REKLAMA

Po kąpieli w Sielpi jak po SPA! Nasz kurort gotowy do sezonu [WIDEO]

W środę rozmawialiśmy z Krzysztofem Obratańskim, burmistrzem Miasta i Gminy Końskie na temat zmian, które miały miejsce na Sielpi w związku z sezonem letnim.

REKLAMA

Burmistrz mówił o tym, że zalew w Sielpi i jego otoczenie podlega programowi rewitalizacji na dużą skalę. To, z czego możemy korzystać w tym sezonie to zaledwie mała część całej inwestycji.

REKLAMA

„Z kontraktu, który mamy zawarty z wykonawcą, o wartości około 8 milionów złotych, na razie roboty wykonane i zafakturowane opiewają nieco na ponad milion złotych” – tłumaczy Krzysztof Obratański.

Najważniejsza, z technicznego punktu widzenia, rzecz już jest za nami. A jest to zdobycie wiedzy na temat sprawnego spuszczania wody ze zbiornika. W przyszłości przyspieszy to wszelkie prace związane z zalewem, dzięki czemu kolejne inwestycje dotyczące Sielpi będą widoczne w krótszym czasie od ich rozpoczęcia niż miało to miejsce dotychczas – „Łącznie ze zbiornika usuniętych zostało prawie 100 tysięcy metrów sześciennych osadów, namułów, a więc tego, co powinno zostać usunięte. Z tego nieco ponad 40 tysięcy zostało już wywiezione” – stwierdził burmistrz.

Reszta zanieczyszczeń została shałdowana i będzie wywieziona tuż po sezonie. Zbiornik w przyszłości ulegnie pogłębieniu. W związku z tym z dna zostanie wydobyte jeszcze około 150 do 200 tysięcy metrów sześciennych osadów.

„Ta woda zwykle cieszy się opinią, przynajmniej sanepidu i jednostek badawczych, wody czystej pod względem biologicznym, pod względem zawiesin to jest woda czysta. Z jednym wszakże wyjątkiem. Rzeka Czarna Konecka, która dopływa i jest głównym źródłem zaopatrzenia dla zbiornika przepływa przez środowiska torfowe i niesie ze sobą płatki torfu. One mają taki charakterystyczny brązowawy kolor i w czasie, kiedy ten przepływ jest niewielki może się zdarzyć, w wakacje to jest widoczne, że woda sprawia wrażenie brudnej, bo pełnej takich właśnie płatków torfu. On pod względem biologicznym jest całkiem bezpieczny. Jeżeli wziąć pod uwagę, że torf stosowany jest dosyć powszechnie w kosmetologii, balneologii, lecznictwie to można nawet zaryzykować stwierdzenie, że ci, którzy korzystają z kąpieli w Sielpi wychodzą piękniejsi” – mówił Krzysztof Obratański

Dowiedzieliśmy się, że plaża została wyrównana i poszerzona. Jest ona dzisiaj blisko pięciokrotnie większa niż w poprzednich sezonach. Więcej osób będzie mogło skorzystać z uroków zalewu. Od 1 lipca o bezpieczeństwo turystów dbać będą ratownicy wodni.

Rozpoczęcie sezonu będzie miało miejsce 30 czerwca, kiedy dla przybyłych zaśpiewa zespół Old Marinners. Koncert odbędzie się w kinie letnim w Sielpi o godzinie 18:00. Poza tym zapraszamy bardzo serdecznie do plażowania i korzystania z uroków tego miejsca!

REKLAMA

5 thoughts on “Po kąpieli w Sielpi jak po SPA! Nasz kurort gotowy do sezonu [WIDEO]

 1. Pawel pisze:

  Z wody wychodzi się tak bardzo brudnym że strach wejść jeszcze raz nie polecam tragedia

 2. Karol pisze:

  „A jest to zdobycie wiedzy na temat sprawnego spuszczania wody ze zbiornika.”
  To chyba jakiś żart, już niejednokrotnie spuszczano wodę ze zbiornika i ta wiedzą ile czasu to trwa, przy jakich poziomach wód najlepiej to robić była.
  Po drugie dlaczego te chałdy mają teraz zalegać cały sezon na plaży? W czym problem żeby je jak najszybciej usunąć.
  Oby Pan jak najszybciej odszedł z piastowanego stanowiska Panie Obratański. Jest Pan niekompetentny, w pozyskiwaniu środków unijnych jesteśmy na szarym końcu. Miasto wymiera, ludzie wyjeżdżają, brak perspektyw dla młodych. Ciągłe plany do tego kulawe, a już jest w ogóle zrealizowane to buble (patrz obwodnica pod mostem chyba dla rowerów i osobówek)

 3. Radess pisze:

  Woda brudna! Biale spodenki po wyjsciu ze zbiornika byly brazowe!

 4. Kamila pisze:

  Byłam niedawno, woda bardzo brudna. Po wyjasciu z wody na ciele pozostaje dziwny osad. Dno zbiornik zamulone, nieprzyjemnie stanąć.

 5. Wacekl pisze:

  ale narzekacie, długo oczekiwana modernizacja ma miejsce I etap w tym roku. Robić źle i nie robić też źle. Przynajmniej są próby. Więc zamknąć mordy. Ludzie ze Szczecina i Kołobrzegu i inych nadmorskich rejonów przyjeżdżają tu co roku pod 12-15lat ze względu na specyficzny mikroklimat lasów sosnowych oraz wody bogate w torf który jest leczniczy bo zawiera dużo związków organicznych. Dlatego woda jest czarna i niesie drobiny torfu!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *