REKLAMA

Podstawówka z Wilczkowic zwiedza kraj z programem „Poznaj Polskę” [zdjęcia]

W ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II W Wilczkowicach skorzystali z dofinansowania i wyjechali na wycieczki. Jedna z grup na dwa dni do Zakopanego, a druga w innym terminie zwiedziła Warszawę. Dla części dzieci był to pierwszy taki wyjazd.

REKLAMA

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach podczas wycieczki w Warszawie

W ramach dofinansowania Ministerstwa Edukacji i Nauki w kwocie 18 468 złotych uczniowie Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach wraz z opiekunami, mieli możliwość wzięcia udziału w dwóch wycieczkach.

REKLAMA

W dniach 18-19 października uczniowie klasy VI udali się na dwudniową wycieczkę do Zakopanego w celu poznania zabytków oraz historii Podhala. W drodze do Zakopanego zwiedzili Klasztor w Tyńcu. W Zakopanem wjechali na Gubałówkę i dzięki słonecznej pogodzie obejrzeli panoramę miasta i całych Tatr. Z Gubałówki dzieci i opiekunowie udali się z przewodnikiem do Doliny Kościeliskiej, najpiękniejszej w polskich Tatrach. Wędrówka była wspaniałym przeżyciem szczególnie dla tych, którzy pierwszy raz byli w górach. Największe wrażenie zrobił na wszystkich Wąwóz Kraków.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach podczas wycieczki do Zakopanego

Kolejnego dnia dzieci zwiedziły muzea zakopiańskie – Dom Karola Szymanowskiego i Muzeum Tatrzańskie, a także Kościół Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Następnymi punktami były skocznie narciarskie, Centralny Ośrodek Sportu, Cmentarz na Pęksowym Brzyzku i Krupówki. Wszyscy byli zachwyceni pięknem gór oraz legendami związanymi z Tatrami i całym Podhalem. Ostatnim punktem programu były Racławice, gdzie znajduje się miejsce historycznej bitwy i jest możliwość zobaczyć groby poległych kosynierów. Duże wrażenie robi tam pomnik Bartosza Głowackiego.

Kolejna wycieczka współfinansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej odbyła się w dniu 21 października, a jej uczestnikami byli uczniowie klas I – III oraz IV, V, VII i VIII. Zwiedzanie Warszawy, bo o tym mowa, rozpoczęło się od odwiedzenia Łazienek Królewskich. Uczniowie wysłuchali opowieści historycznych i anegdot związanych z tym miejscem. Kolejnym punktem pobytu w stolicy była wizyta na Starym Mieście, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć 22 metrową Kolumnę Zygmunta III Wazy, o której uczyli się dotychczas jedynie z podręczników historii. Dzieci dowiedziały się, że to temu królowi zawdzięczamy przeniesienie stolicy z Krakowa.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach podczas wycieczki do Zakopanego

W trakcie spaceru po Krakowskim Przedmieściu udało się zobaczyć dwa wyjątkowe kościoły – św. Krzyża i św. Anny, których skomplikowana i bolesna historia jest odzwierciedleniem dziejów Polski i Warszawy oraz okazały pomnik Adama Mickiewicza. Kolejnym punktem tego dnia było zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie, rezydencji Królów Rzeczypospolitej. To umożliwiło uczniom osobiste poznanie kolekcji dzieł sztuki m. in. Marcella Bacciarellego i Bernarda Bellotta, Galerii Lanckorońskich oraz obrazów Rembrandta. Duże wrażenie zrobił na wszystkich Pokój Marmurowy z przepięknymi zdobieniami. Ważnym punktem było także odwiedzenie Sali Senatorskiej, w której w 1792 r.  uchwalono Konstytucję 3 maja.  Największe wrażenie na zwiedzających zrobił jednak Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli. Wszyscy mogli posłuchać utworów Chopina, wykonywanych wprost z pokoju, w którym urodził się kompozytor, a także przespacerować się po parku o niepowtarzalnym uroku. W Żelazowej Woli poza zwiedzaniem domu, w którym urodził się słynny kompozytor, uczniowie obejrzeli krótki film o jego życiu.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach podczas wędrówki po Tatrach

Wycieczka po stolicy, tak jak i po górach, dostarczyła wszystkim niezapomnianych przeżyć i wrażeń.

Przedmiotem przedsięwzięcia ”Poznaj Polskę” jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych oraz urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabiera praktycznego wymiaru. (SP Wilczkowice)

Zdjęcia (SP Wilczkowice):

REKLAMA

Dodaj komentarz