Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej z Końskich realizuje projekt „Modernizacja linii przerobu odpadów w hali wielofunkcyjnej Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Końskich” z Funduszy Europejskich. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 4. „Dziedzictwo naturalne i kulturowe”, Działanie 4.2. „Gospodarka odpadami”.
REKLAMA– ”Wpisuje się to w szereg działań, które od lat gmina prowadzi i dla których między innymi mogła z satysfakcją przyjąć rozstrzygnięcie konkursowe w rankingu Rzeczpospolitej na stulecie tego dziennika. Gmina Końskie wtedy jako samorząd zdobyła drugie miejsce w kategorii najbardziej proekologicznych w Polsce. Zaraz za Krakowem, a przed Sopotem. Natomiast praktycznie i w sposób bardzo utylitarny mogą odczuć to mieszkańcy miasta i gminy Końskie poprzez to, że dzięki takim inwestycjom, dzięki temu, że stwarzane są techniczne możliwości przetwarzania odpadów utrzymujemy jedną z najniższych cen gospodarki odpadami w Polsce” – mówi Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.
W ramach projektu PGK Końskie dokonało modernizacji linii przerobu odpadów, zakupiło nowoczesną koparkę przeładunkową z chwytakiem, a także realizuje kampanię informacyjno-edukacyjną. W ramach tej ostatniej powstał między innymi bardzo atrakcyjny portal www.segregujemyodpady.pl. Oprócz tego w ramach kampanii zakupione zostały materiały promocyjne, ruszyły także spotkania z zakresu edukacji ekologicznej dla uczniów szkół podstawowych.
REKLAMANa jednej z pierwszych ekologicznych pogadanek o odpadach uczyły się dzieci z Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli:
–„Będziemy chciały zapoznać Was z tematem, który jest bardzo ważny, czyli porozmawiamy o odpadach. Każdy chyba wie, że problem odpadów jest jednym z najważniejszych problemów środowiskowych dla Polski i dla całego świata, ponieważ nieposegregowane odpady komunalne zalegają na olbrzymich składowiskach, a śmieci, które wyrzucane są do lasu, na chodnik, czy na plażę są bardzo niebezpieczne chociażby dla zwierząt […] Musimy pamiętać, że część z odpadów może zostać ponownie wykorzystana. Do tego celu służy nam segregacja odpadów” – tłumaczyła najmłodszym Magdalena Zbylut z PGK Końskie.
Następnie uczniowie dowiedzieli się jakie odpady powinny trafiać do worków i pojemników w poszczególnych kolorach, a także wzięli udział w zajęciach praktycznych – ich zadaniem było właściwe posegregowanie przygotowanych przez pracowników przedsiębiorstwa odpadów.
W dalszej części dnia dzieci wzięły udział w wycieczce po Regionalnym Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Końskich. Mogły więc zobaczyć między innymi wspominaną, zmodernizowaną linię przerobu odpadów w hali wielofunkcyjnej, zobaczyć jak segregowane są odpady, a także poznać cały proces technologiczny zakładu –„To wszystko co nie nadaje się do recyklingu, czyli do ponowne użycia możecie zobaczyć jak tutaj wylatuje. To odbiera od nas firma i to idzie do spalenia, bo to tak zwana frakcja kaloryczna, czyli odpad który się bardzo dobrze pali. On jest wykorzystywany w cementowniach, spalarniach żeby z tego było ciepło, ciepła woda, by grzejniki grzały” ” – tłumaczył dzieciom Janusz Owczarek, Kierownik Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Końskich.
Dzieci na miejscu mogły przede wszystkim zobaczyć jak w zakładzie przeprowadzana jest segregacja –„Odpady segregowane, czyli te co są wrzucane do woreczków kolorowych, czyli żółtego, niebieskiego, zielonego są kierowane tam dalej, są podawane na linię […] i te odpady na górze są segregowane, czyli pokażę Wam jak są odbierane przez panie, a później na dole widzicie takie boxy i do nich z góry są zsypywane odpady i tu są takie robione kostki i te kostki jadą do ponowne użycia, czyli robi się z nich np. ponownie butelki na wodę” – opowiadał podczas wycieczki Janusz Owczarek.
Podczas wizyty w zakładzie pytaniom od najmłodszych nie było końca. Po jej zakończeniu dzieci z uśmiechami na twarzach odjechały do swojej szkoły.
Dodajmy, że całkowity koszt projektu realizowanego przez PGK Końskie wynosi: 1 946 475, 00 zł, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej to 1 337 212,50 zł.
Zdjęcia: