Od patriotycznego spotkania na Alejach Katyńskich w Końskich w piątek rozpoczęły się obchody „Koneckiego Września” 2021. To najważniejsze święto dotyczące historii na Konecczyźnie. Program trzydniowych obchodów znajdziecie TUTAJ.
REKLAMAAleje Katyńskie powstały na cześć tych mieszkańców Konecczyzny, którzy ponieśli męczeńską śmierć na ziemi sowieckiej. Od kilku lat w tym miejscu inaugurowane są obchody lokalnego, patriotycznego święta, czyli „Koneckiego Września”. Podobnie było tym razem, w piątkowe popołudnie – „Aleja Katyńska powstała dla uhonorowania, upamiętnienia, tych wszystkich osób, które w trakcie powrześniowej kampanii obejmującej Żołnierzy Września 1939 roku znaleźli się w obozach jenieckich na terenie Związku Radzieckiego. Tam w bestialski sposób zostali zamordowani przełomie kwietnia i maja 1940 roku przez NKWD. Te dęby pamięci pojawiły się po to by uhonorować tych wszystkich synów Ziemi Koneckiej, którzy zginęli, zostali zamordowani w nieludzki sposób. Te dęby pamięci obejmują nazwiska mieszkańców Ziemi Koneckiej w granicach z 1939 roku, a więc między innymi z takich miejscowości jak Przedbórz, Szydłowiec, Skarżysko. To są osoby, które były związane z Wojskiem Polskim, podoficerowie, oficerowie, policjanci. To wreszcie zwykli mieszkańcy, którzy po kampanii wrześniowej znaleźli się w obozach jenieckich” – tłumaczył wszystkim przybyłym na miejsce Krzysztof Jasiński, zastępca burmistrza miasta i gminy Końskie.
W sumie dęby upamiętniają dokładnie 39 bohaterów naszego regionu, którzy zginęli na wschodzie. W piątkowej, krótkiej uroczystości udział wzięły delegacje uczniowskie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich, Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli. Obecni byli także nauczyciele i dyrektorzy z innych placówek. Władzę gminną reprezentowali między innymi wiceburmistrz Krzysztof Jasiński i naczelniczka edukacji Krystyna Milczarek. W składzie delegacji powiatowej znaleźli się: członkowie Zarządu Powiatu Jarosław Staciwa i Dariusz Banasik, wicenaczelnik oświaty Marcin Wiaderny, czy dyrektor PUP Końskie Jacek Werens. Natomiast Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej reprezentowali: szef koneckiego koła Andrzej Kosma oraz Zdzisław Kowalski.
REKLAMAPrzybyli na miejsce złożyli wiązanki oraz znicze. Wspólnie z księdzem Michałem Podsiadło odmówili też krótką modlitwę w intencji pomordowanych.
Zdjęcia:
[…] także do obejrzenia wideorelacji z poprzednich dni obchodów tego wydarzenia. Znajdziecie je TUTAJ i […]