REKLAMA

Pamiętano o walczących na Ziemi Niekłańskiej [zdjęcia]

Obchody „Niekłańskiego Października” tradycyjnie przypadają na trzecią niedzielę tego miesiąca. Po roku pandemicznej przerwy znów mogły one wybrzmieć w pełnej krasie w minioną niedzielę. Ich częścią była uroczysta msza święta w kościele pw. św. Wawrzyńca w Niekłaniu Wielkim, czy część artystyczna w sali teatralno-kinowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Stąporkowie. 

REKLAMA

Uroczystości związane z „Niekłańskim Październikiem” przygotowywane są by przypomnieć śmierć ppor. Mariusza Szwieca „Robota” i jego podkomendnych, którzy zginęli podczas obławy niemieckiej w Wielkiej Wsi w 1943r. Podczas wydarzenia organizatorzy przypominają także bohaterskie czyny poległych żołnierzy z Placówki Niekłań „Niemen”- Karola Niedzielskiego „Dobosza”, Franciszka Siudka „Gajowego”, Tadeusza Baruka „Semafora” oraz wszystkich mieszkańców poległych na ziemi niekłańskiej podczas okupacji niemieckiej w latach 1939 – 1945.

REKLAMA

Uczestnicy oddali hołd bohaterom przy miejscach pamięci w Furmanowie, Wielkiej Wsi oraz na cmentarzu w Niekłaniu, gdzie składano znicze oraz wieńce. Na miejscu obecne były liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele szkoły w Niekłaniu, czy Stowarzyszenia Libera ResPublica. W obchodach uczestniczyli także między innymi poseł na Sejm RP Mariusz Gosek, burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Stąporkowie Jacek Kołodziej, miejscowi radni. Obecni byli także przedstawiciele Nadleśnictw Stąporków oraz Przysucha.

Udział w uroczystościach Niekłańskiego Października wzięli również: Łukasz Wilczyński z rodziną, ŚZŻAK koło w Niekłaniu oraz  Bolesław Niedzielski, syn Karola Niedzielskiego, a zarazem chrześniak „Robota”.

Na koniec miała miejsce patriotyczna część artystyczna w sali kinowo-teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu.

Zdjęcia (MGOKiS Stąporków):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *