Od lipca trwa remont zachodniego skrzydła Pałacu im. Tarnowskich w Końskich. Zaglądamy na plac budowy, by pokazać stan zaawansowania prac w tym zabytkowym koneckim obiekcie.
REKLAMAPrzypomnijmy, że kompleksowa przebudowa tego skrzydła pałacowego wraz z niewielkimi remontami w skrzydle wschodnim pochłonie około 11,3 mln złotych. Wykonawcą zostało konsorcjum firm PBO Śląsk sp. z o.o. oraz DOTO Polska sp. z o. o. Część środków pochodzi z dofinansowania z budżetu Województwa Świętokrzyskiego. Prace realizowane są w bardzo dobrym tempie – „Przedsiębiorca wyprzedza harmonogram, choć pewnie miałby ambicje by jeszcze bardziej przyspieszyć […] Został jeszcze kawałeczek dachu do wymiany, ale to musi poczekać na lepszą pogodę. Natomiast trwają prace wewnętrzne. Najbardziej widać je w części, którą zajmowała do tej pory biblioteka, bo tam oprócz podłóg i rozprowadzenia instalacji pojawiają się już pierwsze przymiarki do zabudowy zarówno ścian, jak i sufitów. To myślę, że daje nadzieję na to, że termin uzgodniony w formie umowy zostanie dotrzymany, a to jest koniec sierpnia tego roku” – mówi nam Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.
Zakres prac to kompleksowa przebudowa wszystkich sieci i podłóg. To także remont ścian. Z zewnątrz zachodnie skrzydło pałacowe zyska nową elewację i dach. Wszystkie elementy mają być jednak spójne tak by Pałac zachował swój historyczny wygląd, a czuwał nad tym na etapie projektu wojewódzki konserwator zabytków. Gmina liczy, ze dzięki termomodernizacji budynek stanie się oszczędniejszy.
REKLAMAObecnie wszystko idzie zgodnie z planem. Wewnątrz budynku dokonano odkrycia wielu ciekawych przedmiotów, o czym informowaliśmy TUTAJ. W trakcie prac odsłonięto też piękne, żeliwne schody, które przez ostatnie lata znajdowały się w zabudowie jednego z bibliotecznych pomieszczeń –„Prowadziły na poddasze w części zajmowanej przez służbę. Po wojnie tam utworzono filię dziecięcą czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie, dopóki ze względu na ryzyka związane z jakością stropu, ale i ze względu na jakość klatki schodowej nie została ta czytelnia zlikwidowana i przeniesiona na dół […] To są schody kręcone, wykonane z konstrukcji żeliwnej opartej na słupie centralnym, z poręczą opartą na tralkach również żeliwnych. Stopnice i podpory samych schodów były również wykonane z ażuru żeliwnego” – tłumaczy nam burmistrz Obratański.
Gmina wspólnie z wykonawcą zdecydowała, że element ten należy odrestaurować. Schody powrócą do biblioteki, ale nie będą już zabudowane – mają zostać uwidocznione w pełnej krasie –„Z niezwykłą starannością zostały one rozebrane, wymagają uzupełnienia poszczególne tralki, poszczególne elementy zarówno samego podparcia, poręczy, jak i kilka stopnic. Wykonawca prowadzi już rozmowy z odlewnikami, którzy gwarantują poprawną jakość wykonania zarówno renowacji tych elementów żeliwnych, które zostały zdemontowane, jak i uzupełnienia. Myślę, że te schody w całej swojej urodzie wrócą do biblioteki, budynku pałacowego i zmienią jego wizerunek, bo one były tak naprawdę zabudowane, zamaskowane i mało kto wiedział, że coś takiego mamy” – opowiada Krzysztof Obratański.
Termin zakończenia robót w skrzydle pałacowym to koniec sierpnia 2021 roku.
Zdjęcia: