REKLAMA

Podniosły dzień w Fałkowie. Szkoła dostała sztandar na Święto Niepodległości! [wideo, zdjęcia]

W czwartek w Fałkowie uroczyście przekazano i poświęcono sztandar Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego. To szkolne święto połączono z gminnymi obchodami 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

REKLAMA

Gminne świętowanie rozpoczęło się w kościele św. Trójcy w Fałkowie. W pierwszej części do świątyni wkroczyły poczty sztandarowe OSP Fałków oraz OSP Czermno, Szkoły Podstawowej w Czermnie, a na końcu dumnie wniesiono nowy sztandar fałkowskiej podstawówki. Podczas krótkiej uroczystości ten reprezentacyjny przedmiot poświęcił proboszcz miejscowej parafii ksiądz Dariusz Krok, a następnie wójt gminy Henryk Konieczny przekazał sztandar na ręce dyrektor szkoły Mirosławy Palus.

Uroczystości jeszcze bardziej podniosłego charakteru nadała obecność przedstawicieli władzy państwowej oraz wojewódzkiej. Obecni bowiem byli: sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Sebastian Skuza, Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś oraz Marszałek Województwa Andrzej Bętkowski.

REKLAMA

Po poświęceniu i przekazaniu sztandaru w kościele odbyła uroczysta msza święta. Po niej wszyscy uczestnicy wydarzenia przemaszerowali w zwartym szeregu pod remizę Ochotniczej Straży Pożarnej Fałków. Tam z okazji Święta Niepodległości wciągnięto flagę na maszt oraz odśpiewano hymn Polski „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie głos zabrali wójt Henryk Konieczny oraz przewodniczący Rady Gminy w Fałkowie Piotr Gonerka.

„Po 123 latach niewoli Rzeczpospolita powróciła na mapę świata. Ziściły się marzenia wielu pokoleń Polaków. Nasi przodkowie walkę o wolność, niepodległość ojczyzny okupili własną krwią. W wyniku trzeciego rozbioru I Rzeczpospolita została wymazana z mapy świata, ale nie z serc Polaków […] Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym. Kończąc pragnę skierować słowa podziękowania do wszystkich biorąc udział w obchodach tego święta na terenie naszej małej ojczyzny gminy Fałków” – przemawiał Henryk Konieczny, wójt gminy Fałków.

„Chcę złożyć w imieniu Rady Gminy hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność, wszystkim, którzy potem odbudowywali Polskę gospodarczo i społecznie. Patron naszej szkoły powiedział o ojczyźnie w ten sposób 'Każdy z nas ma swoje ulubione miejsce z dzieciństwa. To miejsce jest ojczyzną w duszy’. To piękne słowa, bo każdy z nas ma w swoim sercu swoje święte miejsce. Te małe nasze święta miejsca tworzą naszą gminę, gmina tworzy powiat, dalej województwo i tak tworzymy nasz kraj” – mówi do mieszkańców

Odświętny dzień w Fałkowie zakończyła uroczysta akademia, którą w szkole przygotowali uczniowie placówki im Stefana Żeromskiego.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *