REKLAMA

Powiat konecki pionierem e-administracji w Polsce?

Kilka dni temu w Starostwie Powiatowym w Końskich miała miejsce blisko dwugodzinna wideokonferencja z Zastępcą Dyrektora Departamentu Rozwoju Usług Cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji Michałem Przymusińskim. Bezpośrednio nadzoruje on wdrażanie projektu rządowego „Portal GOV.PL”. W spotkaniu online udział wzięli przedstawiciele samorządów gmin z powiatu koneckiego (w tym wójt gminy Smyków Jarosław Pawelec) oraz starosta konecki Grzegorz Piec wraz ze współpracownikami.

REKLAMA

Podczas rozmów przedstawiono ofertę udziału samorządów gmin z obszaru powiatu w projekcie pilotażowym Ministerstwa Cyfryzacji. Portal GOV.PL jest głównym serwisem polskiego rządu – centralną bramą do cyfrowych informacji i usług państwa tworzonym przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z całą administracją publiczną. Przypominamy, że ofertę współpracy z ministerstwem w zakresie rozwoju serwisu GOV.PL przyjął niedawno w imieniu samorządu powiatu starosta konecki.

REKLAMA

Jak podkreślał dyrektor Przymusiński oraz przedstawiciele zespołu odpowiedzialnego za realizację projektu, strategicznym celem Ministerstwa Cyfryzacji w obszarze e-administracji samorządu terytorialnego jest tzw. Cyfrowy Samorząd posiadający nowoczesne, bezpieczne i efektywne kosztowo narzędzia. Muszą one być ściśle dopasowane do potrzeb lokalnej społeczności i samorządowców. Ministerstwo Cyfryzacji przewiduje zapewnienie kompleksowego wsparcia tych działań. Dzięki udziałowi samorządów w projekcie mogą zostać rozwiązane podstawowe problemy użytkownika (mieszkańca), które występują w relacjach z administracją, takie jak:

-brak spójności prezentowanych treści, ich zróżnicowana jakość i dostępność cyfrowa,
-duża czasochłonność i trudność w odnalezieniu potrzebnej informacji,
-trudny język w wielu informacjach lub opisach usług,
-trudność dostosowania wielu rozproszonych systemów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Samorządy otrzymają również wsparcie w postaci badań potrzeb i oczekiwań mieszkańców w zakresie serwisów informacyjnych i usługowych, szkoleń dla pracowników i narzędzia wspomagające tworzenie przystępnych dla każdego treści.

Powiat konecki ma być pierwszym w Polce powiatem, który będzie wdrażał takie rozwiązanie.

Tekst, zdjęcia (konecki.powiat.pl):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *