Trwa kompletna termomodernizacja zachodniego skrzydła Zespołu Pałacowo-Parkowego w Końskich. Po raz kolejny powracamy z kamerą do pawilonu znajdującego się w Parku Miejskim im. Tarnowskich by sprawdzić, co się zmieniło.
REKLAMA–„Prowadzimy już praktycznie rzecz biorąc prace wykończeniowe, instalacje elektryczne, wewnętrzne, nisko i wysoko prądowe. Dążymy do wykańczania wnętrz, czyli robienia wystroju, posadzek. Montaż dachu, renowacja, termomodernizacja praktycznie jest zakończona. Pozostała nam elewacja i mam nadzieję, że do końca sierpnia powinniśmy część biblioteczną już zakończyć i przekazać użytkownikom do eksploatacji” – mówi nam Jerzy Szafrański, kierownik budowy.
Włodarze gminy dążą do nadania jak najbardziej zbliżonego do pierwowzoru wyglądu elementów ozdobnych pawilonu. Na podstawie zachowanych fragmentów obramowań okien czy drzwi zostaną one odnowione. Gzymsy także będą wykonane na wzór poprzednich, czyli takich, jakie są na wschodnim pawilonie. W kilku pomieszczeniach zostanie pozostawiony oryginalny, drewniany strop – tam, gdzie jest on w dobrym stanie, zachowane będą również żeliwne schody prowadzące na strych. Funkcjonalnością budynek będzie dostosowany do panujących standardów – w środku została przebudowana instalacja elektryczna, światłowodowa, w trakcie przebudowy jest instalacja ciepłownicza. Ponadto do tej pory przy wejściu do zachodniego skrzydła Zespołu Pałacowo-Parkowego znajdowało się wiele walających się wszędzie kabli, które teraz zostaną dyskretnie schowane.
REKLAMA–„W tamtym skrzydle – ciekawostka – łącznie z biblioteką było dziewięć liczników energii elektrycznej i dziewięć odrębnych sieci. Dzisiaj to wszystko będzie spójnie połączone, centralnie sterowane i mam nadzieję, że to poprawi coś, co było podstawą uzyskania przez nas dofinansowania, czyli wprowadzi pewne elementy oszczędności” – opowiada nam burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański.
Już wcześniej informowaliśmy o odkryciach wielu ciekawych przedmiotów podczas prac remontowych (TUTAJ). Tym razem udało się odnaleźć dość tajemniczą rzecz.
–„To jest głowica, będąca chyba podstawą wazonu, popiersia, pomniczka. Pełno takich rzeczy było kiedyś w parku, one zniknęły. Ta głowica, podstawa czy baza jest o tyle ciekawa, że nie jest wykonana z piaskowca, jak większość takich elementów w parku koneckim kiedyś, tylko z marmuru. Dosyć tajemnicza sprawa i chyba będziemy prowadzić takie śledztwo historyczne, za podstawę jakiego obciążenia, elementu małej architektury mogło służyć. To jest ciekawe i wykonawczo, i jako element, który jest dla nas rzadki, bo marmur jest rzadko wykorzystywany w polskim budownictwie, nawet jeśli chodzi o pałace” – informuje nas Krzysztof Obratański.
Koszt remontu zachodniego skrzydła Zespołu Pałacowo-Parkowego w Końskich to około 11,3 mln złotych. Prace wykonuje konsorcjum firm PBO Śląsk sp. z o.o. oraz DOTO Polska sp. z o. o. Część środków pochodzi z dofinansowania z budżetu Województwa Świętokrzyskiego.
Zdjęcia:
Panie redaktorze. Proponuje cykl pt. Rewitalizacja w Końskich po kilku latach.
Na początek proponuje zobaczyć jak wygląda rewitalizacja po kilku latach. Kilka lat temu remontowano fontanne i ten murek obok ulicy Partyzantów. Wystarczy pójść i zobaczyć jak teraz wygląda ten murek.