REKLAMA

Powiat konecki murem za polskim mundurem [wideo, zdjęcia]

W piątek w budynku II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Końskich miała miejsce akcja „Murem za polskim mundurem”. Spotkali się przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, koneckiego starostwa powiatowego oraz koła gospodyń wiejskich z naszego regionu. Celem było wsparcie żołnierzy przebywających przy granicy Polski z Białorusią.

REKLAMA

„Murem za polskim mundurem” obok innych jednostek administracyjnych województwa świętokrzyskiego stanął powiat konecki. Z okazji zbliżającej się Gwiazdki zorganizowano akcję, podczas której uczestnicy okazali wsparcie duchowe mundurowym służącym przy wschodniej granicy naszego kraju.

– „Świętokrzyskie murem za polskim mundurem to akcja zainicjowana przez Andrzeja Bętkowskiego, przez Zarząd Województwa, przez wicemarszałek Renatę Janik oraz przez Ochotnicze Hufce Pracy. Ma na celu pomoc duchową, oczywiście odcinamy się od pomocy materialnej i rzeczowej, ponieważ polski żołnierz ma na granicy wszystko czego mu potrzeba. Ale jak widzimy KGW upiekły ciasta, są serniki, są makowce, są mazurki i to wszystko pojedzie na polską granicę” – opowiadał przedstawiciel z ramienia organizatora akcji w naszym województwie Arkadiusz Ślipikowski, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

REKLAMA

Zbiórka ciast i darów dla polskich żołnierzy prowadzona była od kilku tygodni. Poza różnymi smakołykami do mundurowych trafią też kartki świąteczne przygotowywane ręcznie przez koła gospodyń wiejskich, członków Ochotniczego Hufca Pracy i młodzież szkolną z całego województwa.

Zapytaliśmy przedstawiciela organizatora działań o powód podjęcia akcji i o to, jak wygląda sytuacja polskich żołnierzy na granicy.

– „Wygląda na granicy jak na każdej służbie. Idą Święta, trzeba ubierać choinkę. My w zaciszu swojego domu robimy zakupy, ubieramy choinkę, przychodzimy do domu, są dzieci, jest żona. Niestety żołnierze tego nie mają, bo mają zasieki, broń, mają koszary i my chcemy tą cząstką polskiego, radosnego okresu świętowania się z nimi podzielić”

Inicjatorką tego wydarzenia na Konecczyźnie była Monika Jedynak z koneckiego Ochotniczego Hufca Pracy, którą wsparły władze powiatu oraz lokalne koła gospodyń wiejskich z Przewodniczącą Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich Justyną Rupniewską na czele. Spotkanie zostało uświetnione występem muzycznym ucznia OHP.

– „Nasi żołnierze wykazują ogromny wysiłek w tym, aby nasz kraj, nasze granice były bezpieczne. Jest to inicjatywa, którą musimy wspierać, musimy wspierać dlatego też, żeby nasi żołnierze docenili i zauważyli, że ich służba, ich poświęcenie jest doceniane w całym kraju, w tym i w naszym województwie świętokrzyskim” – mówił nam wicestarosta konecki Wiesław Skowron.

Udział w wydarzeniu wzięli między innymi: Arkadiusz Ślipikowski z Urzędu Marszałkowskiego, Grzegorz Małkus – szef OHP w województwie świętokrzyskim, starosta konecki Grzegorz Piec wraz z radnymi, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Jacek Werens oraz dyrektorka II Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami dwujęzycznymi w Końskich Beata Salata, a także przedstawiciele 18 kół gospodyń wiejskich z terenu naszego powiatu.

Zdjęcia:

REKLAMA


Dodaj komentarz