REKLAMA

Pamięć o powstańcach styczniowych wiecznie żywa [zdjęcia]

W piątek (28 kwietnia) odbyły się uroczystości związane z rocznicą bitwy powstańczej w uroczysku Ormanicha, która rozegrała się 21 kwietnia 1863 roku. To największe na terenie powiatu starcie zbrojne do dziś jest wspominane przez okolicznych mieszkańców, a opowieści o walce i późniejszych odwetowych działaniach wojsk carskich przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

REKLAMA

Uroczyste obchody rocznicy bitwy w Ormanisze to już tradycja w gminie Ruda Maleniecka. Tegoroczną uroczystość z powodu deszczowej i zimnej aury przeniesiono do zabytkowego kościoła w Lipie. Mszę, która rozpoczęła się o godzinie 11:00, celebrował proboszcz tutejszej parafii – ksiądz Tomasz Waśkiewicz.


Po Eucharystii wyprowadzono sztandary, a zastępca wójta Piotr Piec oficjalnie powitał przybyłych gości – starostę koneckiego Bogdana Sobonia oraz przedstawicieli innych urzędów i instytucji: Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kielcach, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty w Kielcach, Państwowej Straży Pożarnej w Końskich, Policji Państwowej, gmin Radoszyce i Słupia Konecka, Nadleśnictwa Ruda Maleniecka, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych z Radoszyc, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło w Łopusznie oraz mieszkańców gminy, grono pedagogiczne i młodzież szkolną.

REKLAMA

Następnie dzieci i młodzież z Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Rudzie Malenieckiej przedstawiły montaż słowno-muzyczny dotyczący tematyki powstańczej, a także rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po występie artystycznym delegacje udały się na polanę w Ormanisze, by złożyć wieńce i znicze przy pomniku powstańczym.

Zdjęcia (UG Ruda Maleniecka):

 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *