REKLAMA

„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie”. Debata społeczna w Końskich [wideo, zdjęcia]

W czwartek w budynku Koneckiej Spółdzielni Mieszkaniowej miała miejsce debata społeczna o bezpieczeństwie w Końskich. Organizatorem była tutejsza Komenda Powiatowa Policji. Przybyli na nią: zastępca burmistrza Końskich Krzysztof Jasiński, gospodarze KSM w osobach prezesa Jacka Martyki i jego zastępcy Marcina Pałosza, mieszkańcy miasta, przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz klasa mundurowa Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Końskich.

REKLAMA

-„W dniu dzisiejszym policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Końskich zorganizowali debatę społeczną pod nazwą „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ’. Podczas spotkania zostanie poruszona tematyka dotycząca m.in. stanu bezpieczeństwa na terenie miasta i gminy Końskie oraz aplikacja Moja Komenda oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Debata kierowana jest do wszystkich mieszkańców miasta i gminy Końskie” – mówi sierż. szt. Marta Przygodzka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Końskich.

REKLAMA

Podinsp. Mariusz Świeca z Komendy Powiatowej Policji w Końskich rozpoczął debatę „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”

Debata rozpoczęła się prelekcją. Otworzył ją komendant Rafał Zieliński, po czym głos przekazał podinsp. Mariuszowi Świecy. Po objaśnieniu wszystkich zagadnień teoretycznych, w drugiej części spotkania głos był przekazany publiczności. Każdy mógł się odnieść do tematu poprawy bezpieczeństwa w dzielnicach Końskich i w gminie:

-„Często dostaję na skrzynkę mailową takie informacje, że na przykład 'Przesyłka w drodze, masz nieopłaconą, nadawca: biuro’. Czy powinnam takie sytuacje zgłaszać?” – zapytała jedna z obecnych na sali mieszkanek.

Ktoś inny opowiedział sytuację nieobyczajnego zachowania kierowcy względem niego jako pieszego, z zapytaniem czy takie incydenty można zgłaszać. Na to pytanie również otrzymał odpowiedź.

-„We wtorki i w piątki w dni targowe ludzie jak ustawią sobie samochody, to jeszcze wzdłuż jezdni też jeszcze stawiają. Czy tak można?” – dopytywał Konecczanin.

Funkcjonariusze skrupulatnie odpowiadali na te pytania, co możecie usłyszeć w materiale wideo.

-„Mówiąc o bezpieczeństwie, żebyśmy my jako mieszkańcy miasta i gminy, zwracali uwagę na to co się dzieje dookoła nas, aby każdy mieszkaniec naszego miasta przemieszczając się po ulicy Piłsudskiego, po ulicy Warszawskiej, po ulicy Łaziennej, zwracał uwagę na to co przeszkadza mu w zakresie swobodnego przejścia przez ulicę, w zakresie poruszania się chodnikiem, wtedy kiedy również porusza się samochodem, czy będąc rowerzystą porusza się po ścieżce rowerowej, czy też w obszarze miasta. Myślę, że to powiedzenie, które wydaje się bardzo wyświechtane, że bezpieczeństwo zależy od nas, szczególnie dzisiaj przy tej ilości samochodów, które funkcjonują na terenie miasta i gminy, chyba w każdym obszarze jest rzeczą bardzo ważną. Żeby czuć się bezpiecznie musimy sami dbać o to bezpieczeństwo. Dlatego chciałbym zaapelować o jedną bardzo istotną kwestię. Otóż aby poprawiać bezpieczeństwo musimy o nim wiedzieć, o tym co jest newralgicznym elementem każdej ulicy, każdej miejscowości z uwzględnieniem naszych sołectw w obszarze gminy Końskie i ważnym aspektem jest ten przekaz, o którym mówił pan naczelnik biorąc pod uwagę Mapę zagrożeń, przede wszystkim dostępność tej wiedzy dla urzędników Urzędu Miasta i Gminy” – mówił na koniec wiceburmistrz Końskich, Krzysztof Jasiński.

Policja zapowiada, że ze wszystkich zgłoszonych uwag zostaną wyciągnięte wnioski. Natomiast podobne debaty mają w naszym powiecie odbywać się także w przyszłości.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz