REKLAMA

Ponad 8 milionów dla Końskich na jezdnie w centrum. Będzie przebudowa

We wtorek 1 grudnia odbyła się konferencja prasowa wojewody Zbigniewa Koniusza, podczas której poznaliśmy listę zadań powiatowych oraz zadań gminnych dla województwa świętokrzyskiego, na które przekazane zostaną dofinansowania w ramach naboru uzupełniającego Funduszu Dróg Samorządowych zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego. Z powiatu koneckiego jedynie gmina Końskie otrzymała wsparcie na jeden, ale bardzo duży projekt – przebudowę ulic ks. Granata, Piłsudskiego i Placu Kościuszki.

REKLAMA

W naborze uzupełniającym samorządy  mogły wnioskować aż o 80% dotacji do inwestycji. Tak też poczyniła gmina Końskie z zamiarem, że przebudowa dróg w centrum miasta szacowana na nieco ponad 17 milionów złotych otrzyma wsparcie w wysokości ponad 13,5 miliona. Jak się okazało, konecki samorząd otrzymał zaledwie 8 milionów 330 tysięcy złotych dotacji, co tłumaczy nam Ewa Nowak, zastępca dyrektora biura wojewody świętokrzyskiego.

REKLAMA

„Ze względu na fakt, iż łączne dofinansowanie nie może przekroczyć kwoty dostępnego na ten rok limitu, może ono być przyznane jedynie w wysokości zmniejszonej do limitu dostępnych środków Funduszu Dróg Samorządowych. Zwiększenie dofinansowania możliwe będzie w przypadku wystąpienia oszczędności ale tylko do kwoty 13.641.200 zł . W przypadku braku oszczędności w Funduszu, realizacja zadania będzie wymagała zabezpieczenia wkładu własnego wnioskodawcy w większej wysokości” – informuje nas Ewa Nowak.

Dofinansowanie przyznane z Funduszu Dróg Samorządowych zamiast 80% wyniosło więc niespełna połowę szacowanej kwoty przebudowy, jednak gmina Końskie jest już po rozstrzygnięciu przetargu na modernizację ulic. Kwota wyniosła ponad 12 milionów, więc ponad osiem milionów dotacji stanowi około 65% środków. Ponadto jeśli ceny przetargowe w innych jednostkach samorządowych w województwie świętokrzyskim będą niższe, niż szacunkowe, do Końskich trafią kolejne pieniądze na ten projekt.

W sumie ramach naboru uzupełniającego przyznano dofinansowania dla 32 odcinków z całego województwa świętokrzyskiego. Inwestycje o wartości około 46 milionów 800 tysięcy zostały dofinansowane w wysokości ponad 14,5 miliona zł. Miałoby się to przełożyć na około 38,5 kilometra zmodernizowanych jezdni w świętokrzyskim.

REKLAMA

3 thoughts on “Ponad 8 milionów dla Końskich na jezdnie w centrum. Będzie przebudowa

  1. Tomek pisze:

    Dostali najwięcej ze wszystkich projektów i jeszcze im mało, 100 mln. dać od razu. W Świętokrzyskim nie tylko Końskie są.

  2. tino pisze:

    A ile temu świeżą kostkę zrywali i wymieniali na granity i teraz znowu ? A gdzie remonty reszty dróg powiatu ?

  3. P.S. pisze:

    Za to 10 milionów wyda na likwidację chemikaliów w Stąporkowie. Lekką ręką bez namysłu …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *