REKLAMA

Pamiętają o bitwie pod Kazanowem [wideo, zdjęcia]

Poseł, władze samorządowe, nauczyciele i przede wszystkim uczniowie w piątek uczcili pamięć poległych w bitwie o Kazanów. W 1939 roku zginęło tam 49 polskich żołnierzy. 

REKLAMA

Dokładnie 7 września 1939 roku pod Kazanowem rozegrała się bitwa pomiędzy polskimi oddziałami III Batalionu Pułku Piechoty Rezerwowej i wojskami nazistowskimi. Zginęło wtedy 49 polskich żołnierzy. Ciała bohaterów spoczywają na cmentarzu w Sierosławicach, a pomnik ku ich czci wybudowano w Kazanowie, tuż przy trasie krajowej.

Od kilku lat za sprawą lokalnego działacza Prawa i Sprawiedliwości, radnego miejskiego Wiesława Malickiego przy tym obelisku odbywają się uroczystości patriotyczne. Każdorazowo poprzedza je msza święta w miejscowym kościele pw. Najświętszej Marii Panny. Tak było i tym razem.

REKLAMA

Po mszy mieszkańcy, uczniowie Szkoły Podstawowej w Kazanowie pod przywództwem nowego dyrektora Pawła Milcarka oraz przedstawiciele władzy prowadzeni przez poczty sztandarowe w uroczystym pochodzie przemieścili się pod pomnik. Tam przepiękną część artystyczną przygotowaną przez Krystynę Kosmal i Dorotę Słuszniak zaprezentowali uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych im. Stefana Żeromskiego w Kazanowie, a następnie złożono znicze i wieńce pod płytą upamiętniającą poległych w boju.

Na koniec głos zabrał gospodarz Wiesław Malicki, a także zaproszeni goście: poseł Krzysztof Lipiec, wicestarosta konecki Andrzej Lenart oraz burmistrz Końskich Krzysztof Obratański.

„Witam wszystkich, którzy nie szczędzą czasu i modlitwy dla naszej ojczyzny, bo ona właśnie nas potrzebuje. Potrzebuje naszych czynów i naszej modlitwy. Ojczyzna nasza jest w przebudowie, a jej każda gałąź wymaga przebudowy, dlatego ta modlitwa jest jej tak bardzo potrzebna.” – powiedział we wstępie radny Wiesław Malicki.

„Jestem przekonany co do tego, że warto tu i teraz podjąć taką refleksję o naszej ojczyźnie. Co z tego wynika, co wynika z tych naszych bolesnych doświadczeń na przestrzeni dziejów? Myślę, że pomocne nam będą tutaj pewnie znane Wam słowa jednego z największych patriotów. Twórcy Państwa Polskiego Marszałka Józefa Piłsudskiego: Naród, który nie pamięta o przyszłości nie jest wart teraźniejszości i nie zasługuje na przyszłość. Dlatego pewnie dlatego tu jesteśmy by zaświadczyć, że na przyszłość zasługujemy.”  – przemawiał poseł Krzysztof Lipiec.

„Dzisiaj te uroczystości odbywają się też w Szydłowcu. Z reguły co roku delegacja z Szydłowca przyjeżdża na cmentarz w Kazanowie, bo te związki są oczywiste. Trzydziesta szósta była ściągana z Kobrynia i dosłownie wyładowywana w Szydłowcu, a wprost z wagonów Ci żołnierze szli do walki, w tym do walki o Kazanów. Jeszcze raz: Sława Bohaterom i podziękowania dla młodzieży.” – mówił na miejscu wicestarosta Lenart.

„W Kazanowie, w parafii Kazanów pamięć o przeszłości funkcjonuje nie od dzisiaj. Kiedy jedynymi żołnierzami polskimi godnymi upamiętnienia byli Ci, którzy przyszli znad Oki, a Armia Sanacyjna Pańska była wyszydzana to na początku września na honorowym miejscu w kościele w Kazanowie klękał sobie szczupły, starszy pan z opaską na oku – pułkownik Władysław Henzel, któremu miałem zaszczyt wręczać honorowe obywatelstwo miasta Końskich. To w kościele, to w ludziach przetrwała pamięć tych żołnierzy tamtych walk.” – mówił o społeczeństwie Kazanowa burmistrz Krzysztof Obratański.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz