodzieżowy w małych i średnich klubach i to podkreślał Krzysztof Lipiec, poseł Prawa i Sprawiedliwości. – „My dobrze wiemy o tym, że ten zdrowy duch jest w zdrowym ciele tak jak głosi starożytna maksyma. Dlatego też sprawa jest poważna, bo nam bardzo zależy na tym aby młode pokolenie Polaków tego ducha hartowało w sobie od najmłodszych lat poprzez rozwijanie swojej tężyzny fizycznej.” – mówił lider PiS w województwie Świętokrzyskim.
Kluby szkolące młodzież otrzymane środki mogą wykorzystać w jednej z trzech sfer i finansować: wynagrodzenia trenerów, obozy sportowe lub zakup sprzętu. O tym jak dofinansowanie z pierwszej tury spożytkował UKS Olimpia Końskie opowiadała podczas konferencji jego prezes – Izabela Klusek. – „Zasady dofinansowania w Programie Klub były bardzo jasne. Dziesięć tysięcy dostawał klub z czego sześć tysięcy było przeznaczone na szkolenie dla trenerów. Za cztery tysiące można było albo kupić sprzęt sportowy, albo dofinansować obóz. My wybraliśmy tę drugą opcję – dofinansowaliśmy dziewczynkom obóz sportowy w Augustowie. W tym roku już chyba po raz szósty byliśmy na obozie w przeciągu ostatnich lat. Od 2011 roku jeździmy na obozy i bardzo ucieszyliśmy się z tych pieniążków. Zasady były jasne, przejrzyste i można było z tego faktycznie skorzystać.” – tłumaczyła prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego Olimpia Końskie.
Wspominany UKS Olimpia Końskie podobnie jak Partyzant Radoszyce, KSSPR Końskie i Tęcza Gowarczów w ramach rządowego Programu Klub otrzymały po 10 tysięcy złotych.
Zdjęcia: