’Młodzi Głosują’ to akcja polegająca na organizacji symulacji wyborów w szkołach. Tym razem wśród uczniów odbyły się wybory do Europarlamentu. W Szkole Podstawowej w Rudzie Malenieckiej najwięcej głosów zgarnęły: Prawo i Sprawiedliwość oraz, co nieco zaskakujące, Wiosna Roberta Biedronia.
REKLAMA„Jest to akcja organizowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Nasza szkoła do niej przystąpiła by pokazać młodym ludziom, ale i dorosłym jak bardzo ważne jest głosowanie w wyborach. Ma ona też w jakiś sposób zachęcać młodych do takich akcji i wyborów […] Frekwencja nie była idealna, bo nie było wszystkich w szkole. Myślę jednak, że było całkiem w porządku” – powiedziała nam Julia Bajor z klasy 8 'b’ jedna z organizatorek szkolnych wyborów.
W Rudzie Malenieckiej frekwencja wyborcza była bardzo wysoka – wyniosła ponad 72%. W wyborach udział mogli wziąć uczniowie klasy szóstej, siódmej, dwóch klas ósmych oraz ostatniej klasy gimnazjalnej. Większość z nich doskonale potrafiła określić swoje sympatie polityczne.
REKLAMA–„Myślę, że wybory są ważne, ponieważ mamy wpływ na to co się będzie działo w naszej przyszłości. Ja zagłosował na Korwina, czyli bodajże Komitet Narodowy, Konfederację” – mówi Natalia z klasy siódmej.
–„Wybory są ważne, bo możemy decydować o pokoju na świecie, innych ważnych rzeczach. To my decydujemy o tym co możemy robić. Ja wybrałem komitet Prawo i Sprawiedliwość” – mówi Mateusz Pękala z klasy siódmej.
Największe poparcie wśród młodych otrzymał komitet Prawo i Sprawiedliwość – 33% głosów przed Wiosną Roberta Biedronia – 19% głosów, Koalicją Europejską – 15,8%, Konfederacją -14,2% oraz ruchem Kukiz’15 – 4,7%. Pozostałe ugrupowania albo nie otrzymały głosów albo były to wyniki na granicy błędu statystycznego.
W Rudzie Malenieckiej zaangażowane uczennice klasy ósmej i trzeciej gimnazjum realizują program Centrum Edukacji Obywatelskiej również poprzez platformę internetową, gdzie wykonują poszczególne zadania m. in. organizowały dla kolegów i koleżanek lekcje o UE, tworzyły quizy w aplikacji kahoot, przeprowadzały akcje profrekwencyjną, stworzyły i przeprowadziły ankiety wśród społeczności szkolnej i lokalnej na temat tego czy mieszkańcy wybierają się na wybory i co wiedzą o Unii Europejskiej.
Zdjęcia: