Pomidor Malinowy Ożarowski jest coraz częściej wybierany przez polskich ogrodników. Jest on ceniony za wyjątkowy, słodki smak, a także dużą plenność. Pomidor ten jest średniej wielkości, a jego skórka i miąższ mają różowy kolor. Co powinniśmy wiedzieć o tej odmianie pomidora zanim posadzimy ją w naszym ogrodzie? podpowiada plantet.pl.
REKLAMAPomidor Malinowy Ożarowski – najważniejsze informacje
Pomidor Malinowy Ożarowski jest to wywodząca się z Ameryki południowej roślina z rodziny psiankowatych. Jest on blisko spokrewniony z bakłażanem, ziemniakami, a także papryką. Ożarowski jest odmianą wysoką (osiąga do 150 centymetrów wysokości) charakteryzującą się silnym tempem wzrostu. Liście tej rośliny z wyglądu przypominają liści ziemniaków, są duże i zielone. Ożarowski posiada niewielkie kuliste owoce (do 120 g), których skórka i miąższ są zabarwione na różowo. Są one lekko żebrowane, nie posiadają zielonej piętki. Wszystkie owoce zebrane są w grona liczące od 4 do 6 sztuk (ich dojrzewanie nie jest równomierne). Malinowy Ożarowski to odmiana wyhodowana w Polsce, a konkretnie w Ożarowie Mazowieckim. Odmiana ta wydaje średnio obfite plony. Jedynym jej mankamentem jest to, że skórka pomidorów może mieć niewielką tendencję do pękania.
Pomidory zawierają wiele cennych wartości odżywczych – między innymi komplet witamin z grupy B, witaminy K i C, karotenoidy. Są również bardzo dobrym źródłem minerałów takich jak potas, sód, wapń, cynk, żelazo, mangan, magnez. Pomidory świetnie smakują na surowo, jednak doskonale nadają się także do obróbki termicznej.
Malinowy Ożarowski wytwarza owoce, które są bardzo zbliżone pod względem koloru i kształtu, dlatego ma wysoką wartość handlową.
Jak wygląda uprawa tej odmiany w polskim ogrodzie?
Nasiona Malinowego Ożarowskiego pod osłonami można wysiewać już w marcu (należy wysiać wszystkie nasiona do połowy kwietnia). Roślina ta potrzebuje stanowiska słonecznego, ciepłego, osłoniętego od silnych wiatrów. Odmiana ta jest wysoka, dlatego wymaga uprawy przy specjalnych podporach.
Jeżeli zdecydujemy się uprawiać Malinowego Ożarowskiego w gruncie, bez osłon – nasiona wysiewany do pojemników w marcu, a na docelowe stanowisko przesadzamy je dopiero w drugiej połowie maja. Pamiętajmy jednak, że w deszczowe lata roślina jest szczególnie narażona na rozwój chorób grzybowych.
Odpowiednie dla pomidorów jest podłoże przepuszczalne, zasobne w składniki odżywcze (dobrze sprawdza się szczególnie ziemia kompostowa).
Sadząc nasiona pomidorów musimy mieć na uwadze, że rośliny te będą się intensywnie rozrastać. Z tego względu ważne jest, żeby zachować co najmniej 50-centymetrowe odległości pomiędzy poszczególnymi sadzonkami.
Pomidor Malinowy Ożarowski – jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje?
Pomidor Malinowy Ożarowski potrzebuje regularnego podlewania. Doświadczeni ogrodnicy zwracają uwagę, żeby podczas podlewania nie polewać wodą liści ani łodygi. W przeciwnym wypadku zwiększymy prawdopodobieństwo wystąpienia chorób grzybowych.
Do ważnych zabiegów pielęgnacyjnych zaliczamy także nawożenie. W pierwszej fazie wzrostu pomidorów musimy pamiętać o ich odchwaszczaniu.
Wybieramy najlepsze nasiona tej rośliny
Mamy szansę na uzyskanie zdrowych i dorodnych pomidorów tylko wówczas, gdy posadzimy je z najwyższej jakości nasion. Najlepszym wyborem będą nasiona Malinowego Ożarowskiego pochodzące z oferty renomowanych, polskich producentów. Pamiętajmy, że na opakowaniu nasion musi znajdować się aktualny termin przydatności. Po jego upływie zdolność do kiełkowania może się znacząco zmniejszyć, a często nawet całkowicie zaniknąć (z tego też względu nie powinno się kupować nasion pomidorów na zapas).
Materiał zewnętrzny