Parawany, do tej pory spotykane głównie w lokalach gastronomicznych oraz placówkach służby zdrowia, dzisiaj zyskują inne oblicze. Ich nowoczesne, zarazem praktyczne wydanie, to parawany pokojowe. Sprawdzą się w mieszkaniach i domach. Pomogą też zdziałać cuda na małej przestrzeni.
REKLAMAParawan kojarzy się przede wszystkim z plażą, gdzie turyści za ich pomocą oddzielają swoją przestrzeń od pozostałych wypoczywających. Tak samo – z restauracjami i kawiarniami, na tyle dużymi, że w jednym czasie można w nich zorganizować kilka uroczystości. W salach kongresowych także ma on zastosowanie. Parawany spotkać można w szpitalach czy przychodniach: mają dać poczucie intymności pacjentom. Teraz parawan wprowadza się również do naszych domów i mieszkań, zyskując zupełnie nowe oblicze.
REKLAMAParawan pokojowy – szybki sposób na wydzielenie przestrzeni
W latach 70-tych i 80-tych rozwiązanie stanowiły zasłonki z foliowych, nieprzezroczystych, zazwyczaj kolorowych pasków. Umieszczało się je w suficie albo w przejściu bez drzwi, montując w futrynie. Na swój sposób te paski dzieliły większą przestrzeń i tym samym gwarantowały poczucie prywatności w obu „nowych” pokojach. Tyle, że tego rodzaju pasiasta zasłonka była z reguły mocowana na stałe. Dzisiaj nie ma problemu z mobilnością. Pojawiły się w sprzedaży bowiem parawany, z powodzeniem dzielące poszczególne powierzchnie. Parawan pokojowy to lekka, zarazem wytrzymała i stabilna, przenośna ścianka. Taki parawan do pokoju gwarantuje błyskawiczny i niestandardowy sposób na tymczasowe dostosowanie wnętrza do swoich potrzeb, co za tym idzie – na szybką zmianę aranżacji. Stanowi alternatywę dla stawiania ścianek działowych, które są montowane najczęściej na stałe.
Parawan do pokoju – dostępne rodzaje
Parawan pokojowy złożony jest zazwyczaj z 3 lub 5 części na drewnianej ramie (1-częściowy parawan też można kupić). Jego segmenty są połączone dwustronnymi zawiasami. Taki parawan do pokoju to nie tylko praktyczny podział przestrzeni. Pełni on ponadto funkcję dekoracyjną. Można zdecydować się m.in. na parawan z nadrukiem, wyglądający niczym małe dzieło sztuki. Przedstawia choćby krajobrazy, naturę pokazaną pod mikroskopem, przestrzenie trójwymiarowe czy przedmioty „zawieszone” w powietrzu. Potrafi spowodować, że wnętrze będzie optycznie większe. Będzie on ozdobą sam w sobie, a swoim stylem wpasuje się we wnętrze. Rodzaje parawanów pokojowych:
-
przepuszczający światło (z papieru ryżowego),
-
pełne panele (drewno, włókno tkane, sztuczna skóra, płótno, lakier),
-
lżejszy (japoński shoji, włókno roślinne, płótno),
-
cięższy (drewno, sztuczna skóra, lakier),
-
do użytku codziennego (shoji, włókno roślinne, płótno),
-
na szczególne okazje (lite drewno, sztuczna skóra, druk tapet),
-
z kratą,
-
w stylu żaluzji,
-
bawełniany,
-
jednokolorowy,
-
z nadrukiem.
Przykładowe pomysły na parawany pokojowe znajdziesz na stronie www.dekoran.pl
Parawan pokojowy – tutaj znajdzie zastosowanie
Parawany pokojowe znajdą zastosowanie choćby w pokojach dziecięcych. Jeżeli, przykładowo, dwójka dzieci ma wspólny pokój, można postawić w nim właśnie parawan z nadrukiem. Kolejna podpowiedź: jeśli kuchnia jest z aneksem, lecz postanowiliśmy rozdzielić te przestrzenie choćby podczas uroczystości rodzinnej, z pomocą znowu przyjdzie parawan pokojowy. Inna propozycja to parawan, dzięki któremu duży przedpokój zyska przedsionek. W bardzo małym mieszkaniu, w kawalerce, parawan do pokoju sprawi, że zyskamy chociażby sypialnię.
Materiał zewnętrzny